Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Δηλαδή το να δημιουργήσεις τις συνθήκες να λειτουργήσει μια μονάδα κτηνοτροφική και όπου κτηνοτροφικη βάλε οτισδήποτε του πρωτογενή τομέα με σύγχρονες υποδομές αφού θα έχει προηγηθεί ή άδεια εγκατάσταση , ηλέκτικό ρέυμα και σε επόμενο στάδιο μελέτες για σύγχρονο εξοπλισμό , έιναι γραφειοκρατία? Το να τους ενημερώνεις με την συνεχή παρουσία δίπλα τους είναι γραφειοκρατία ? Το να υπάρχουν δίπλα στο παραγωγό επιστήμονες όπως γεωπόνοι , κτηνίατροι που θα το βοηθούν στην ανάπτυξη της παραγωγικής διαδικασίας είναι γραφειοκρατία ? Εγώ δεν διαφωνώ κ Ροδόπουλε με τα αναγραφόμενα σας και ότι πράγματι στην παγκοσμιμοποιημένη οικονομία ισχύουν όλα αυτά που αναφέρεται , αλλά εδώ πρεπει να αντιμετωπίσουμε άμεσα προβλήματα διαβίωσης τα επόμενα χρόνια ίσως και άμεσα , επομένως πρέπει να κάνουμε κάτι να παραγουμε έστω και αυτά τα λίγα που θα μας δώσουν την δυνατότητα να ζήσουμε και να μην φύγουμε από την χώρα μας και την περιοχή μας Και ξέρω πολύ καλά από την εμπειρία μου στην παραγωγική διαδικασία ότι όταν κάνουμε κάτι μέσα από την δουλειά μας σαν μηχανικοί στο άμεσο οικονομικό και φυσικό περιβάλλον μας ώστε αυτό να οδηγήσει σε ανάπτυξη αυτό γυρίζει πίσω σαν χρήμα και κατά επέκταση επιβίωση Δεν μπορώ να βλέπω νεους ανθρώπους και ειδικά νεους επιστήμονες να μοιρολογούν αντί να αναζητούν νεους δρόμους Ας δουν την ταινία Μάθε παιδί μου γράμματα να δουν ότι υπάρχουν διέξοδοι να μεταφέρουν την ένεργεια τους όπως οι γιατροί της ταινίας και το αναφέρω σημειολογικά

 

Η ύπαρξη ενός περιβαλλοντικού παρκου είμαι σίγουρος ότι θα οδηγούσε σε μια τόνωση του τοπικού εισοδήματος και θα έδινε ζωή σε ένα χωριό που σβήνει μέρα με την μέρα Το παράδειγμα το αναφέρω ενδεικτικά για να δώσω καποια στίγματα του τι απλά πράγματα μπορούν να γίνουν ώστε να κινηθεί στοιχειωδώς η τοπική οικονομία και τέτοια θέματα μπορούν να υπάρξουν πολλά και σε άλλους τομείς αλλά δεν θέλω να κουράζω με πολλά παραδείγματα Βέβαια το εγχείρημα είναι δύσκολο αφού θα πρέπει να ξεπεραστούν τοπικές αγκυλώσεις ανθρώπων προσκολλημένων σε ζητήματα ιδιοκτησιών ή αλλων θεμάτων που δημιουργούνται σε τοπικές κοινωνίες και να πειστούν να κινηθούν ομαδικά για να ωφεληθούν και ατομικά

 

Εγώ είμαι εδώ και παλεύω για όλα αυτά γιατί ξέρω μέσα από αυτό θα μπορεσω να δημιουργήσω τις συνθήκες για επίβίωση (βάζοντας ένα μικρό λιθαράκι στην ανάπτυξη) κάτι που έκανα τα προηγούμενα χρόνια και εγω και άλλοι επιστήμονες στην περιοχή μου και τώρα μπορούμε να ζούμε ακόμα αξιοπρεπώς και να έχουμε κάπως περιορίσει ή αναχαιτήσει τις συνέπειες τις κρισης έστω και σε τοπικό επίπεδο

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες. Τόσο η νέα φορολογία, η εσωτερική υποτίμηση, η έλλειψη πρόσβασης σε ρευστό, οι αυξήσεις στην ΔΕΗ, η μείωση της κατανάλωσης και στα βασικά αγαθά, η συνεχιζόμενη ύφεση, οι αυξημένες τιμές, η αύξηση της τιμής του πετρελαίου, οι κλιματικές αλλαγές είναι όλες παράμετροι ενάντια σε οποιαδήποτε επένδυση πρωτογενούς παραγωγής.

