Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

Ανοιξε και με τη βούλα το επάγγελμα!

 

Δείτε εδώ και εδω.

 

AN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΞΕΦΤΙΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ????

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΕ ΝΤΕΛΑΛΗ: " ΠΑΡΕ, ΚΑΛΕ ΚΥΡΙΑ ΠΑΡΕ, ΣΤΑ 2 ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, ΤΟ ΕΝΑ ΔΩΡΟ"

 

Να δεις χαρά που θα πάρει ο πελάτης τους μόλις καταλάβει ότι αγόρασε αέρα κοπανιστό...!!

Και χαρά που θα πάρουν και οι ίδιοι όταν θα πληρώσουν τις κρατήσεις, ΦΠΑ κλπ, να μην πω τι θα γίνει σε πιθανό έλεγχο από ΤΕΕ για πειθαρχικά ζητήματα.

Ουστ ξεφτίλες του επαγγέλματος!!

 

ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΤΕΛΟΣ!!! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ, (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ) ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕΙ!!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΑΝ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΛΑΔΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με tpanag. Όλα πλέον πρέπει να πληρώνονται. αυτοψίες, επισκέψεις, διεκπεραιώσεις κλπ. Είναι λογικό στην κατάσταση που θα επικρατεί σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τί λέει ο Σηφουνάκης και ο Μητσοτάκης για τα αυθαίρετα, τα τοπογραφικά και την αμοιβή του μηχανικού... Φυσικά για όλα αυτά φταίμε εμείς και η μη οργανωμένη αντίδραση μας του κλαδου μας που αριθμεί τόσα μέλη

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Τι μαλ###κας που είμαι , εγώ πήγα και έδωσα 15.000 € για gps δεν επαιρνα κινητό??? πόσο βλάκας μπορεί να είναι!!! κάθε μέρα μου αποδεικνύει πόσο ηλίθιος είναι και πόσο ηλίθιους μας έχουνε που πρέπει να ακούμε και να πιστεύουμε τέτοιες μακ@@@@κίεεεεεες!!!

 

Και το κτηματολόγιο με κινητό έγινε?

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε xaris-x, πρώτα από όλα δεν διαφιλονικώ με εσένα αλλά ούτε με κανέναν άλλο!!!

 

Ο zio7 στο κείμενο του είχε μία διεύθυνση με ένα βίντεο δύο κυρίων ……………..!!!!! Το βλέμμα μου έπεσε στο βίντεο των Anonymous, παραθέτω την διεύθυνση επίσης να ρίξετε μία ματιά!!!!

 

Πάνω σε αυτό βασίζεται και το θέμα που προσπαθούμε να αναλύσουμε, ξεχάσαμε ότι είμαστε μία κοινωνία που έχει πολλές διακυμάνσεις. Έτσι αυτό που θα ξαναπώ είναι ότι κάποιες αν όχι όλες τις φορές ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ!!!

 

Δεν θεωρώ μάγκα τον κύριο ψυκτικό που έγδυσε τον συνάδελφο, γιατί είμαι σίγουρος πως όταν έφυγε από μέσα του είπε « κοίτα ρε τον μαλ…κ…. !!!!!!! » και το λέω επειδή την έχω πατήσει και εγώ. Προσέξτε τι λέω την έχω «ΠΑΤΗΣΕΙ»!!! Επομένως την επόμενη φορά δεν θα τον ξαναπατήσω, την επόμενη φορά θα ξέρω τι πρέπει να ρωτήσω και θα το πω και σε έναν τρίτο.

 

Η αγορά έχει την δυνατότητα της αυτορρύθμισης!!!!! Μέσα σε αυτό το παιχνίδι όμως πρέπει να υπάρχουνε και κάποιοι κανόνες, εκεί πρέπει να υπάρχει μία συλλογική και ΟΧΙ ΕΙΚΟΝΙΚΗ δραστηριοποίηση μας!!!!!

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΜΑΣ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ?!!!!!!!!!!

 

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους συναδελφους , ειναι γνωστο αλλωστε οτι ειμαστε ο κλαδος με την μηδαμινη επαγγελματικη αλληλεγγυη ............ αυτο το γεγονος ,σε συναρτηση με την κριση ,εχει οδηγησει σε τραγελαφικα αποτελεσματα..........περιπου οσα παιρνει ενας ψυκτικος να ελεγξει αιρκοντισιον, υδραυλικος να αλλαξει βρυση , ηλεκτρολογος για να σου πει οτι πρεπει να αλλαξεις πλυντηριο, εχουμε αρχισει να χρεωνουμε επιστημονικη δουλεια.............ακομα και οι καθαριστριες εχουν μια συγκεκριμενη τιμη για την ωρα , που την τηρουν.......οι μηχανικοι , οχι..........

