Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια η διαφορά του cell efficiency με το module efficiency


odisseous

Recommended Posts

Υπάρχουν όμως σαφή δεδομένα οτι ακόμα κι αυτό το 2% ,δε συζητάω για 5, το αποδίδει όντως;

Σίγουρα η Sanyo έχει ένα όνομα, αλλά ποιος μας λέει ότι ένα προιόν ελαφρώς αντισυμβατικής τεχνολογίας θα έχει την προβλεπόμενη συμπεριφορά ενός συμβατικού;Μπορεί και καλύτερη,αλλά έιναι ερωτηματικό.

Αν θέλει ένας επενδυτής να δώσει χρήματα χαλάλι στην ποιότητα, νομίζω καλύτερη λύση είναι να τοποθετήσει ένα καλό γερμανικό πανελ και να κάνει μια καλή υπερδιαστασιολόγηση στα καλώδιά του. Επιπλέον αν τον "τρώει" η τσέπη του μπορεί στη δεκαετία να αλλάξει τον inverter, ή ακόμα καλύτερα πανελ, τότε που υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να τα αγοράζει 0,2€/Watt... μηδενίζοντας το κοντέρ της γήρανσης.

 

Λάβετε υπόψη επίσης και κάτι άλλο.Πρώτον τη δυσκολότερη χρηματοδότηση.Δεύτερον αν κάποιος τα βάζει από τη τσέπη του αυτά τα επιπλέον 6 με 9 χιλιάδες ,αυτό στη δεκαετία με 3% στη τράπεζα γίνεται 8 με 12 χιλιάδες, Δηλαδή ακόμα και αυτό το αμφιλεγόμενο επιπλέον ετήσιο κέρδος το χάνεις από αλλού.Αν δε το ποσό το δανείστηκες με κανένα 7αράκι % τότε πολύ χειρότερα τα πράγματα.

 

Για στέγες όλα τα παραπάνω γιατί για πάρκα νομίζω δεν θέλει ανάλυση.

 

Τα Sanyo αν κυμαίνονταν τιμολογιακά στη κατηγορία των καλών γερμανικών , το ποιό πιθανό είναι να είχαν κάνει θραύση. Αλλά...

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

Ενα Mercedes και ένα Toyota μας μεταφερουν από το σημέιο Α στο σημείο Β, μας εξυπηρετούν το ίδιο, μας παρέχουν ασφέλεια και τα δύο. Κάποιοι επιλέγουν το πρώτο και κάποιοι το δεύτερο. Η διαφορά τιμής είναι μεγάλη στα δύο προιόντα αλλά η επιλογή γίνεται με άλλα κριτίρια.

 

Εταιρείες όπως η Sunpower και η Sanyo έχουν επενδύσει μεγάλα ποσά και έχουν εξελίξει δικές τους τεχνολογίες παραγωγής κυψελών, οπότε και είναι φυσικό να υπάρχει διαφορά τιμής με τα υπόλοιπα. Και για αυτές τις εταιρείες υπάρχει αγοραστικό ενδιαφέρον, όπως και δυνατότητα επέκτασης στην αγορά. Δείτε για παραδειγμα τη συνεργασία Sunpower και Auo. Τα προιόντα αυτα σταδιακά θα γίνουν φτηνότερα και σιγά σιγά θα αποκτήσουν ανάλογο μερίδιο στην αγορά. Ο κάθε επενδυτής ζυγίζει τις επιλογές του ανάλογα με τη χρονική στιγμή που γίνεται η επένδυση, την ποιότητα κατασκευής που θέλει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! συμφωνω και με τον rodag και με τον lefgrter σε αυτα που λενε! εγω θα προσθεσω οτι οπου υπαρχει στενοτητα χωρου ειναι μονοδρομος η λυση sunpower η sanyo..εγω γι αυτο εβαλα sunpower..για να αποφυγω τις σκιασεις..πληρωσα παραπανω αλλα σε βαθος χρονου,θα αποζημιωθω..πιστευω οτι στα φωτοβολταικα πρεπει να κανουμε τη βελτιστη λυση απο αποψη αποδοσης.

Edited by gianniskriti
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για οκτωβριο του 2010( τοτε εκλεισα τα παρκα). με canadian solar ,εκλεισε ενας φιλος με την ιδια εταιρια με μενα ,την ιδια περιοδο με μενα και τα υλικα γενικα ηταν τα ιδια στα παρκα και εγω πληρωσα 50000 περισσοτερα για παρκο 80 KW... ακομα και τα tracker που βαλαμε ηταν ιδια..το λεω αυτο το παραδειγμα γιατι ειμαι σιγουρος 100% οτι η διαφορα στην τιμη ηταν απο τα πανελ..εκλεισα μ αυτην την εταιρια γιατι ειχε τα sunpower σε σχετικα καλη τιμη τοτε,αλλα και γιατι φαινοταν σοβαρη σαν εταιρια..

Link to comment
Share on other sites

@gianniskriti

Κάνεις πολύ καλά που το αναφέρεις, γιατί ίσως παρεξηγηθώ.Μίλησα γενικά για high efficiency. Σε περιπτώσεις ειδικές όπου ο χώρος είναι περιορισμένος τότε ασφαλώς τα sunpower ειδικά δίνουν τη λύση.

 

Λίγο εκτός θέματος.Ο φίλος σου με τα canadian έκλεισε χρόνο;Αν ναι τι παραγωγή είχε;

Link to comment
Share on other sites

Ενέργεια = kcal ή BTU ή kwh ή joule ή ...... ή .......... κ.ο.κ

 

Ισχύς = kw ή BTU/h ή kcal/h ή kVA ή joule/sec ή Nm/s ή ...... ή .......... κ.ο.κ

 

Σοβαρό μηχανολογικό παράπτωμα....μοιάζουν παρόμοια , αλλά τελείωσ διαφορετικοι ορισμοί αγαπητοί συνάδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.