Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

'Οποιος μπορεί ας δώσει μια απάντηση στα παρακάτω :

 

α) Σε περίπτωση αυθαιρέτου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο 20 συνιδιοκτητών για το οποίο έχει καταλογιστεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης από την πολεοδομική αρχή της περιοχής,

το πρόστιμο πρέπει να επομισθεί και στους 20 ιδιοκτήτες σύμφωνα με τα όσα ισχύουν στα περί εξ' αδιαρέτου?

Αν δεν έχει γίνει αυτό και έχει επομισθεί εξ' ολοκλήρου το πρόστιμο ο κατά το κτίσμα αυθαιρετούντας τότε η εκάστοτε πολεοδομική αρχή έχει παρανομήσει?

Και τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

 

 

β) Σε συνέχεια της παραπάνω περίπτωσης, όταν ο αυθαιρετούντας πάει να πληρώσει το ετήσιο πρόστιμο διατήρησης και του λέει η αρμόδια αρχή λυπούμαστε δεν δεχόμαστε πλέον πρόστιμα έχουν καταργηθεί εφ' όσον ισχύουν οι διατάξεις του 4014/2011. Ισχύει κάτι τέτοιο? Επείδη ο αυθαιρετούντας σε επίγνωση των διατάξεων του 4014/2011 περί σύναινεσης και κατόπιν γνωμοδότησης του από τον καλό κι υπεύθυνο μηχανικό του απόφασίζει να μην υπαχθεί κάτω από αυτές τις συνθήκες στις ρυθμίσεις του Νόμου λόγω έλλειψης δικαιολογητικών. Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή?

Θα του ξαναγίνει έλεγχος? Θα γίνουν διασταύρωσεις?

Σε περίπτωση ελέγχου και εντοπισμού της αυθαιρεσίας θα κατολογιστούν τα πρόστιμα των 30% και 5% για ανέγερση και διατήρηση που αναφέρονται στο 4014/2011.

Τα πρόστιμα αυτά θα καταλογιστούν σε όλους τους συνιδιοκτήτες?

Μπορεί να συνεχίσει τελικά να πληρώνει τα πρόστιμα που πληρωνε χωρίς να υπαχθεί στον 4014/2011?

 

Παρακάλω μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει στα παραπάνω?Πρόκειται αληθινή περίπτωση....Ευχαριστώ

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω, αλλά καλύτερα να συνεχίσουμε την κουβέντα στο αντίστοιχο θέμα:

http://www.michanikos.gr/topic/23755-Με-τα-εξ-αδιαιρέτου-τι-γινεται/page__pid__406523__st__990#entry406523

 

Λοιπόν... απ' ότι έχω καταλάβει με την πολεοδομία και τα εξ' αδιαιρέτου είναι ότι απλά τα πρόστιμα τα πλήρωνε ως τώρα ο ένας "φερόμενος ιδιοκτήτης", διότι εάν δεν τα πλήρωνε θα του γκρέμιζαν το σπίτι. Οπότε, αναγκάζονταν και τα πλήρωνε. Τώρα τι θα γίνει... δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόστιμα συνεχίζουν να έρχονται κανονικά όπως ήταν υπολογισμένα.

 

"Εποµένως από τα παραπάνω προκύπτουν τα εξής :

Ι. Εφ’εξής από 21-9-2011 εφαρµόζεται ο τρόπος υπολογισµού των προστίµων της

παρ. 1, του άρθρου 27, του νόµου :

α) Για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση, που διαπιστώνεται από την αρµόδια

πολεοδοµική υπηρεσία, για κάθε εκκρεµή υπόθεση που βρίσκεται σ’ αυτή σε

οποιοδήποτε στάδιο, καθώς και τις επαναβεβαιώσεις των προστίµων διατήρησης όλων

των αυθαιρέτων κατασκευών που δεν έχουν υπαχθεί στην παρ. 2 του άρθρου 23 του

Ν.4014/11 ανεξαρτήτως χρόνου κατασκευής. "

