Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ρύθμισα αυθαιρετη κατασκευή με χρήση αποθήκης σε χωράφι. Διαβαζοντας προσεκτικότερα τις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ είδα οτι πρέπει να δηλώνονται στην κατηγορία 3α δλδ αυτή που φαίνεται σαν "κύρια και μοναδική κατοικία" στην φόρμα των δηλώσεων. Εγω δυστυχώς το έβαλα σαν υπηρεσίες με αποτελεσμα ο ιδιοκτήτης που πλήρωσε και εφαπαξ χωρίς έκπτωση να έχει πληρώσει παραπάνω. Μπορει να γίνει αλλαγή και να του επιστραφούν τα χρήματα? δεν το έχω κάνει ακόμα οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να γίνεται, αλλά πρέπει να περιμένουμε λιγάκι. Πιστέυω ότι γιαυτό το λόγο ζητάνε να έχουμε λογαριασμό στην τράπεζα που πληρώνουμε το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δική μου είχα εκδόσει πρόστιμο το οποίο και πλήρωσε ο πελάτης με web banking. Πρωτού όμως ενημερωθεί η πληρωμή στο σύστημα έβγαλα νέο πρόστιμο αφού αφαίρεσα ένα παράβολο που είχε πληρωθεί με τον 3843!

 

Μετά από 2 μέρες με πήρε τηλέφωνο ο πελάτης και μου είπε ότι το πρόστιμο που πλήρωσε του επεστράφη, του έδωσα το νέο μειωμένο το πλήρωσε κι όλα οκ!

 

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με την περίπτωσή σου. Δηλαδή εάν εκδώσεις νέο μειωμένο και το ξαναστείλεις προς υποβολή τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θέλω και εγώ βοήθεια σε αυτό το θέμα.

Πελάτης μου πληρωσε την προκαταβολή του προστίμου και θέλει να πληρώσει το υπολοιπόμενο ποσό εφάπαξ. Επειδή όμως έχει πληρώσει παράβολο με τον 3843 και δεν μπορώ να το δηλώσω τώρα. αν υποβάλω την δήλωσή του για να μου βγάλει εντολή πληρωμής του υπολοιπόμενου ποσού, θα πρέπει να το πληρώσει και μετά να εισάγω τα παλιά πρόστιμα που δήλωσε; Και πως θα του επιστραφούν τα χρήματα αυτά αφού δεν τα κάνει μεταφορά από κάποιο λογαριασμό....

Βοηθήστε με γιατί από κάτι πελάτες σαν και αυτόν χανόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Κανεις υπαγωγη και δηλώνεις το εφάπαξ.Δεν πληρώνεις τίποτα.Σε αυτή τη φάση σου ανοίγει το δικαίωμα εισαγωγής παλαιότερων προστίμων.Τα περνας μέσα και μετά ξανακάνεις υπαγωγή.Τότε θα σου βγάλει τα ρέστα αν υπάρχουν ή θα σου βγάλει μηδενικό υπόλοιπο.Προχώρα μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δική μου είχα εκδόσει πρόστιμο το οποίο και πλήρωσε ο πελάτης με web banking. Πρωτού όμως ενημερωθεί η πληρωμή στο σύστημα έβγαλα νέο πρόστιμο αφού αφαίρεσα ένα παράβολο που είχε πληρωθεί με τον 3843!

 

Μετά από 2 μέρες με πήρε τηλέφωνο ο πελάτης και μου είπε ότι το πρόστιμο που πλήρωσε του επεστράφη, του έδωσα το νέο μειωμένο το πλήρωσε κι όλα οκ!

 

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με την περίπτωσή σου. Δηλαδή εάν εκδώσεις νέο μειωμένο και το ξαναστείλεις προς υποβολή τι θα γίνει.

Τίποτα δεν επιστρέφονται προς το παρόν τουλάχιστον. Όλοι κρύβονται. Αν δεν τους πιάσεις απ' το λαιμό δε γίνεται τίποτα. Δεν έχει προβλεφθεί κάτι. Δεν τους νοιάζει άλλωστε.

Η Διεύθυνση Οικοδομικών και Κτιριοδομικών Κανονισμών που συνέταξε το νόμο δηλώνει πως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο στο νόμο. Κάντε το τώρα!

 

Ίσως και να γίνεται, αλλά πρέπει να περιμένουμε λιγάκι. Πιστέυω ότι γιαυτό το λόγο ζητάνε να έχουμε λογαριασμό στην τράπεζα που πληρώνουμε το πρόστιμο.

όχι ο λόγος είναι δεν ξέρουν κι αυτοί γιατί. ¨Ετσι για να υπάρχει κάποια ασφάλεια εφόσον μελλοντικά προβλεφθεί κάτι με νόμο. Προς το παρόν αφού πληρωθεί ποσό και περάσει ένα 24ωρο και ενημερωθεί το σύστημα, κλειδώνει και δεν επιστρέφεται τίποτα. Φασίστες υπεκάδες έρχονται κρεμάλες Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Κανεις υπαγωγη και δηλώνεις το εφάπαξ.Δεν πληρώνεις τίποτα.Σε αυτή τη φάση σου ανοίγει το δικαίωμα εισαγωγής παλαιότερων προστίμων.Τα περνας μέσα και μετά ξανακάνεις υπαγωγή.Τότε θα σου βγάλει τα ρέστα αν υπάρχουν ή θα σου βγάλει μηδενικό υπόλοιπο.Προχώρα μη φοβάσαι.

 

Με αυτο το τρόπο μπορείς να γλυτώσεις και το παράβολο; Όχι ε;

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ που ρώτησα πάντως μου είπαν ότι αν έχει γίνει λάθος και έχουν πληρωθεί περισσότερα απ΄ ότι θα έπρεπε μελλοντικά θα φτιαχτεί σύστημα επιστροφής χρημάτων.... Τα εγγόνια μας ίσως τα εισπράξουν..... (φυσικά άτοκα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.