Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

Μην με βάζεις να ψάχνω τώρα... Φεύγω για δουλειά.....

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου για τον 4014, η διαφορά είναι πως εκεί δεν υπάρχει πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεκουν αυτα..

Ειναι αστεια...

Δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι το αποδεικτικο καταθεσης ειναι το "γραμματειο μηχανικων"....

Εγω παω και απο τη Γιουρομπανκ ενα...

Πληρωθηκα??? - Ναι

Πληρωσα εισφορες και ολα τα αλλα?? -Ναι..

 

Την ΟΑ μου, παρακαλω, με αριθμο διαυγειας...

Τελος...

 

ΥΓ. Πλησιαζει ελεγχος φορολογικων και θα σας ενημερωσω./....

Link to comment
Share on other sites

Και για να πώ και κάποια πράγματα για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας και την παπαριά της εξάρτησης αυτής από το μισθολογικό κόστος και το άνοιγμα των επαγγελμάτων.

 

Πως θα αυξηθεί η ανταγωνιστικότητα κύριοι όταν όλα τα άλλα ανεβαίνουν. (βλ. ΔΕΚΟ,ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΩΝ, ΦΟΡΟΙ κλπ.) Πως θα μειωθεί το κόστος των προιόντων όταν όλα τα περιφερειακά αυξάνονται?

Όταν δεν πέφτει το κόστος των ενοικίων όσο χρειάζεται (όταν τα φορολογούν μάλιστα και ασύστολα). Δεν μπορεί ο κάθε μικρομεσαίος επιχειρματίας να δίνει το 20% και βάλε του τζίρου τους σε προύχοντες και μεγαλοσχήμονες

που αποκτήσαν ,και εγω δεν ξέρω με ποιο μαυραγορίτικο τρόπο σε μελανές εποχές της ελληνικής ιστορίας, ένα σωρο ακίνητα και κάθονται χωρίς να προσφέρουν τιποτα στην ανάπτυξη της χώρας, Ο όρος "εισοδηματίας"

έχω την εντύπωση ότι μόνο στην Ελλαδά υφίσταται.

 

Πως κύριε θα αυξήσεις την ανταγωνιστικότητα σου με κακοπληρωμένους εργαζόμενους στα όρια της εξαθλίωσης. Με τι κουράγιο και τη ψυχολογία να πάνε στην εργασία τους να παράγουν. Μήπως να βάλουμε στους

"κυρίους" της Τρόικας να δουν τη "κόρη μου τη Σοσιαλίστρια" για να ξυπνήσουν. Και τι να τα κάνουμε τα φτηνά προιόντα όταν δεν υπάρχει κόσμος να τα αγοράσει. (γιατί όταν μιλάμε για ανταγωνιστικότητα μιλάμε για φτηνότερο

προιόν από του δίπλα- πιο ανταγωνιστικό)

 

Πως θα φέρετε επενδύσεις κύριοι όταν στη γειτονική Βουλγαρία μέσα σε 2 ώρες ανοίγεις εταιρία (όλα μηχανογραφημένα και περασμένα σε υπολογιστή). Τα πάντα σκανάρονται και μπαίνουν αυτόματα σε αρχείο ενημερώνοντας

ταυτόχρονα όλες της δημόσιες υπηρεσίες της Επικράτειας. Εδώ έχεις ένα σπίτι που στη πολεοδομία είναι δηλωμένο 100 τ.μ. στα συμβόλαια 110τ.μ. στο υποθηκοφυλάκιο 120τ.μ στην εφορία 80 τ.μ. στη ΔΕΗ ημιτελές 60 τ.μ. και στην πραγματικότητα είναι 200 τ.μ. Χωρίς ποτέ κανείς να μπει στο κόπο να τα διασταυρώσει ή κάποιος αρμόδιος να φτιάξει επιτέλους ένα μηχανισμό εξάρτησης όλων των παραπάνω εμπλεκομένων φορέων.

 

Οι κύριοι της Τρόικα θα κάνουν κάτι με το κόστος της μίζας που κατατατρώει τον Έλληνα επιχειρματία και ελεύθερο επαγγελματία. Μειώστε στο μισό και εκεί να δείτε ανταγωνιστηκότητα!

Και στα 100 ευρώ να τους πάτε τους μισθούς, χαΐρι δεν θα δείτε όταν υπάρχει ακόμα το βαθύ παρακράτος των ημετέρων. Να παρακαλάς από τον θυρωρό μέχρι τον προιστάμενο για μια υπόθεση 5 λεπτών κι όταν στη

κάνουν να νιώθεις και υποχρεωμένος για τα αυτονόητα.

 

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ, ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΖΗΤΑΝΕ ΚΙ ΟΧΙ ΛΥΣΗ ! ! !

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 8 του του νόμου "Επείγουσες ρυθμίσεις που αφορούν την εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012 – 2015", καταργείται η δυνατότητα του ΤΕΕ να ελέγχει κατά πόσο η αμοιβή που έχει συμφωνήσει ο μηχανικός με τον πελάτη του είναι σε θεμιτά πλαίσια σε σχέση με τη νόμιμη όπως προέβλεπε η παράγραφος 1β του άρθρου 7 του Ν. 3919/11 και να ζητάει διευκρινήσεις και να ασκεί σχετικά πειθαρχικές διώξεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το θυμίζεις (παρόλο που έχει αναφερθεί από το πρώτο ποστ) γιατί αρχίσαμε πάλι να λέμε ο καθένας τον πόνο του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναρτηθεί τόσες ιστορίες, όμως το τι γίνεται με την κατάθεση στην ΕΤΕ και τον κωδικό που απαιτείται από το ΤΕΕ, τώρα με την απελευθέρωση, κανείς δεν κατάφερε να μου εξηγήσει. Με άλλα λόγια: Θέλω να καταθέσω αύριο αμοιβή επίβλεψης χαμηλότερη από την απαίτηση του ΤΕΕ. Πως γίνεται αυτό, ξέρει κανείς σας?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες που ειχα ρωτήσει στο ΤΕΕ και στην πολεοδομία για αμοιβη κατώτερη της νόμιμης σε οικοδομική άδεια μου είχαν πει πως δεν μπορώ προς το παρόν αν και έχει ανοίξει το επάγγελμα και προβλέπεται απ'τον νόμο!!!!!!!! Το δέχονταν μόνο στα αυθαίρετα! Τώρα τι να σου πω.... Ξαναρώτα στο τμήμα αμοιβών του ΤΕΕ και πες μας αν άλλαξε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.