 

τωρα που και επισημα δεν υπαρχει κατωτατη , θα γελασει καθε πικραμενος.........

τις δουλειες, ακομα και τις πιο μικρες , θα τις παιρνουν εταιρειες για ψιχουλα , οι οποιες απλως θα χρησιμοποιουν μαυρα εργαζομενους απελπισμενους μηχανικους.........

 

αλλωστε η προβα εγινε με τις ενεργειακες επιθεωρησεις, πριν εναμιση χρονο .........για μια απλη δουλεια , εφαρμοσαν το ρουσφετι με τον αποκλεισμο με ηλικιακα κριτηρια.............μηπως δεν ξεραν οταν ψηφιζαν αυτο το ρουσφετι οτι θα οδηγουσε σε μαυρη εργασια;;;;.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τί λέει ο Σηφουνάκης και ο Μητσοτάκης για τα αυθαίρετα, τα τοπογραφικά και την αμοιβή του μηχανικού... Φυσικά για όλα αυτά φταίμε εμείς και η μη οργανωμένη αντίδραση μας του κλαδου μας που αριθμεί τόσα μέλη

 

Γιατί αμφιβάλεις; αυτό το κάνεις με καθε 3G. Μάλιστα έχω ακούσει ότι στα 4G κινητά θα βγάζει και τη δήλωση 651/77....

 

δηλαδή ανα αυτουνού του πεις να πάει να κάνει σεμινάριο είναι δίκαιο να ακουστεί η απάντηση που λένε πολλοι;;;

 

- "Εγώ είμαι μηχανικός, το δίπλωμά μου μου τα διασφαλίζει όλα. Τα σεμινάρια είναι προσπάθεια υποβάθμισης των πτυχίων!."

 

και μην ακούσω για εμπειρία, γιατί ο σηφουνάκης με τα σημερινά κριτήρια αξιολόγησης είναι μηχανικός 30ετους-35ετους εμπειρίας, και αν δεν έχει κάνει ΚΑΜΙΑ δουλεια ποτέ του, θα έχει και μελετητικό Α, αν έχει βάλει την σφραγίδα του αλλού (έστω υπο ενοικίαση), μπορεί να έχει και Γ'

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μηχανικοί είμαστε λόγω επαγγέλματος κι όχι απο χόμπι, σκεφτείτε πρώτα τα έξοδα :

Ενοίκιο γραφείου , ρεύμα , νερό , τηλέφωνο, προγραμματα, υπολογιστες, αναβαθμισεις, αυτοκινητο, τέλος επιτιδευματος, φόροι , ασφαλιστικές εισφορές, ( δεν ξέρουμε ακόμα και τα αντικειμενικά κριτήρια του Βενιζέλου)

Υπολογιστε πόσα ειναι τα έξοδα ανά ημέρα , ποσο θεωρειτε ενα λογικο ημερομισθιο μηχανικου και μετά πείτε μου αν πρέπει να γίνονται δωρεάν αυτοψίες , εξυπηρετήσεις και ποια πρεπει να ειναι η ελαχιστη αμοιβη . Τιποτα δεν μας δίνεται δωρεάν , όλα έχουν το κόστος τους.

Θεωρώ ότι τα 50 ευρώ του ψυκτικου ήταν μια πολυ λογική τιμή

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσεις ότι το μεροκάματο του ανεύθυνου τεχνίτη οικοδόμου με 6 τριετίες είναι μαζί με το ένσημο του 170 € , θεωρώ ότι τα 250 € είναι λογικό νούμερο ,δηλαδή 35 € την ώρα . Τώρα πόσο εφικτό είναι να το παίρνουμε είναι άλλο θέμα .

 

Αφου το τεε μας βάζει να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ΠΕ - ΤΕ , ενώ η επαγγελματική μας ύλη έχει καταληφθεί από άσχετους .

 

Κατασκευή , ανακαίνιση , εκτίμηση , ασφάλιση , πραγματογνωμοσύνη , real estate , έχουν χαθεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.