 

Αλλα προσπάθησε να καταλάβεις τι λέω αφού μιλάς και για σύγχρονες υποδομές. Οι Ελληνες επιστήμονες έχουν μάθει να διαχειρίζονται την επιστήμη κάτω απο ένα μοντέλο δυτικού κόσμου που τους παρέχει κανονιστικό πλαίσιο, προδιαγραφές, τεχνολογίες, και πολλά άλλα. Ολα τα παραπάνω μέχρι (χθες) ήταν κάτω απο τον αγγλικό τίτλο readily available. Αύριο καλούμαστε να επιτύχουμε τους ίδιους στόχους χωρίς τα παραπάνω, διότι θα είναι ακριβά, δεν θα εισάγονται, θα ζητάνε άμεση αποπληρωμή κλπ. Με λίγα λόγια σαν επιστήμονες θα περάσουμε μέσα απο μια περίοδο επαναπροσανατολισμού.

 

Εαν και τα 11 εκ Ελληνες αυριο βρισκόμασταν στην ίδια μοίρα (μη έχοντες) τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε για μια πιθανή γενική αντίδραση. Αλλα τα πράγματα δεν είναι έτσι (πχ. τοπικές κοινωνίες). Επειδή για πάνω απο 60 χρόνια ζούσαμε σε ένα καθαρά καπιταλιστικό σύστημα υπάρχουν ταξικές και οικονομικές διαφορές που σήμερα με την κρίση θα αυξηθούν.

 

Πριν περίπου ενα χρόνο έγραφα οτι οι νέοι θα πρέπει να φύγουν απο την Ελλάδα και το έγραφα αυτό διότι στην νέα Ελλάδα δεν μπορούν να εργαστούν. Απο ότι καταλαβαίνεις η νέα Ελλάδα θα χρειαστεί να δημιουργήσει ένα εκπαιδευτικό σύστημα που να ανταποκρίνεται στην νέα Ελληνική πραγματικότητα κάτι που θα έπρεπε να έχει γίνει πρίν 60 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

κύριε Ροδόπουλε λίγη ώρα μετά το μήνυμα που έγραψα με επισκέπτηκε στο γραφείο ο Μανώλης Ενα νεος περίπου 20 χρονών που ξεκίνησε την παλαιά κτηνοτροφική μονάδα του πατέρα του και του οποίου του πήρα την προσωρινή άδεια εγκατάστασης Τον ρώτησα πως παέι και μου είπε δύσκολα , αλλά ένα μεροκαματάκι βγαίνει και δεν χρωσταέι και αυτός πουθενά Δουλέυει από το πρωί μέχρι το βράδυ Για να καλύψει τα έξοδα από τις ζοωτροφές σπέρνει κάποια χωράφια και από τότε που τον ανέλαβα έχει διπλασιάσει το ζωικό του κεφάλαιο Μου παραπονέθηκε για τις τιμές στο γάλα , αλλά έχει στοιχειώδώς τυποποιήσει κάποια προιόντα τυροκομικά και τα διαθέτει στην τοπική αγορά Και με άλλους παραγωγούς έχει δειγματήσει κάποια προιόντα μαζί με άλλα της περιοχής στην Γαλλία , Βενεζουέλα και Ρωσία ύστερα από πρωτοβουλίες του τοπικου ΟΤΑ και από έχω μάθει στο Δήμο έχουνε αφήσει καλές εντυπώσεις Ηδη με κάποιους δήμους του εξωτερικού υπάρχει στενή επαφή στην εξαγωγή προιόντων. θα ήταν καλύτερα ο Μανώλης να έιχε εγκαταλέιψει την περιοχή ή να έιχε φύγει στο εξωτερικό Εστω και έτσι προσφέρει εδώ και λίγα χρόνια στην εθνική οικονομία αυτό το λίγο που μπορεί και ζει αξιοπρεπώς Αντίθετα συναντώ νεους της ίδιας ηλικίας που είναι στο καφενείο και παραπονιούνται για την ανεργία έχω πολλά ξαδέρφια και ανηψιούς στην Αθήνα

 

