Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψιλή κυριότητα-επικαρπία / Κύρια & μοναδική κατοικία / Έκδοση προστίμου *


Recommended Posts

θέλω να πω υπεύθυνη δήλωση κύριας και μοναδικής δεν αρκεί ?

 

Ως υπεύθυνη δήλωση "νοείται" το "τικ" στο αντίστοιχο κουτάκι - επιλογή της δήλωσης στο σύστημα του ΤΕΕ. Αν το επίλέξεις είναι σαν να "υποβάλλεις" και υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Την έγγραφη ΥΔ όμως θα την στείλουμε όταν ανοίξει το σύστημα μαζί με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

 

Πως όμως θα δηλώσει πως κατοικεί σε μη αποπερατωμένη κατοικία (χωρίς πόρτες/παράθυρα); Στο Ε1 τι δηλώνει ως κατοικία; Κάτι δεν κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι μένει με τους γονείς. Θα είναι κύρια και μοναδική σε έξι μήνες εφόσον γίνει κατοικήσιμο. Πάλι όμως δεν έχει λογική να το βάλεις άλλη κατοικία. Εμ δεν δεν έχει κι άλλη. Με υπεύθυνη δήλωση δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτομαι αφού για τη ορθότητα των στοιχείων αποκλειστική ευθύνη φέρει ο ιδιοκτήτης με το μηχανικό του, από τα οποία εξαρτάται και ο σωστός υπλογισμός του προστίμου.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη ερώτηση στο παρόν topic, μου δώσανε μία λογική απάντηση. Αφού δεν μένει εκεί, δεν θεωρείται κύρια κατοικία του.

Link to comment
Share on other sites

αστεριε καλημερα,

πολυ καλα θυμάσαι

κυρια ειναι να κατοικω, μοναδικη να μην εχω αλλη [εκτος αν εχω σε περιοχες κατω των 3000 κατοικων]

επισης επαμε οτι ειναι συνδυασμος Ε1, Ε2 και Ε9

πλην όμως, ας προσεξουμε και τα εξης,

 

α] το Ε9 του 2011 δεν εχει υποβληθει ακομα. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο πελατης να εχει "μετακομισει" πριν τον Ιουλιο του 2011 και να δηλωσει για κυρια κατοικια το ετος 2011 την επιμαχη κατοικια......

β] στο Ε9 μπορει να το ξεγραψει απο κατηγορια "99"-που ειναι τα ημιτελη,να το υποβαλλει ηλεκτρονικα σαν τελειωμενο για το 2011 ή και πριν.....

οποτε εχουμε,

 

και Ε1 για ολο το 2011

και Ε9 για ολο το 2011.

[και βεβαια απο το Ε2 δ ε ν φαινεται οτι το νοικιαζει σε αλλον...]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.