 

Συνάδελφε, με βάση το παραπάνω απόσπασμα της εγκυκλίου εγώ καταλαβαίνω οτι θα γίνει επαναυπολογισμός όλων των παλιών προστίμων διατήρησης, όπως επίσης και των ανεξόφλητων προστίμων ανέγερσης. Για παράδειγμα αν κάποιος πλήρωνε από το 1990 ένα ετήσιο πρόστιμο διατήρησης 200 ευρω που κάθε χρόνο προσαυξανόταν κατά 2%, τώρα αυτό θα επαναυπολογιστεί για το 2012 ως εξής:

Ετήσιο πρόστιμο διατήρησης=5%*(τρέχουσα TZ)*(τετραγωνικά μέτρα αυθαιρεσίας).

Edited by pan77
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι αυτό που στέλνει η εφορία.

Πήγε πελάτης μου με την "βεβαίωση" της πολεοδομίας, που είχε σταλεί και στην εφορία, και η εφορία του είπε να πληρώσει* το πρόστιμο γιατί αυτοί περιμένουν κατάσταση από την πολεοδομία και όχι έναν έναν να πηγαίνει εκεί και να κάνει αίτηση.....

 

*Του είπαν πως θα του επιστραφεί .. καλά..... last year takis

Link to comment
Share on other sites

"Εποµένως από τα παραπάνω προκύπτουν τα εξής :

Ι. Εφ’εξής από 21-9-2011 εφαρµόζεται ο τρόπος υπολογισµού των προστίµων της

παρ. 1, του άρθρου 27, του νόµου :

α) Για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση, που διαπιστώνεται από την αρµόδια

πολεοδοµική υπηρεσία, για κάθε εκκρεµή υπόθεση που βρίσκεται σ’ αυτή σε

οποιοδήποτε στάδιο, καθώς και τις επαναβεβαιώσεις των προστίµων διατήρησης όλων

των αυθαιρέτων κατασκευών που δεν έχουν υπαχθεί στην παρ. 2 του άρθρου 23 του

Ν.4014/11 ανεξαρτήτως χρόνου κατασκευής. "

 

Συνάδελφε, με βάση το παραπάνω απόσπασμα της εγκυκλίου εγώ καταλαβαίνω οτι θα γίνει επαναυπολογισμός όλων των παλιών προστίμων διατήρησης, όπως επίσης και των ανεξόφλητων προστίμων ανέγερσης. Για παράδειγμα αν κάποιος πλήρωνε από το 1990 ένα ετήσιο πρόστιμο διατήρησης 200 ευρω που κάθε χρόνο προσαυξανόταν κατά 2%, τώρα αυτό θα επαναυπολογιστεί για το 2012 ως εξής:

Ετήσιο πρόστιμο διατήρησης=5%*(τρέχουσα TZ)*(τετραγωνικά μέτρα αυθαιρεσίας).

 

Έχω πολλές επιφυλάξεις για την αναδρομική ισχύ του 4014 όπως την παρουσιάζεις. Δεν προκύπτει πουθενά από τον νόμο ότι τα ανεξόφλητα πρόστιμα (τόσο τα ανέγερσης όσο και τα διατήρησης) θα υπολογιστούν εκ νέου όταν αφορούν χρονική περίοδο πριν την 21-9-2011. Θα κληθεί δηλαδή ο πολίτης να πληρώσει πολλαπλάσιο πρόστιμο επειδή σε τελεσίδικο αυθαίρετο η πολεοδομία καθυστέρησε να κάνει την βεβαίωση;

 

Αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος (με τραγική για άλλη μια φορά διατύπωση) είναι ότι για όλες τις εκκρεμείς διαδικασίες (δηλαδή αυθαίρετα για τα οποία δεν είχε μέχρι την 21-9-2011 θυροκολληθεί έκθεση αυτοψίας) και για επαναβεβαιώσεις προστίμων ως προς το πρόστιμο διατήρησης που αναλογεί στο χρονικό διάστημα μετά την 21-9-2011, ο υπολογισμός των προστίμων θα πρέπει να γίνει με τις διατάξεις του 4014/11.