Εγώ πιστεύω ότι η έλλειψη εισαγωγών λόγω της τιμής τους επειδή θα έιναι ακριβά λόγω τηςε πιθανής αν όχι ήδη πτώχευσης της οικονομίας μας , θα μας κάνει να βάλουμε την κλάβα μας να δημιουργήσουμε εκεί που θα υπάρχουν ελλειψεις ίσως με περισσότερο κόπο από ότι αν διαθέταμε τις εισαγωγές Ο Μανώλης ας πούμε χρησιμοποιεί δικές του ζωοτροφές και έχει κανει πατέντες πάνω στην δουλειά του που του επιτρέπουν να είναι ανταγωνιστικός αλλά και δουλευει όλη την μέρα Και το ψάχνει διαβάζοντας και πλησιάζοντας ειδικούς , να βελτιώσει όσο πιο σύχρονα μπορεί σταδιακά την μονάδα του

 

Εγώ προσωπικά και όχι γιατί έιναι πελάτης μου , προτιμώ να αγοράζω τα προιόντα του αν και είναι ελαφρά πιό ακριβά γιατί είναι απείρως πιο ποιοτικά από τα γνωστά εμπορικά των γνωστών εταιριών

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

GeorgeMicheal δεν νομιζω οτι ο κ.Ροδοπουλος αναφεροταν στον Μανωλη, που του αξιζουν συγχαρητηρια κ οικονομικα κινητρα για να συνεχισει με πιο πολυ παθος, αλλα αναφεροταν σε εξειδικευμενο προσωπικο, επιστημονικο.

το οποιο επιστημονικο προσωπικο για να προσφερει πρεπει να εχει τα καταλληλα εργαλεια, κ αυτα συνηθως ή 99% των περιπτωσεων ειναι υπο την κατοχη ξενων εταιριων οι οποιες θα αποφασισουν εαν πρεπει να εισαγουν κ εαν τις συμεφερει μια αγορα για τα τεχνολογικα εξελιγμενα αγαθα τους.

 

Ας μην συγχεουμε την αγροτικη αναπτυξη, με το καθαρα εξειδικευμενο προσωπικο γτ οι αναγκες ειναι εντελως διαφορετικες

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα εκ των υστέρων , αλλά και εγώ θέλω να τονίσω ότι ίσως από το χρεώσουμε και την δική μας γενιά αλλά και την επόμενη με συνεχόμενα δάνεια ίσως είναι καλύτερα να κολυμπήσουμε στα βαθιά και να στρώσουμε το από αυτό μας κάτω να δουλέψουμε με ότι έχουμε και διαθέτουμε αλλάζοντας την δομή της χώρα μας από το συγκεντρωτικό χαρακτήρα που έχεισήμερα και τωρα που η επιστροφή στις ρίζες αρχίζει δειλά - δειλά να διαφαίνεται Να παράγουμε σε τομείς του πρωτογενούς τομέα που μπορούμε αφού ακόμα έχουμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες αφου δεν είναι μακριά η εποχή που το κάναμε και υπάρχουν ακόμα ανθρωποι με εμπειρία και γνώσεις να βοηθήσουν και όταν σταθούμε στα πόδια μας καλύπτοντας κυρίως τις εσωτερικές ανάγκες μας , τοτε να πάμε και σε τομείς που αποτελούν την αιχμή της ανάπτυξη για μια σύγχρονη χώρα ενταγμένη στο διεθνές οικονομικό πεδίο της παγκοσμιοποιημένης κοινωνίας Εγώ προσωπικά σε μικρότερη κλίμακα στην διαχείρηση των οικονομικών της οικογένειας μου λειτουργώ με αυτόν τό τρόπο και δεν δανείζομαι για να καλύψω υπάρχουσες ανάγκες της οικογένειας μου ακόμα και αν είναι άμεσες Απλώς μεταβάλω τις ανάγκες μου ανάλογα με τα οικονομικά μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καμια αντιρρηση, απλα οπως εχει αναφερει επανηλειμενως ο κ.Ροδοπουλος, εαν επιλεξουμε να κινηθουμε μονο με αιχμη του δορατος την πρωτογενη μας παραγωγη πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να εγκαταλειψουμε την μεχρι τωρα τεχνολογια, να ειμαστε ετοιμοι να υποβαθμισουμε σοβαρα το επιπεδο της ζωης μας, να υποβαθμισουμε την παιδεια μας (ελλιψη πορων επιστημονικων -υλικων κ προσωπικου), κ να γινουμε το φτηνο δυναμικο της Ν.Ευρωπης.

 

Συμφωνω με την ιδεα σου αλλα το σημαντικοτερο αναφερθηκε απο το κ.Ροδοπουλο, η αγροτικη παραγωγη δεν εχει καμια σχεση με αυτη που ξεραμε ειναι καθαρα βασισμενη σε επιστημονικες μεθοδους κ εργαλειας, που για τον ενα ή τον αλλο λογο δεν κατεχουμε.

