Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

....Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι όλο αυτό γίνεται με καλή τη πίστη από το ΤΕΕ στο κράτος? Εδώ η ΔΕΗ που είναι νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου και τα άρπαξε καλά για να συμπεριλάβει το χαράτσι

στους λογαριασμούς της. Δεν πήρε το ΤΕΕ που είναι ιδιωτικός φορέας?

 

....

 

Η ΔΕΗ είναι ανώνυμη εταιρία, με την πλειοψηφία των μετοχών να ανήκει στο Δημόσιο. Το ΤΕΕ είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Όχι ότι έχουν καμιά σημασία τα προηγούμενα - απλά για πληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μην με βάζεις να ψάχνω τώρα... Φεύγω για δουλειά.....

 

Το βρήκα.

Β.Δ. 30/31-5-56 : Περί κανονισμού του τρόπου καταβολής της αμοιβής των Μηχανικών εν γένει

'Αρθρο 2 :

1. Οι αναθέτοντες εις τους εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου μελέτας, οι αναφερόμενοι εις το άρθρο 2 του Ν.Δ/τος της 15/17.10.1927 "περί εκδικάσεως των εξ αμοιβών των εργασιών Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων κλπ. διαφορών μεταξύ τούτων και πελατών", ως τούτο ετροποποιήθη δια του άρθρου 1 του Α.Ν. της 19/23.11.35 "περί τροποποιήσεως και ερμηνείας του από 30.4.1926 Ν.Δ/τος "περί εκδικάσεως των εξ αμοιβών εργασιών Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων κλπ. διαφορών μεταξύ τούτων και πελατών", υποχρεούνται όπως καταθέτωσι κατά το εφεξής οριζόμενα εις το Τ.Ε.Ε. ή τον υπό τούτου εξουσιοδοτούμενον (έχει εξουσιοδοτηθεί η ΕΤΕ για αυτό το θέμα) το σύνολον της οφειλομένης παρ' αυτών προς τους εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου αναφερομένους αμοιβής μελέτης, ως αύτη κατά τα άνω καθωρίσθη υπό αρμοδίας Κρατικής Υπηρεσίας ή του Τ.Ε.Ε., στερούμενοι του δικαιώματος όπως καταβάλλωσι την αμοιβήν απ' ευθείας εις τους δικαιούχους.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ npanagio

 

Σε παλαιότερο post δικό μου ( έλεγχος αμοιβών από πολεοδομίες.... για λαμογιές συναδέλφων )

έχω αναφέρει ότι το σύστημα της τράπεζας ελέγχει μόνο τον κωδικό πληρωμής

και όχι το ποσό κατάθεσης.

 

Παίρνεις λοιπόν εντολή πληρωμής αμοιβής όπως προκύπτει από το σύστημα ΤΕΕ

και καταθέτεις την χαμηλότερη αμοιβή σου.

Μην με ρωτήσεις για λεπτομέρειες αλλά γίνεται :idea:

 

@ terry

 

το έχεις ήδη κάνει και το δέχεται η τράπεζα ?

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

1. το εχουμε πει πολλες φορες, αυτο ΚΑΚΩΣ γινεται απο καποιες ΕΤΕ...

2. Αν η πολεοδομια θελει ελεγχο φορολογικων με βασει τις νομιμες τοτε αυτες θα σου ζητησει κ οχι οτι βολευει τον καθενα..

3. αν σωνει και καλα θελεις να εξαπατησεις την ΕΤΕ τοτε βαλλε τοσα τμ οσα σου βγαζουν την αμοιβη που θες...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

sorry terry

 

αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα

Δεν χρησιμοποίησα εγώ ποτέ αυτή την τακτική.

Ίσα-ίσα που την κατήγγειλα και σαν αθέμιτο ανταγωνισμό.

Η θέση η δική μου είναι ότι από πουθενά δεν νομιμοποιείται το ΤΕΕ να νομοθετεί.

Ας μην ξανανοίξουμε το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

 

@ terry

 

το έχεις ήδη κάνει και το δέχεται η τράπεζα ?

 

Δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να κανει καταθεση στον λογαριασμο μου????

Link to comment
Share on other sites

terry, η εξουσιοδότηση έχει γίνει για μια συγκεκριμένη διαδικασία. Αυτήν του συγκεκριμένου εντύπου.

Οι δυνατότητες που έχουμε είναι δύο:

1. Μας δίνει εντολή πληρωμής το ΤΕΕ όση είναι στη σύμβαση και πάμε ΕΤΕ

2. Πληρώνουμε στο ΤΕΕ το ποσό της σύμβασης.

 

edit. of topic

Σήμερα, για πρώτη φορά στα επαγγελματικά μου χρονικά, μού έστειλε έγγραφο η ΕΤΕ με την κίνηση του λογαριασμού ΟΨΕΩΣ που καταθέτω και τις αμοιβές. Παλιά (πολύ παλιά) την έπαιρνα μόνος μου από το κατάστημα, δεν την έστελναν. Πως το θυμήθηκαν;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία...

Κατάθεση στο λογαριασμό μας μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε,

αλλά θα είναι για το λογαριασμό μας και όχι μέσω του ΤΕΕ,

ώστε να γίνεται και η ανάλογη κράτηση υπέρ ΤΕΕ.

Αλλιώς θα πρέπει να καταβάλεις ξεχωριστά σε άλλο έντυπο και την εισφορά υπέρ ΤΕΕ.

Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.