 

Αλήθεια, πόσο εφικτό θεωρούν ότι είναι να υλοποιηθεί αυτή η οδηγία όσον αφορά τις επαναβεβαιώσεις προστίμων; Πιστεύει κανείς ότι οι πολεοδομίες στην κατάσταση που βρίσκονται θα καταφέρουν να ανασύρουν από το αρχείο όλες τις παλιές εκθέσεις αυτοψίας, να εντοπίσουν τιμή ζώνης και να ξανα-υπολογίσουν πρόστιμα;;;

Edited by armenopoulos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απόψεις μερικων ατόμων που εκτιμώ πάρα πολυ...

Ομολογώ πως οι αποψεις τους μου προκαλουν έκπληξη...

 

Δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να κάνω παραθέσεις επί παραθέσεων, αλλά θα προσπαθήσω να αντικρούσω κάποιες γενικές ιδέες:

 

α) "Δεν με ενημέρωσαν, δεν εχω ευθυνη".

Και ενημερωνομαστε και -αρα- φερουμε ευθυνη, αφ' ής στιγμής:

- έχουμε στα χέρια μας το Ε9... (Πιστευει καποιος πως στο Ε9, ιδιοκτητης εξ αδιαιρετου θα δηλωνε 100% και αρα θα πληρωνε παραπανω; Χλωμο...)

- ίσως έχουμε σχετική οικοδομική άδεια που όλο και κάποιο στοιχείο θα δίνει οτι το γηπεδο ειναι εξ αδιαιρέτου

- γνωρίζουμε οτι η περιοχή είναι εκτός σχεδίου (διότι θα κάνουμε τοπογραφικό) και άρα "οικοπεδο" 500τμ δεν "παιζει" άρα ή ζητάμε δικαστική πράξη ή... -μαντέψτε!- είναι εξ αδιαιρέτου!

 

Αυτά, πέραν του οτι είμαστε μηχανικοί και επειδή έχουμε να κάνουμε με γη, πάντα (θα πρέπει να) ζητούμε συμβόλαια!

Πέραν του οτι κατά την αυτοψία, αν δεν καταλάβουμε οτι εχουμε να κάνουμε με εξ αδιαιρέτου, καλύτερα να τα μαζεύουμε και να φεύγουμε...

 

Αρα, όσοι λένε "οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης" εθελοτυφλούν...

 

β) "Ο 4014 δεν ζητά γραπτη συγκαταθεση συνιδιοκτητών"

Ναι, αλλα αυτό δεν σημαίνει πως καταργεί όλα όσα ίσχυαν εκτός εάν ρητά αναγράφεται τί καταργείται με ειδικό άρθρο στο τέλος του ΦΕΚ που συνηθως τιτλοφορείται ως "Καταργούμενες και μεταβατικές διατάξεις". Είδατε κάτι τετοιο στον 4014 που να καταργει τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις της συνιδιοκτησίας;;; Που;

 

γ)"Θα κατηγορηθείς για λάθος εφαρμογή του νόμου 4014 ". Υπάρχει στον Π.Κ. τέτοιο αδίκημα ? Οχι."

Υπάρχουν όμως στον ΑΚ ένας σκασμός άρθρα για την συνιδιοκτησία τα οποία οφείλουμε να σεβόμαστε...

Δηλ, χτιζουμε σε ξένο οικόπεδο επειδη δεν μας φερανε συμβολαιο;;;

 

δ) "Τα "αληθή στοιχεία" που υποβάλλω , εγώ το ερμηνεύω ότι ως προς τα τεχνικό μέρος είμαι εγώ , ως προς τα άλλα ο ιδιοκτήτης."