 

Εαν απο την αλλη μιλας για τν ολικη αναδιαταξη της κοινωνιας κ της λειτουργιας μας οπως την ξεραμε σε κατι που αντιλαμβανεσαι εσυ ως ιδεατο, κανενα προβλημα, αλλα παντα ας κραταμε υποψιν μας οτι δεν ειμαστε μια μεγαλη χωρα που, αλλα διαρκως θα εξαρτωμαστε σε καποιο επιπεδο απο αλλους ειτε σε τεχνογνωσια ή υλικα. Γτ το πας απο πρωτογενη παραγωγη σε τεχνολογικα innovations ειναι απιθανο

 

Δεν θα ειχα προσωπικα κανενα προβλημα κ με το ενα κ με το αλλο, απλα μεσα στην εξισωση θα πρεπει να βαλετε ολοι εμας την νεα γενια που οι γονεις μας, μας σπουδασαν με μοχθο κ στερησεις για καλυτερο ξεκινημα με ευκαιριες, οποτε να μου ζητα καποιος να χαραμισω την δικη μου ευκαιρια για ζωη κ επιτυχιες, θα πρεπει πρωτα να σκεφτει κ την γενια (πιθανον 1-2) που θα χαθει (αφηνω εξω τα γνωστα που λεγονται για τα παιδια μας κλπ.) μιλαω για το αισθημα της ικανοποιησης του ανθρωπου καθαρα.

 

Πραγμα το οποιο πολυ σαν κ εμενα δεν ειναι διατεθειμενοι να το χασουν γτ ξερουμε οτι στην τελικη θα μπορουμε να προσφερουμε περισσοτερα στην πατριδα μας μετα, πραγματα τα οποια θα την βοηθουν πραγματικα να ειναι αυτονομη κ μακροπροθεσμα να βελτιωσει οχι μονο το επιπεδο ζωης αλλα κ το πνευματικο επιπεδο.

 

Προσωπικα ο κ.Ροδοπουλος με εχει καλυπτει εντελως, οσο κ να μην θελουμε να δουμε τα hard facts, η κατασταση ειναι δυσκολη κ αυτη την εποχη θα κριθει το τι θα επεται.

 

Εαν κανουμε θυσιες ευχομαι να ειναι στηριζομενες οχι μονο σε θεωριες αλλα να λαβουμε υποψιν μας κ τα στοιχεια

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

H κατάσταση αντικειμενικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τόσο μαύρη όσο φαίνεται . Ο εξαγωγικός μας τομέας αναπτύσσεται ραγδαία και μάλιστα σε μιά εποχή που δεν υπάρχουν δασμοί και επιδοτήσεις . Προφανώς ανάπτυξη δεν μπορούμε να κάνουμε με εμπόριο εισαγώμενων ρούχων και σουβλατζίδικων .

 

Μπορούμε με ανάπτυξη σωστού πρωτογενούς τομέα (γεωργία , κτηνοτροφία , αλιεία και εξόρυξη) , με μεταποίηση του πρωτογενούς , με ξαναξεκίνημα της παραγωγής παπουτσιών και ρούχων που έχουμε παράδοση και ποιότητα , με αύξηση του αριθμού των τουριστών πάνω από 20 εκ , με ένταξη της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης , αλλά και του Βόλου και της Καλαμάτας και των Ιωαννίνων στο σύτημα του break weekend , με βελτίωση του αρχαιολογικού προιόντος , με μεγάλες επενδύσεις στην τουριστική κατοικία και πολλά μικρά αλλά σημαντικά ακόμη , μπορούμε να έχουμε μόνιμο πρωτογενές πλεόνασμα και τον μισό δημόσιο τομέα και βέβαια αλλαγή της νοοτροπίας που θεωρεί μέγιστο κακό την επιδίωξη του επιχειρηματικού κέρδους σε συνδυασμό με την εκδίωξη από το μυαλό του νεοέλληνα ότι μπορεί να ελπίζει ότι θα διοριστεί στο δημόσιο .

 

Από την άλλη έχουμε τα τελευταία χρόνια πολλά πτυχία , περισσότερα από όσα χρειαζόμαστε σε πολλούς τομείς .

Τα πτυχία και οι γνώσεις δεν χάνονται . Απλά πρέπει να κατανοήσουμε ότι παρ' όλες τις δυσκολίες της γέννας η ΕΕ θα καταφέρει να γεννηθεί .

