Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τον πατερούλη marx, e πάρε την θεωρία του, μετά αφαίρεσε ότι ξέρεις ιστορικά για τα έως τώρα κομμουνιστικά καθεστώτα που προσπάθησαν να την εφαρμόσουν. (gt σαν θεωρία είναι καλή αλλα στην πράξη χάνει)

 

Finalize με ένα Acid trip k έχεις ένα ιδανικό κόσμο αγγελικά πλασμένο με το ΚΚΕ να είναι κυβέρνηση

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τον πατερούλη marx, e πάρε την θεωρία του, μετά αφαίρεσε ότι ξέρεις ιστορικά για τα έως τώρα κομμουνιστικά καθεστώτα που προσπάθησαν να την εφαρμόσουν. (gt σαν θεωρία είναι καλή αλλα στην πράξη χάνει)

Finalize με ένα Acid trip k έχεις ένα ιδανικό κόσμο αγγελικά πλασμένο με το ΚΚΕ να είναι κυβέρνηση

Για συνταγή μαγειρικής, ίσως λέει κάτι.

Για πολιτική σκέψη, λέει ... περισσότερα !

Δείχνει, πρώτ' απ' όλα, το βάθος σκέψης του ποιητή. Απύθμενη !

Στην συνέχεια δείχνει γιατί ο κόσμος είναι όπως είναι. Γιατί τα υλικά του είναι σκάρτα και επιπλέον καμαρώνουν γι' αυτό !

Και τέλος, αποδεικνύει ότι ο άνθρωπος συγγενεύει με τις μαιμούδες. Και τα δυο είδη διακρίνονται στον μιμητισμό. Μόνο που οι μαιμούδες το κάνουν για πλάκα, ενω οι άνθρωποι λόγω ελλειμματικής προσωπικότητας !

 

Α ! μερικοί και λίγο με κατσίκα !

Link to comment
Share on other sites

λίγος σεβασμός δεν βλάπτει ξέρεις....εκτος k εάν θεωρείς τον πατερούλη marx σημαντικότερο.

 

Αλλα ξέχασα η αριστερά έχει το δικαίωμα να είναι μορφωμένη μονο,χάχα ας γελάσω..

 

Εγώ συνάδελφε δεν μιμούμαι,ούτε ακολουθώ ένα dogma σαν άβουλο προβατάκι, το εάν η όχι έχω μόρφωση, γνώση k μυαλό ευτυχώς δεν κρίνετε από ανθρώπους με μια περιορισμένη άποψη που οτιδήποτε εναντιώνεται στα ιδανικά τους το θεωρούν εχθρό.

ενώ εσύ είσαι γεμάτος από πολιτικές γνώσεις k παιδεία!!xaxa

 

Είμαι σε θέση να συμφωνώ ακόμα k σε αντίθετες απόψεις εάν ο συνομιλητής με αντιμετωπίζει με επιχειρήματα k όχι με λαϊκισμούς k απειλές, k πολλές φορες με άλλους αντιθετους από μένα έχω βρει κοινό πάτημα.

 

K επειδή πραγματικά έχεις καταντήσει γραφικός k χωρίς σεβασμό απέναντι στους συνομιλητές σου, κάτσε με το ριζοσπάστη pies το καφεδάκι σου, k όταν γίνετε εξουσία ξαναμιλάμε...

Φυσικά στο ενδιάμεσο θα πρότεινα να ανοίξεις k κάνα βιβλίο πέραν του κομμουνιστικού μανιφέστου έτσι απλά για να δεις που πάει ο κόσμος, k πως έχουν μεταβληθεί οι οικονομικές θεωρίες

 

k για δικη πληροφόρηση, ακόμα k οι πιο hardcore δεξιοί καπιταλιστές γουρούνια όπως λες πάντα καθόντουσαν k είχαν διάλογο με αντιθετους πχ. Friedman (δεν ξέρω εάν γνωρίζεις τον κύριο) εν αντίθεση η γλυκιά αριστερά το μονο που ξέρει είναι να φωνάζει k να γκρινιάζει, k εάν ποτε πάρει εξουσία να σφάζει..

 

Οποτε μικρά προβατάκια πάρτε το μπάρμπα-marx k πηγαίντε για κάνα acid trip

Link to comment
Share on other sites

dpapdpap επισης ενα απο τα μεγαλα πλεονεκτηματα του καπιταλισμου ειναι πως επιτρεπει να ακουγονται και διαφορετικες αποψεις, οσο γραφικες και αν ειναι αυτες. Σε αντιθεση με τους ομοιδεατες σου, οι οποιοι εστελναν τους διαφωνουντες η τους "κατα φαντασιαν" διαφωνουντες για "διακοπες" διαρκειας στη Σιβηρια.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

λίγος σεβασμός δεν βλάπτει ξέρεις....εκτος k εάν θεωρείς τον πατερούλη marx σημαντικότερο.