Πως υπάρχει "τεχνικο" κομματι, όταν το ιδιοκτησιακό δεν είναι ξεκαθαρο στον μηχανικο;;; Πως χτίζεις-βγαζεις αδεια-δνεις βεβαιωση-κανεις οποιαδηποτε ενεργεια όταν δεν εισαι σιγουρος που ακριβως την κανεις;;;;

Και το τοπογραφικο τι ρολο εχει; Διαδικαστικο; Για να παρουν οι ΑΤΜ λεφτα; Οχι βεβαια! Ειναι -εκτος των αλλων- για να δεις-ανακαλυψεις όσα δεν θελει-ξεχνα-δεν γνωριζει να σου πει ο ιδιοκτητης!

 

ε) "Ας μας πει λοιπόν ο dimitrisGM που είναι και νομικός , ποια είναι η παρανομία ενός τεχνικού επιστήμονα (=διπλωματούχος μηχανικός) που δουλειά του είναι να αποτυπώνει ορθά τις κατασκευές , σε σχέση με το ποιος και πόσο είναι ιδιοκτήτης ενός αυθαιρέτου."

Η κακή πρακτική από μερος του μηχανικού είναι η εξης: δεν αρκει να αποτυπωνεις μονο το "τι" αλλά να ξέρεις και το "σε ποιόν ανήκει", το "πόσο του ανήκει" αλλά και πολύ σημαντικότερο το "σε ποιό σημείο του ανηκει". Αν το τελευταίο μπορει κανεις να το προσδιορισει σε εξ αδιαιρετου διχως συσταση, ε, τοτε είναι μάγος! Το αστικό το θέματος, προκύπτει επειδή όλα ανήκουν σε όλους κατά το ιδανικό μερίδιο τους. ´Οταν ο μηχανικός δηλώνει ως ιδιοκτησία ενός, κάτι που ανήκει σε όλους, τότε το πράγμα στραβώνει και ο καθένας μπορεί να πράξει ανάλογα.

 

Τέλος πάντων, καταλαβαινω πως α φραγκα ειναι γλυκα...

Εγώ όμως θέλω να ειναι τα όνειρα μου γλυκά, οπότε τέτοια φράγκα τα αφήνω στους υπόλοιπους.

 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.

 

ΥΓ1. Χρησιμοποίησα φράσεις του avgoust διότι εκφράζουν την αντιδιαμετρική νοοτροπία από τη δική μου και θελω να πιστευω πως δεν θα παραξηγηθει.

Όμως, τα όσα γράφω απευθύνονται σε όλους κι όχι σε αυτον.

ΥΓ2. Τελικα τις παραθεσεις δεν τις απέφυγα...

Edited by saltapidas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου saltapidas, απλά να σημειώσω πως έχω στα χέρια μου και Ε9 που δηλώνει 100% ιδιοκτήτης αλλά και κύριο συμβόλαιο για αγρό 300μ² εκτός σχεδίου (διαφορετικές περιπτώσεις βέβαια)

Άρα μπορούν να συμβούν όλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου saltapidas, απλά να σημειώσω πως έχω στα χέρια μου και Ε9 που δηλώνει 100% ιδιοκτήτης...

Προφανως ο βλαξ ο λογιστης εβαλε 100% για την κατοικια που και παλι δεν την κατεχει κατα 100%...

... κύριο συμβόλαιο για αγρό 300μ² εκτός σχεδίου

Αυτό δέν έχει κανένα πρόβλημα όπως το θέτεις...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, επειδή βλέπω ότι δεν απαντήθηκε...

 

Σε περίπτωση αυθαιρέτου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο 20 συνιδιοκτητών για το οποίο έχει καταλογιστεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης από την πολεοδομική αρχή της περιοχής,

το πρόστιμο πρέπει να επομισθεί και στους 20 ιδιοκτήτες σύμφωνα με τα όσα ισχύουν στα περί εξ' αδιαρέτου? Αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιες οι ενέργειες του πολίτη εφοσον έχει γίνει κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.