Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.Ε.Α σε κτίριο με πολλές ιδιοκτησίες (ίδιος ιδιοκτήτης)


mech.eng

Recommended Posts

  • 7 months later...

Εχω και εγώ αυτό το θέμα...Πιστεύω ότι ορθώς πρέπει να βγάλουμε ένα ΠΕΑ για όλη την πολυκατοικία. Στην Εφορία όμως δεν θα υπάρχει θέμα που θα πάει να νοικιάσει ο ιδιοκτήτης 3 διαμερίσματα με τον ίδιο αριθμό ΠΕΑ και Πρωτοκόλλου?ΣΟΣΟΣ Θα το δεχτούν ή θα σου πουν πας να μας ξεγελάσεις?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω και εγώ αυτό το θέμα...Πιστεύω ότι ορθώς πρέπει να βγάλουμε ένα ΠΕΑ για όλη την πολυκατοικία. Στην Εφορία όμως δεν θα υπάρχει θέμα που θα πάει να νοικιάσει ο ιδιοκτήτης 3 διαμερίσματα με τον ίδιο αριθμό ΠΕΑ και Πρωτοκόλλου?ΣΟΣΟΣ Θα το δεχτούν ή θα σου πουν πας να μας ξεγελάσεις?

 

Φιλε γνωριζεις τελικα αν υπηρχε καποιο προβλημα με την Εφορια ? Μηπως δεν καταλαβαν καλα και του ειπανε να βγαλει ξεχωριστα ΠΕΑ ?

Γιατι εχω και εγω μια τετοια περιπτωση τωρα. Φιλος μου εχει μια μεζονετα (υπογειο 56 τμ ,ισογειο 56 τμ και οροφος 56 τμ).

Ισογειο και οροφος ειναι ενιαια, επικοινωνουν μεταξυ τους δλδ και προκειται να το νοικιασει και μου ζητησε να του βγαλω ΠΕΑ.

Το υπογειο ειναι προς το παρον αδειο αλλα μελλοντικα ισως το νοικιασει κ αυτο ξεχωριστα.

Του ειπα μηπως να βγαλουμε 1 ΠΕΑ για ολο το κτηριο που να το χαρακτηριζει ως πολυκατοικια και οχι μονοκατοικια αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν οταν θα παει στην Εφορια το συμβολαιο για το ισογειο και τον οροφο μηπως υπαρξει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ξεχωριστά για να πάρεις και καλύτερα λεφτά....Σε μία πολυκατοικία αυτό κάνω.....Σιγά σιγά να πέφτουν τα 150άρια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ξεχωριστά για να πάρεις και καλύτερα λεφτά....Σε μία πολυκατοικία αυτό κάνω.....Σιγά σιγά να πέφτουν τα 150άρια...

 

Φιλε Ικαρε τελικα αυτο θα κανω..Θα του βγαλω ξεχωριστα για πανω και οταν θα νοικιασει το υπογειο θα του κανω και ενα για το κατω..

Δεν ξερεις σε τι περιεργο μπορεις να πεσεις στην εφορια οποτε ετσι ειμαστε σιγουροι οτι θα περασει απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Οταν έχουμε στο ισόγειο καταστημα και στους ορόφους κατοικίες εκδίδουμε ενα ΠΕΑ με δυο θερμικές ζώνες ή δυο ΠΕΑ λόγω διαφορετικής χρήσης, (ενα για το κατάστημα και ενα για το υπόλοιπο κτίριο με τις κατοικίες) ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.