Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

 

....και εγώ συμφωνώ με την απελεύθερωση

αλλά με αυστηρές προδιαγραφές στις μελέτες

και να δούμε όλους τους υπέρμαχους της απελεύθερωσης

πόσα απίδια πιάνει ο σάκος

 

διαφωνώ με τη λογική να κάνουμε ότι γίνεται σε άλλα κράτη

 

Αν διαφωνείς με αυτή την λογική φίλε μου τότε να τους την κάνουμε γυριστή των ''ξένων'', δλδ να προσπαθήσουμε να τους πείσουμε να κάνουν αυτοί ότι κάνουμε εμείς και να προκόψουνε όπως προκόψαμε.

Όσο για τις μελέτες και τις προδιαγραφές τους, κι αυτές θα πρέπει να ξαναγραφτούν από την αρχή (οι προδιαγραφές) γιατί και αυτές είναι φορτωμένες με άχρηστη και αχρείαστη γραφειοκρατική πληροφορία.

Κι εδώ θα σου πω ότι πουθενά στον κόσμο δεν προσκομίζεται λόγω όγκου, το τεύχος μιας στατικής μελέτης 2όφου, με καροτσάκι οικοδομής. Φτάνει πια! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάνω μάθημα ειλικρίνειας .Απλός το παρακάτω που αναφέρεις θα πρέπει να το εφαρμόζουμε και εμείς σε εμάς .Και στις δικές μας πολιτικές .

 

να ήμασταν ευρώπη σε όλα

όχι όπου συμφέρει το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό πρόβλημα των Ελλήνων. Διαφωνούμε πονηρά γιά να πετύχουμε τους στόχους μας. Όλοι της ΤΕ γίνατε φιλελεύθεροι και ευρωπαιστές τώρα αλλά δεν καταλάβατε ότι αυτό το μέτρο θα βλάψει και εσάς. Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει την αμοιβή μελέτης σε μία ευρωπαική χώρα με στοιχεία όμως. Τώρα γιά το ΤΕΕ σίγουρα φταίμε εμείς γιά το κατάντημα του όπως και γιά την χώρα μας που όποιος μας βόλευε τον ψηφίζαμε. Το δε ΤΣΜΕΔΕ είναι το ασφαλιστικό ταμείο νομίζω μόνο των μηχανικών της ανωτάτης εκπαίδευσης οι άλλοι έχουνε το ΤΕΒΕ άρα να το εξετάσουμε χωριστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

NIANDR

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει την αμοιβή μελέτης σε μία ευρωπαική χώρα με στοιχεία όμως.

 

Πως θα θέλατε να σας την αναφέρουμε την αμοιβή μελέτης μιας ευρωπαικής χώρας, με τις κρατήσεις της ή άνευ, να βάλουμε καμιά κυβική ρίζα μέσα, κανένα ΚΗ', τίποτα ΤΣΜΕΔΕ, λίγο λ, κάτι από ΟΓΑ, ΕΜΠ, ΙΚΑ, και το κυριότερο ΕΚΚΟ να προσθέσουμε ή θα το πάρετε σκέτο. Να ξέρετε θα υπάρξει μια μικρή επιβάρυνση άμα σας το τυλίξουμε! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό πρόβλημα των Ελλήνων. Διαφωνούμε πονηρά γιά να πετύχουμε τους στόχους μας. Όλοι της ΤΕ γίνατε φιλελεύθεροι και ευρωπαιστές τώρα αλλά δεν καταλάβατε ότι αυτό το μέτρο θα βλάψει και εσάς. Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει την αμοιβή μελέτης σε μία ευρωπαική χώρα με στοιχεία όμως. Τώρα γιά το ΤΕΕ σίγουρα φταίμε εμείς γιά το κατάντημα του όπως και γιά την χώρα μας που όποιος μας βόλευε τον ψηφίζαμε. Το δε ΤΣΜΕΔΕ είναι το ασφαλιστικό ταμείο νομίζω μόνο των μηχανικών της ανωτάτης εκπαίδευσης οι άλλοι έχουνε το ΤΕΒΕ άρα να το εξετάσουμε χωριστά.

 

Δε γίναμε "ευρωπαιστές" ξαφνικά. (ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΕΔΩ) Επίσης είναι και Διπλωματούχοι συνάδελφοι, που συμφωνούν. Όσο για το ΤΣΜΕΔΕ: α) Εννοείς το ταμείο των Διπλωματούχων. β) αν είναι "δικό σου" να μη μου κάνεις κρατήσεις σε δικά μου έργα. Επίσης ΩΣ ταμείο, λόγο έχουν ΟΛΟΙ οι φορολογούμενοι όχι μόνο ΠΕ ή ΠΕ & ΤΕ

ΧΑΜΕΝΟΙ δε θα βγούν μονο οι ΠΕ ή μονο οι ΤΕ ή και οι ΔΥΟ. Θα βγούνε χαμένοι αυτοί που στηρίζονταν σε πεπαλαιωμένες τεχνικές κέρδους και εισροής δουλειών (ΠΕ ή ΤΕ). Πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

@NIANDR

Εσύ νομίζεις ότι φωνάζουμε για το παντεσπάνι; Εδώ δεν το μισό κράτος μας αναγνωρίζει σαν μηχανικούς και το άλλο μισό κάνει πως δεν υπάρχουμε. Ε από αυτό το κράτος, η ΕΕ είναι απείρως καλύτερη σε κάθε περίπτωση.