Σε βεβαιώνω ότι όχι μόνο δεν μου προσφέρει κανενός είδους ευχαρίστηση ο διαπληκτισμός μαζί σου αλλά, αντίθετα, με δυσαρεστεί.

Όμως δεν είμαι συνηθισμένος να αδιαφορώ σε ό,τι με αφορά. Είτε προσωπικά είτε γενικότερα. Και στην προκείμενη περίπτωση αυτό έκανα. Απάντησα σε αυτά που εσύ μου απηύθυνες. Πήγαινε λίγο προς τα πίσω και θα δείς ότι εσύ προκάλεσες την αντίδρασή μου. Ίσως να σου πέφτει λίγο δύσκολο, μιας και φαίνεται να είναι σύμφυτη του χαρακτήρα σου, να εντοπίσεις στα αρχικά λεγόμενά σου την κακοήθεια, αλλά εκεί είναι. Η υπόδειξή σου λοιπόν περι σεβασμού αφορά εσένα και μόνο. Εγω σέβομαι όσους αξίζουν σεβασμό και αυτό το δείχνουν τα λόγια τους και η συμπεριφορά τους. Τα δικά σου λόγια δείχνουν κάτι άλλο.

 

Εγώ συνάδελφε δεν μιμούμαι,ούτε ακολουθώ ένα dogma σαν άβουλο προβατάκι, το εάν η όχι έχω μόρφωση, γνώση k μυαλό ευτυχώς δεν κρίνετε από ανθρώπους με μια περιορισμένη άποψη που οτιδήποτε εναντιώνεται στα ιδανικά τους το θεωρούν εχθρό.

ενώ εσύ είσαι γεμάτος από πολιτικές γνώσεις k παιδεία!!xaxa

Ο πιθηκισμός αντανακλάται στον τρόπο που χρησιμοποιείς τις έννοιες και τους χαρακτηρισμούς. Αναρθρες επαναλήψεις σαν τους γρυλισμούς των συμπαθέστατων πιθήκων. Μόνο που αυτοί δεν μπορούν να κατηγορηθούν γι αυτό επειδή δεν "μορφώθηκαν".

Ο μιμητισμός κυριαρχεί σ' ολόκληρα τα γραπτά σου. Μέτρα τις αγγλικούρες που τα κοσμούν και θα δείς ότι δεν αποκαλύπτουν ελληνική παιδεία αλλά, το πολύ-πολύ, αμερικανόφερτη.

Ο μηρυκασμός αφορά στην ξερή επανάληψη στερεότυπων αντι επιχειρημάτων και θέσεων.

Μπορεί και νάμαι γραφικός. Αυτό όμως έχει να κάνει μόνο με την εικόνα που δίνω στους άλλους και επηρεάζει μόνο εμένα, δεν τους επηρεάζει όπως η κακοήθεια.

Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ γραφικότητας και κακοήθειας γιατί είναι πολύ λεπτή αλλά, τουλάχιστον κατάλαβε ότι την γραφικότητα απλά μπορείς να την προσπεράσεις, να μην ασχοληθείς μ' αυτή. Την κακοήθεια όμως όχι γιατί, είπαμε, στρέφεται κατα του συνομιλητή.

Σε συμβουλεύω λοιπόν, να προσπερνάς τα μηνύματά μου ή αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, τουλάχιστον οι απόψεις σου να είναι σε επίπεδο διαλόγου και όχι χαρακτηρισμών ή αναμασημένων σλόγκαν.

Link to comment
Share on other sites

τα αγγλικά που βλέπεις είναι επειδή γράφω μέσω μεταφραστή λόγω του ότι το PC δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες, οποτε δεν νομίζω ότι αμερικανίζω, το κάνω για διευκόλυνση όλον μας.

 

το να σε αφορά κάτι k να απαντάς είναι καλο, k το έχω ξαναπεί, αλλα ποτε συνάδελφε δεν αναφέρθηκα στον χαρακτήρα σου (το οποιο δεν το ξέρω k δεν μπορώ να κρίνω) όσο αφορά όμως ideologies έχω το δικαίωμα να τις κρίνω όπως θέλω, έτσι δεν κρίνω εσένα σαν χαρακτήρα αλλα μια ιδεολογία.

K εννοείται πως τις ideologies πρέπει να τις κρίνουμε k να τις σκίζουμε, τίποτα δεν είναι στο απυρόβλητο.

Στο ξαναλέω, για την ιδεολογία μου πες ότι θες, αλλα για το χαρακτήρα μου δεν έχεις δικαίωμα, ο σεβασμός λοιπόν δεν είναι για ideologies αλλα για το συνομιλητή

 

καλο λοιπόν θα ήταν να ξεχωρίσεις ότι γίνομαι καυστικός όσο αφορά την κομμουνιστική ιδεολογία, εάν αυτό σε προσβάλει, τότε κοίτα αλλου, gt έχω ελευθερια του λόγου.