 

Ετσι θα είναι πολύ λογικό κάποιος να δουλεύει στην Ουγγαρία αν και έχει γεννηθεί στην Ισπανία , όπως ένας που γεννήθηκε στο Τέξας , δουλεύει στο Οχάιο .

 

Εχουμε πολλούς γιατρούς . 30000 θα είναι στον ΕΟΠΠΥ κάποιοι άλλοι στα νοσοκομεία και κάποιοι λίγοι θα κάνουν ελεύθερο επάγγελμα γιά πλούσιους . Οι υπόλοιποι θα πάνε σε άλλες χώρες που έχουν έλλειμμα .

 

Το ίδιο ισχύει και γιά τους μηχανικούς . Νομίζω ότι οι Μ-Η θα έχουν το μικρότερο πρόβλημα . Οι ΑΜ και ΠΜ θα πρέπει να προσαρμοστούν σε μιά νέα κατάσταση , συνεταιρισμών , εταιριών και υπαλληλοποίησης .

 

Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αποκτήσουμε επαφή με την πραγματική πραγματικότητα και όχι την εικονική που ζούσαμε τόσα χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Γεώργο σε πολλά θα συμφωνήσω μαζί σου και με τον κ Ροδόπουλο νομίζω ότι αυτό που πρέπει ουσιαστικά να καταφέρουμε είναι η χρυσή τομή ανάμεσα σε αυτά που γράφω και σε αυτά που αναφέρεται εσείς και ο κ Ροδόπουλος Το γνωρίζω ότι κάποια στιγμή θα χρειαστούμε τις γνώσεις και το επίπεδο και την εμπερία ανθρώπων σαν τον κ Ροδόπουλο και σαν εσένα για να πάμε μερικά βήματα πιο πέρα σε τομείς που θα καταστήσουν την Ελλάδα ανταγωνιστική στο διεθνή οικονομικό πεδίο Αλλά αυτήν την στιγμή πρέπει να κάνουμε τα απλά βήματα ενός βρέθους για να στηριχτούμε αρχικά γερά στα πόδια μας και να δώσουμε ελπίδα στος νεους και να ξεκολίσουμε ένα τμήμα από το κέντρό και να του δώσουμε κατευθύνσεις να παράγει οτισδήποτε που θα δώσει έσοδα και επιβίωση

Επίσης τώρα που διάβασα τον ΒΑΣ συμφωνώ και με αυτά που γράφει και από την εμπειρία μου πιστεύω ότι υπάρχουν πράγματα να κάνουμε πολύ ποιοτικά , αλλά και αυτό που γράφει για αλλαγή νοοτροπίας είναι σωστό , παράδειγμα έχω ακούσει για δημόσιο υπάλληλο που ο πατερας του παράγει τυποποιημένα προιόντα γαλακτοκομικά που πάνε πολύ καλά και το εντυπωσικό είναι ότι το κάνει σε μια περιοχή που δεν το περιμενα , σε ένα χωριό του καβο ντόρου Οταν το είδα δεν πίστευα στα μάτια μου Ο γιός του ακόμα προτιμά το δημόσιο όπου εργάζεται παρόλο που με την επιχείρηση αυτήν θα έβγαζε περισσότερα και τώρα και στο μέλλον Αλλαγή λοιπόν νοοτροπίας

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Φίλε BAS αυτά τα πετυχαίνεις με άλλο νόμισμα και όχι το ευρώ (εξαγωγές + τουρισμός), αφού πάντα οι ανταγωνιστές σου θα είναι φθηνότεροι (Αργεντινή, Χιλή, Τουρκία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BAS αυτά τα πετυχαίνεις με άλλο νόμισμα και όχι το ευρώ (εξαγωγές + τουρισμός), αφού πάντα οι ανταγωνιστές σου θα είναι φθηνότεροι (Αργεντινή, Χιλή, Τουρκία κλπ)

Για αυτό εγώ δεν ειμαι καταρχήν απαισιόδοξος αν βρεθούμε εκτός ευρωζώνης , αλλά και αν μείνουμε μπορούμε να γίνουμε ανταγωνιστικοί αν η ποιότητα είναι καλή , αφού έχουμε το πλεονέκτημα σε πολλά προιόντα λόγο θέσεως της χώρας και πλουτοπαραγωγικών πόρων να είμαστε εξαιρετικά ποιοτικοί αν το συνδιάσουμε και με σωστή τυποποίηση και διαφήμιση έχουμε δυνατότητες για κατάκτηση των αγορών Αυτό το πιστεύω και έχω πολλά παραδείγματα που το επιβεβαιώνουν.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.