Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψιλή κυριότητα-επικαρπία / Κύρια & μοναδική κατοικία / Έκδοση προστίμου *


Recommended Posts

σύμφωνοι γενικά, αλλά μιας και μπορεί να γίνει η αίτηση στο όνομα του επικαρπωτή κατ εξαιρεση, για τους πρακτικούς λόγους που ανέφερες, γιατί να μην μπορεί να γίνει και σε κάθε περίπτωση που μας βολεύει να ''χρησιμοποιήσουμε'' τον επικαρπωτή έτσι ωστε να επωφεληθούμε απο τον μειωτικό συντελεστή αν γι αυτον τυχαινει να είναι α και μοναδική κατοικία? γιατι αν δεν κάνω λάθος μια ερωταπάντηση του παρελθόντος υπονόησε οτι για ψιλη κυριότητα δεν λαμβανουμε υποψην το ενδεχομενο της κυριας και μοναδικής κατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Μολις εμαθα οτι στο τεε της θεσνικης δωσαν σαφεις οδηγιες οτι αιτηση κανει μονο ο εχων τη ψιλη κυριοτητα. Εγω εκανα την αιτηση στο ονομα του γιου και στην αιτηση εξουσιοδοτησης θα βαλω να υπογραψει ο πατερας αλλα με σημειωση οτι ο γιος εχει τη ψιλη και ο πατερας την επικαρπια. ΕΠισης απο τη Θ4 καταλαβαινω οτι μονο αυτος που εχει την επικαρπια μπορει να εχει μοναδικη και κυρια οποτε την θεωρησα αλλη κατοικια..

Link to comment
Share on other sites

Μολις εμαθα οτι στο τεε της θεσνικης δωσαν σαφεις οδηγιες οτι αιτηση κανει μονο ο εχων τη ψιλη κυριοτητα. Εγω εκανα την αιτηση στο ονομα του γιου και στην αιτηση εξουσιοδοτησης θα βαλω να υπογραψει ο πατερας αλλα με σημειωση οτι ο γιος εχει τη ψιλη και ο πατερας την επικαρπια. ΕΠισης απο τη Θ4 καταλαβαινω οτι μονο αυτος που εχει την επικαρπια μπορει να εχει μοναδικη και κυρια οποτε την θεωρησα αλλη κατοικια..

και πως θα πάρεις το γνήσιο της υπογραφής στην αίτηση (υπόψη σου ότι είναι απαραίτητο αυτό);

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα κ συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι...αλλά λόγω σχετικής τρικυμίας εν κρανίω...μπορεί να μου πει κάποιος ξεκάθαρα..αν για τον έχων την ψιλή κυριότητα είναι κύρια και μοναδική κατοικία αλλά για τον επικαρπωτή δεν είναι..η δήλωση γίνεται στο όνομα του έχοντος τη ψιλή κυριότητα..μπορώ να χρησιμοποιήσω το μειωτικό συντελεστή της κύριας κ μοναδικής??

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, εχω ενα φιλο μηχανικο που απο συμβολαιογραφο που εχει ρωτησει του εχει πει οτι η αιτηση γινεται στο ονομα του επικαρπωτη. Κανει λαθος??

Επισης, ο δικος μου πελατης, εχει μεταβιβασει την ψιλη κυριοτητα στην ανηλικη κορη του. Πρεπει στο δικο της ονομα να γινει η αιτηση ?? Μπορει ως ανηλικη να υπογραψει υπευθυνες δηλωσεις??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Θα ήθελα να θέσω την εξής απορία:

Αν διαβάζω καλά το νόμο, δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής για μοναδική και κύρια κατοικία σε μία γυναίκα που είναι ιδιοκτήτρια 100% στο μοναδικό της σπίτι,

αν ο συζυγός έχει στην κυριοτητά του καποιό άλλο σπίτι 120 τ.μ. Σωστά ή έχω παρερμηνεύσει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.