Μετάβαση στο περιεχόμενο

Nancy Fot

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους παιδιά. Επειδή δεν ξέρω να δουλεύω σε layouts πως μπορώ να σχεδιάσω μία λεπτομέρεια με κλίμακα 1:10 σε ένα σχέδιο κλίμακας 1:50 πρακτικά? Αφού έχω όλο το σχέδιό μου σε κλίμακα 1:1, εάν κάνω scale τη λεπτομέρεια επί 5 θα έχω αποτελεσμα? Καμία βοήθεια?

 

 

γίνεται αλλά να προσέξεις το μέγεθος των γραμμάτων καθώς και τη διαστασιολόγηση (μπορείς να κάνεις explode τις διαστάσεις πριν το scale.)

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θές να χρησιμοποιήσεις viewports μπορείς να μετατρέψεις τη λεπτομέρεια σε block, για να μη υπάρξει σφάλμα στις διαστάσεις (5x) και μετά να αλλάξεις την κλίμακα του block

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν κάνει scale το block οι διαστάσεις και τα κείμενα θα είναι πολύ μεγάλα... Το πιο σωστό είναι (εκτός από τα viewports.....) να κάνει scale το σχέδιο, να φτιάξει τα κείμενα σωστά, και να φτιάξει ένα νέο dimension style το οποίο θα μετράει με κλίμακα. Primary Units/ Measurment Scale

(ή αν είναι λίγες text override...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους παιδιά. Επειδή δεν ξέρω να δουλεύω σε layouts πως μπορώ να σχεδιάσω μία λεπτομέρεια με κλίμακα 1:10 σε ένα σχέδιο κλίμακας 1:50 πρακτικά? Αφού έχω όλο το σχέδιό μου σε κλίμακα 1:1, εάν κάνω scale τη λεπτομέρεια επί 5 θα έχω αποτελεσμα? Καμία βοήθεια?

 

λυση Α)

κανεις copy το τμημα που θες να γινει σε λεπτομερεια

αλλαζεις τα dim ωστε να ειναι αναλογα της νεα κλιμακας(πχ αντι 1/50 σε 1/10 τοτε γραμματα,διαστηματα-κενα, bullets /5)

βαζεις σε layout ενα viewport με 1/50 το γενικο και ενα viewport με 1/10 το τμημα που εκανες copy

 

λυση Β) - πιο ψαγμενη

σχεδιαζεις χωρις διαστασεις και γραμματα

βαζεις τα viewports με οτι κλιμακες θες οσες φορες θες που "βλεπουν" το ιδιο σχεδιο

περνας διαστασεις - γραμματα στο layout αναλογα με την κλιμακα που εχεις στο αντιστοιχο viewport

 

συμβουλη

και στα δυο αφου εχεις fix-αρει τα viewports να βλεπουν αυτο που θες με την κλιμακα σου κανε τα lock καλου κακου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα!

Δεν γράφεις όμως ποιό είναι το πρόβλημα σου!

Κατ αρχήν, αφού δουλεύεις σε m γιατί δεν ορίζεις μονάδες m ?

Η διαδικασία με λίγα λόγια είναι η εξής.

1. ορίζω μονάδες σχεδίασης (στη συγκεκριμένη περίπτωση m)

2. σχεδιάζω 1:1 (όσο είναι πραγματικά)

3. στο layout ορίζω χαρτί και κλίμακα εκτύπωσης 100:1 (επειδή σχεδιάζω σε m)

4. φτιάχνω ένα vieport και του ορίζω από τα properties κλίμακα εκτύπωσης όσο θέλω να τυπωθεί (π.χ. 1:50 ή 1:500)

5. εκτυπώνω (100:1)

Δες και το βίντεο...

 

Δεν μας είπες και με ποιό autocad δουλεύεις...

 

 

 

 

καλημερα!!!! σε ευχαριστουμε πολυ για το tutorial!!! με βοηθησε πολυ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

στην εκτυπωση στα Layout Στο standard scale αντι να μου βγαλει 1:50 1:100 κτλ μου βγαζει 1:128'' 1:164΄΄κτλ ..μπορω αυτο να το διορθωσω απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει ηδη και εχω τσεκαρει το Milimeters


καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει???

Edited by Gousgounis
merge διαδοχικών μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.