 

Όσο για το ΤΣΜΔΕ δεν είναι το ταμείο των μηχανικών ανώτατης εκπαίδευσης, καθώς δεν περιλαμβάνει τους Μηχανικούς ΤΕ.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

NIANDR

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει την αμοιβή μελέτης σε μία ευρωπαική χώρα με στοιχεία όμως.

 

Πως θα θέλατε να σας την αναφέρουμε την αμοιβή μελέτης μιας ευρωπαικής χώρας, με τις κρατήσεις της ή άνευ, να βάλουμε καμιά κυβική ρίζα μέσα, κανένα ΚΗ', τίποτα ΤΣΜΕΔΕ, λίγο λ, κάτι από ΟΓΑ, ΕΜΠ, ΙΚΑ, και το κυριότερο ΕΚΚΟ να προσθέσουμε ή θα το πάρετε σκέτο. Να ξέρετε θα υπάρξει μια μικρή επιβάρυνση άμα σας το τυλίξουμε! :shock:

Καλό το χιούμορ αλλά θα ήθελα να μου πείς την άποψη σου άν γνωρίζεις ή απλώς αντιδράς

 

Δε γίναμε "ευρωπαιστές" ξαφνικά. (ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΕΔΩ) Επίσης είναι και Διπλωματούχοι συνάδελφοι, που συμφωνούν. Όσο για το ΤΣΜΕΔΕ: α) Εννοείς το ταμείο των Διπλωματούχων. β) αν είναι "δικό σου" να μη μου κάνεις κρατήσεις σε δικά μου έργα. Επίσης ΩΣ ταμείο, λόγο έχουν ΟΛΟΙ οι φορολογούμενοι όχι μόνο ΠΕ ή ΠΕ & ΤΕ

ΧΑΜΕΝΟΙ δε θα βγούν μονο οι ΠΕ ή μονο οι ΤΕ ή και οι ΔΥΟ. Θα βγούνε χαμένοι αυτοί που στηρίζονταν σε πεπαλαιωμένες τεχνικές κέρδους και εισροής δουλειών (ΠΕ ή ΤΕ). Πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία

Συμφωνώ απόλυτα στο να μη σου κάνει κρατήσεις ή αν σου κάνει να ενταχθείς και εσύ εκεί. Τώρα άν θεωρείς πεπαλαιωμένη τεχνική κέρδους το να υπάρχει στον ελέυθερο επαγγελματία αλλά και στον υπάλληλο μηχανικό μία ελάχιστη σύμβαση εργασίας τότε γιατί φωνάζουν τώρα όλοι οί Έλληνες.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα στο να μη σου κάνει κρατήσεις ή αν σου κάνει να ενταχθείς και εσύ εκεί. Τώρα άν θεωρείς πεπαλαιωμένη τεχνική κέρδους το να υπάρχει στον ελέυθερο επαγγελματία αλλά και στον υπάλληλο μηχανικό μία ελάχιστη σύμβαση εργασίας τότε γιατί φωνάζουν τώρα όλοι οί Έλληνες.

 

Το θέμα του υπαλλήλου ειναι διαφορετικό από τον ελ. επαγγελματία (ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με το θέμα των υπαλλήλων)

Για τους ελ. επαγγελματίες φωνάζουν ποιοι; και για ποιο λόγο; Εννοώ πχ ότι ένας πληροφορικάριος ή ένας φυσικός ελ. επαγγελματίας φωνάζει όχι για τις χαμηλές αμοιβές, (γιατί έχει περάσει στο πετσί του ότι η δουλειά του και η αμοιβή του ειναι αλληλένδετη) μάλλον φωνάζει για τα απλήρωτα τιμολόγια του δημοσίου, ενώ έχει φορολογηθεί και αποδώσει ΦΠΑ, τα δυσβάσταχτα ποσά που δείνει στα ταμεία δίχως αντίκρισμα κλπ. για τα οποία φωνάζουμε και εμείς. Είναι ο πληροφορικάριος λιγότερο επιστήμονας από τον μηχανικό; δεν είναι μία ειδικότητα που για να την εξασκήσεις πρέπει να εκπαιδεύεσαι ΔΙΑ ΒΙΟΥ; έχει ακούσει κανείς ποτέ για ελάχιστη αμοιβή σε λογισμικό; σε site;

Τέλος πάντων. ΔΕ λέω ότι αυτά που λέω είναι σωστά, απλά ανταλλάσσουμε απόψεις. Σε καμία περίπτωση δεν "κολάω σε" ή δεν ειναι στην πρόθεσή μου να "προσβάλλω" κανέναν

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.