Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Εφαρμογής;


Recommended Posts

Εγώ δεν κατάλαβα αν η Πράξη εφαρμογής εδώ έχει κυρωθεί (έχει τελειώσει δηλαδή) και αυτό με το μπλε χρώμα είναι το τελικό σου οικόπεδο.

Αν είσαι στην περίπτωση να μην υπάρχει στην κατοχή σου άλλο ακίνητο στη εξεταζόμενη περιοχή, τότε τα 10000μ2 έχουν μία εισφορά σε γη (μόνο γη) περίπου 4500μ2 . Αν τα ρυμοτομούμενά σου λοιπόν είναι, όπως μας λες, γύρο στα 3000 τμ τότε το οικόπεδο αυτό πρέπει να δώσει άλλα 1500τμ περίπου. Να μη παραξενευτείς αν "φυτευτεί" από την μελέτη κάπου εκεί και ένα "(Ν)έο οικόπεδο. 

Πίνακας της Π.Ε. υπάρχει???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε @nbrκαι ευχαριστώ για την απάντηση... να πω οτι δεν είναι δικό μου το οικόπεδο, η περίπτωση αφορά την επιχείρηση που έπιασε φωτιά το κτήριο και κάηκαν τα νοτινά σπίτια.

Λοιπόν...

1) Δεν γνωρίζω αν η Πράξη εφαρμογής εδώ έχει κυρωθεί και δεν ξέρω κατα πόσο το επηρεάζει.

2) Τα ρυμοτομούμενα (~ 3.000 που έγραψα), είναι κατ' εκτίμηση, αφαιρώντας απο το αρχικό 9.400 τα 6.800 (στη πράξη είναι 2.560τμ), που είναι τα όρια βάση αυτού του τοπογραφικού.

Η ουσία της ερώτησης μου ήταν, αν μετά την έκδοση της ΟΑ, θα έπρεπε να οριοθετήσει το οικόπεδο του σε αυτά που ορίζονται στο εγκεκριμένο τοπογραφικό διάγραμμα.... και αν όχι είναι νόμιμη η περίφαξη που έχει κάνει στα αρχικά όρια.

Ο συνάδελφος MAKAR απάντησε όχι και αυτό μου είναι υπερ αρκετό και εγω με απλά λόγια το όχι του συναδέλφου, το μεταφράζω ως παράνομη περίφραξη και είμαι πιστεύω οτι είμαι καλυμμένος.

Βέβαια, θα ήθελα να έχω ένα επίσημο χαρτί στα χέρια μου που να επιβεβαιώνει οτι είναι παράνομη η πείφραξη...

Μήπως έχεις κάποιο τέτοιο χαρτί ή κάποιος άλλος συνάδελφος που να επιβεβαιώνει τη παρανομία?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Η ΟΑ εκδόθηκε με βάση την ΠΕ και είναι εύκολο να το διαπιστώσεις από το τοπογραφικό της ΟΑ.

Επομένως, τα όρια του νέου οικοπέδου που προέκυψε είναι αυτά που ορίζονται στο ΤΔ της ΟΑ και στη θέση αυτή μπορούν να υλοποιηθούν στο έδαφος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρυμοτομικό διάγραμμα ένταξης στο σχέδιο συντάχθηκε την δεκαετία του ΄50 σε κλίμακα 1:5.000 (και όχι σε Hatt). Σήμερα δεν υπάρχουν δομήματα ή άλλα κοινά σταθερά στοιχεία αναφοράς με το ρυμοτομικό. 

Αυτή την στιγμή καλούμαι να συντάξω διάγραμμα εφαρμογής. Είναι εφικτό?  

Link to comment
Share on other sites

Είναι σπάνιο το εγκεκριμένο σε αυτή την κλίμακα, αλλά υπάρχουν κάποια. 

Αφού δεν υπάρχουν σταθερά στο ΟΤ που βρίσκεται το οικόπεδο, θέλει μεγάλη προσοχή το ΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.