Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων Δ (ν.4014)


Recommended Posts

δεν το έχω καταλάβει πλήρως για να σε βοηθησω με σιγουριά, ρίξε μια ματιά στο παλαιό ΔΚ και τα σχεδια όλο και κάτι θα γράφει

 

το Άρθρον 39 το εξετάζεις εφόσον καποιος χώρος κυριας χρήσης φωτίζεται αποκλειστικά από τον προεραιτικό ακάλυπτο

διαφορετικά δεν σε νοιάζει

 

για δείξε όλο το οικόπεδο και τις αποστάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το έχω καταλάβει πλήρως για να σε βοηθησω με σιγουριά, ρίξε μια ματιά στο παλαιό ΔΚ και τα σχεδια όλο και κάτι θα γράφει

 

το Άρθρον 39 το εξετάζεις εφόσον καποιος χώρος κυριας χρήσης φωτίζεται αποκλειστικά από τον προεραιτικό ακάλυπτο

διαφορετικά δεν σε νοιάζει

 

για δείξε όλο το οικόπεδο και τις αποστάσεις

ο φακελος της αδειας εχει χαθει.μπορω να σου στειλω σε προσωπικο μνμ το αρχειο σε dwg να ριξεις μια ματια?
Link to comment
Share on other sites

ναι για δοκίμασε να δούμε

στειλε μου σε μνμ αν θες ενα email γιατι απο οτι βλεπω με προσωπικο μνμ δεν μπορω να κανω επισυναψη dwg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στο γοκ 73 το Δ το μετραμε απο τον εξωστη και μετα ? ή απο τον τοιχο του κτιριου ? την κουζινα επισης την θεωρω σαν χωρο κυριας χρησης ?

Link to comment
Share on other sites

Για την κουζίνα διάβασε το άρθρο 81 φωτισμός και αερισμός των διαμερισμάτων θεωρείται κύριας χρήσης (...ως και τα μαγειρεία...)

 

Το Δ το μετράμε από τον τοίχο του κτηρίου και για τους εξώστες πάμε στο άρθρο 84 (πχ. επί των υποχρεωτικών ακαλύπτων 1/5 της αποστάσεως και έως 1,00μ. και να μην απέχει λιγότερο του 1,00μ. από το όριο)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ.Στο π.ελ οπου δ=0,30*Η(σωστα?) αν πχ Η=11,00 εχω κατα γοκ 73 Δ=3,30 αποσταση τοιχου κτιριου με πλαγιο οριο οικοπεδου και μπορω να εχω μεγιστο πλατος εξωστη μεσα στην αποσταση των 3,30 3,30/5=0,66 .Εχω καταλαβει ορθα ? γιατι απο γοκ73 δεν γνωριζω και πολλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά δεν το βρίσκω.

Πως υπολογίζω πρόστιμο για εξώστη που έχει κατασκευαστεί μέσα στο Δ. Δεν παραβιάζει το επιτρεπόμενο εμβαδόν εξωστών.

 

Η Λεμπέση λέει "Αν οι εξώστες είναι εντός των πλαγίων αποστάσεων ή εντός της απόστασης Δ μεταξύ

ανεξάρτητων κτιρίων, υπολογίζονται με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, ως ΒΧ & ΥΔ"

Ξέρει κανείς πως κατέληξε σε αυτό το συμπέρασμα?

 

Εγώ βρίσκω αυτό : Το άθροισμα των αυθαίρετων εξωστών υπάγεται στην κατ.13 και υπολογίζονται με

αναλυτικό προϋπολογισμό, υπολογίζεται το ειδικό πρόστιμο και εφόσον συντρέχουν οι

προϋποθέσεις εφαρμόζονται οι αυξητικοί συντελεστές των κατ.5 (υπέρβ. δόμηςης), 8 & 9 (Γ9)

 

αλλά στο σύστημα του ΤΕΕ δεν βλέπω πως μπορώ να εφαρμόσω αυξητικό συντελεστή στις λοιπές παραβάσεις...

 

Η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Τους εξώστες προσωπικά τους βάζω μόνο με αναλυτικό, εάν συντρέχουν προϋποθέσεις αυξητικών συντελεστών απλά το αναφέρω στα σχόλια ότι δεν ήταν δυνατό με την παρούσα μορφή του λογισμικού να λάβουν αυξητικούς συντελεστές.

Δεν γίνεται να βάλω ώς ΥΔΒΧ ή ΥΔΚΧ κάτι που : 1ον) δεν μετράει στη δόμηση σε σχεδόν καμία περίπτωση, 2ον) δεν μπορώ να το καταγράψω ώς δομήσιμη επιφάνεια στο Διάγραμμα Κάλυψης που θα συντάξω.

Θεωρώ υπερβολικό να υπολογίσω κάτι που επουδενή δεν μπάινει στην δόμηση ώς υπέρβαση δόμησης επειδή το λέει η Λεμπέση...

(Σημειώνω βέβαια ότι δέν ισχύει το ίδιο για τους Η.Χ., οι οποίοι υπο συγκεκριμένες συνθήκες μπαίνουν στην υπολογιζόμενη δόμηση του Δ/τος Κάλυψης)

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.