Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

ΚΑΝΑ το % υπέρβασης δεν υπολογίζεται ανα φύλλο καταγραφής αλλά στο σύνολο της δήλωσης . Ούτε ανα οικοδομή.

Γιατι πχ τακτοποιείς εσύ τον Β' όροφο σε μια πολυκατοικία και εγώ τον Δ'. Ποιο είναι το % υπέρβασης ? Παντως όχι επί όλου του κτηρίου.

 

Οπότε στο ερώτημα "πόσα Δ.Κ." η σωστή απάντηση είναι : 1 ανά δήλωση .

Στην πράξη για ένα κτήριο ν οριζοντίων ιδιοκτησιών που εντάσσονται όλες στον 4014, θα καταχωρηθούν συνολικά στο σύστημα ν διαφορετικά διαγράμματα κάλυψης.

συμφωνώ και εγώ έτσι τα δηλώνω

Αλλά σε κάποιο θέμα (σχετικό με τις υπερβάσεις και τα ποσοστά τους) μερικοί συνάδελφοι αναφέρθηκαν ότι τα ποσοστά τα υπολογίζουν σε σχέση με τις υπερβάσεις που δημιουργούνται από τα τ.μ ή τα ύψη κλπ των αυθαιρεσιών του κάθε Φ.Κ

Βλέπω τώρα (που χρειάζεται να κλείσω κάποια υπόθεση) και αυτό με το Δ.Κ και πως διατυπώνεται στο νόμο

και λέω, ρε μπας και είχαν δίκαιο!!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Που είδες να λέω ότι θα είναι ίδια ?

 

Κανονικά το ΔΚ σε ένα κτήριο οικοδομής ένα δεν πρέπει να είναι?

Γι' αυτό είπα ότι "δεν νομίζω". (και) Σε αυτό το σημείο πιστεύω ο νόμος είναι φάουλ!

Γιατί, εγώ που τακτοποιώ τον ημιυπαίθριο του 3ου πχ, θα κάνω ΔΚ με νέα στοιχεία, αλλά χωρίς να υπολογίσω ότι και ο 2ος και ο 1ος έχουν κλείσει τους η/χ.

 

Συνεπώς το ΔΚ είναι λάθος! = Ωραίος νόμος!!!

Link to comment
Share on other sites

architect_duth, σκέψου την εξής περίπτωση.

Στο ίδιο οικόπεδο με κάθετη, δύο συνιδιοκτήτες καταθέτουν στην πολεοδομία 2 φακέλους για ανέγερση κτίσματος, σχεδόν ταυτόχρονα.

Δεν θα έχουν δυο διαφορετικά ΔΚ;

 

Σε μία πολυκατοικία, δύο συνιδιοκτήτες καταθέτουν στην πολεοδομία 2 φακέλους για αλλαγή χρήσης 2 διαφορετικών καταστημάτων, σχεδόν ταυτόχρονα.

Δεν θα έχουν δυο διαφορετικά ΔΚ;

 

Έτσι και εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΚ, αλλά την ώρα που το καταθέτουν, αποτυπώνουν την πραγματικότητα, άσχετα εάν μετά την προσθήκη θα είναι "λάθος" και τα 2.

Εδώ στον 4014, υποτίθεται ότι αποτυπώνεις την πραγματικότητα. Άρα θα έπρεπε εγώ να αποτυπώσω και τον 1ο και τον 2ο όροφο, ώστε να είναι ΟΚ το ΔΚ.

 

...Τι ψάχνουμε??? Λογική??? χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

άντε πήγαινε να εκδώσεις ο.α μετά από κανένα χρόνο σε καμιά τέτοια πολυκατοικία

 

βρες τα π.χ 20 δ.κ, βρες και τους 20 π.χ φακέλους γράφε με ποιο πρωτ/λο δηλωθήκανε οι Η/Χ

βρές και τους 20 τακτ/νους χώρους

άθροιζε και αφαίρεσε δόμηση-κάλυψη -όγκους

 

Παίδες

Θα πάθετε την πλάκα σας

Link to comment
Share on other sites

Αποτυπώνεις την πραγματικότητα του πελάτη σου :) Μαθαίνουμε συνέχεια νέες έννοιες σε αυτόν τον κόσμο του ΥΠΕΚΑ.

Αντε, και μου είστε όλο στο παράπονο :)

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου!!!!! Έρχεται...

 

Όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΤΛΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ:

 

Διάγραμμα Κάλυψης

(βάσει πραγματικότητας για τον 3ο όροφο και βάσει υφιστάμενου ΔΚ για τα λοιπά)

 

Perfect! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πράγματι ΙΑΣΟΝΑ με την ηλεκτρ ταυτότητα θα λυθούν πολλά προβλήματα στις νέες οικοδομές

αλλά πως θα γίνει αυτό για τις παλιές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.