Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΟΚ '73- Τι προσμετρά στο δώμα?


Recommended Posts

Σε 5όροφη πολυκατοικία με οικοδομική άδεια του 1975, ο μηχανικός έχει προσμετρήσει κανονικά όλους τους ορόφους στη δόμηση. Ο τελευταίος όροφος όμως (5ος) δεν είναι πλήρης και στους υπολογισμούς του εντάσσει στη δόμηση μόνο το διαμέρισμα και όχι το κλιμακοστάσιο με τον ανελκυστήρα, όπως θα κάναμε σήμερα. Επιπλέον, άλλη απόληξη κλιμακοστασίου δεν υπάρχει πάνω από τον όροφο αυτό.

Δεν ξέρω αν πράγματι έτσι ίσχυε ή είναι "μαϊμουδιά" εποχής.

Τώρα που θέλω να κάνω προσθήκη, για να βρω το υπόλοιπο του Σ.Δ., θα υπολογίσω αυτό το "χαμένο" κλιμακοστάσιο στα υπάρχοντα ή θα προχωρήσω με δεδομένο και σωστό το Διάγραμμα Καλύψης της οικοδ. άδειας του '75? Φυσικά, συμφέρει το δεύτερο, αλλά μην το βρω μπροστά μου και πρέπει να άλλάζω τη μελέτη μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι και αλλιώς για την προσθήκη θα πας με τον νεο ΣΚ και ΣΔ.

 

Τώρα που θα γίνει η προσθήκη; Καθ' ύψος; Θα έχεις πρόσβαση από το συγκεκριμένο κλιμακοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ/73 στο δώμα μπορούσε να γίνει η απόληξη του κλιμακοστασίου και ένας χώρος ίσος με ένα ποσοτό της δόμησης , δεν θυμάμαι πόσο που ήταν τουλάχιστον 12 τμ και όχι μεγαλύτερο των 50 τμ .

 

Αυτούς τους δύο χώρους αν δεν τους κατασκεύαζες μπορούσες να ενσωματώσεις τα τμ τους στους υποκείμενους ορόφους και έτσι να μην έχεις τίποτα στο δώμα , εκτός ίσως συρόμενης οροφής ύψους μέχρι το στηθαίο γιά να υπάρχει πρόσβαση στην ταράτσα .

 

Στην περίπτωση σου όμως έχεις προσθήκη , άρα μάλλον θα πρέπει να το μετρήσεις , εφ' όσον έχεις προσθήκη στην ταράτσα , γιατί δεν θα ισχύει πλέον ο λόγος που δεν μετρήθηκε . Αν έχεις κατ' έκταση και δεν αλλάζει το καθεστώς της ταράτσας , ίσως και να μην το μετρήσεις , αλλά να το τσεκάρεις με την πολεοδομία .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κατάλαβα, αν και θα πρέπει να συνεννοηθώ με την πολεοδομία.

Αν η προσθήκη μου γίνει μόνο κατ' επέκταση του ίδιου ορόφου, τότε μάλλον δεν το μετράω. Αν όμως ανέβω άλλο έναν όροφο, τότε πρέπει να το μετρήσω κανονικά.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Link to comment
Share on other sites

To δώμα ήταν χώρος κύριας χρήσης και ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία . Και ήταν έξω από το κλιμακοστάσιο .

 

Αρχικά μπορεί να θεωρείτο και σαν πλυσταριό , αλλά νομίζω ότι μπορούσε να είναι και κατοικία .

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ/73 στο δώμα μπορούσε να γίνει η απόληξη του κλιμακοστασίου και ένας χώρος ίσος με ένα ποσοτό της δόμησης , δεν θυμάμαι πόσο που ήταν τουλάχιστον 12 τμ και όχι μεγαλύτερο των 50 τμ .

μόλις χθες το συνάντησα σε μια παλαιη άδεια

 

ΓΟΚ 73

Κατασκευαί επιτρεπόμεναι υπεράνω του μεγίστου ύψους των κτιρίων

Άρθρον 87

1.

[Αρχή Τροποποίησης]

δ) Χώροι οιασδήποτε χρήσεως επιφανείας εξωτερικώς μετρούμενης 5% της επιφανείας του κτιρίου δυναμένης να μη υπολείπηται των 12 τμ. ουχί όμως μεγαλύτερος των 50 τμ.

Οι χώροι ούτοι δύνανται να συμπληρούν τμήμα του τελευταίου ορόφου του περιλαμβανομένου εντός του μεγίστου επιτρεπομένου ύψους και αριθμού ορόφων - ΑΝΤΙΚ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡ. 61 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 1 ΤΟΥ Ν.Δ. 205/74, ΦΕΚ-363 Α' [Τέλος Τροποποίησης]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Σε άδεια του 77 δε φαίνεται σε όψεις-τομές-κατόψεις η απόληξη του κλιμακοστασίου-ανελκυστήρα ούτε ένας βοηθητικός χώρος-πλυσταριό. Το λαμβάνω ως αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.