 

Προσωπικά δεν σου έχω επιτεθεί k ούτε πρόκειται

Link to comment
Share on other sites

... αλλα ποτε συνάδελφε δεν αναφέρθηκα στον χαρακτήρα σου (το οποιο δεν το ξέρω k δεν μπορώ να κρίνω) ...

Προσωπικά δεν σου έχω επιτεθεί k ούτε πρόκειται

Το "Finalize με ένα Acid trip ...." το θεωρείς αβρότητα προς τον συνομιλητή σου ? Είτε πείς ναι, είτε πείς όχι, επιβεβαιώνεις τον χαρακτηρισμό του κακοήθους που σου απηύθυνα. Τουλάχιστον !
...καλο λοιπόν θα ήταν να ξεχωρίσεις ότι γίνομαι καυστικός όσο αφορά την κομμουνιστική ιδεολογία, εάν αυτό σε προσβάλει, τότε κοίτα αλλου, gt έχω ελευθερια του λόγου.
Ελευθερία λόγου έχεις φυσικά. Όταν όμως τον εκφράζεις δημόσια πρέπει να περιμένεις και αντίλογο του ίδιου επιπέδου !

Το να λοιδορείς μια ιδεολογία είναι διαφορετικό πράγμα απο το να την κριτικάρεις. Την διαφορά ελπίζω να την καταλαβαίνεις.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η κάθε ιδεολογία δεν είναι τίποτε λιγότερο απ' το σύνολο ιδεών-αρχών που συνθέτουν την προσωπικότητα κάποιων ανθρώπων.

Όταν λοιπόν λοιδορείς μια ιδεολογία αυτόματα λοιδορείς αυτούς που την διαθέτουν. Επομένως είναι προσωπική επίθεση έστω και αν εσυ θεωρείς ότι την απευθύνεις σε κάποια κυρία με το όνομα "ιδεολογία" εκεί στο πουθενά !

Και επαναλαμβάνω. Άλλο κριτική, άλλο λοιδορία.

Edited by dpapdpap
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λοιπόν όταν κάποιος λοιδορεί κάποια θρησκεία, λοιδορεί αυτούς που την πιστεύουν και η επίθεση γίνεται προσωπική....

Πέστε ότι δεν το έγραψα...

Καλό Σαββατοκύριακο....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν λοιδορείς μια ιδεολογία αυτόματα λοιδορείς αυτούς που την διαθέτουν. Επομένως είναι προσωπική επίθεση έστω και αν εσυ θεωρείς ότι την απευθύνεις σε κάποια κυρία με το όνομα "ιδεολογία" εκεί στο πουθενά !

Και επαναλαμβάνω. Άλλο κριτική, άλλο λοιδορία.

 

Οπως ειπε και ο φιλος ανωθεν ειναι σαν να ακουω τους θεουσους εξω απο το Corpus Christi στο χυτηριο...

 

Και εν τελει ποιος ειναι αυτος που θα κρινει τι ειναι κριτικη και τη λοιδορια? Γιατι για τον φανατισμενο ολα

ειναι λοιδορια...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λοιπόν όταν κάποιος λοιδορεί κάποια θρησκεία, λοιδορεί αυτούς που την πιστεύουν και η επίθεση γίνεται προσωπική....

Πέστε ότι δεν το έγραψα...

Καλό Σαββατοκύριακο....

Είμαι άθεος αλλά σέβομαι τον κάθε άνθρωπο που πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεία* ακριβώς για τον λόγο που ανέφερα.

Την ιδεολογία να την κριτικάρεις έχεις δικαίωμα όχι όμως να την λοιδορείς σαν αξιακό σύνολο.

Αλλο είναι η επιχειρηματολογία στήριξής της που μπορεί να καλύπτει μεγάλη έκταση. Απο ανύπαρκτη μέχρι πλήρως τεκμηριωμένη.

Και βέβαια αν κάποιος χρησιμοποιεί βλακώδη "επιχειρήματα", χρησιμοποιείς την ίδια μ' αυτόν γλώσσα. Τότε όμως πρόκειται για προσωπική αξιολόγηση και όχι αξιακή.

 

* γιατί πχ. να λοιδωρίσω την ρήση "ο έχων δυο χιτώνας...." ? επειδή ανήκει σε θρησκεία ? Οχι βέβαια. Το πολύ-πολύ να ισχυριστώ ότι δεν είναι σωστή για τον α, β λόγο.

Θα λοιδορίσω όμως όποιον, στην προσπάθειά του να την στηρίξει, αραδιάζει κουταμάρες.

Και φυσικά, μιλώντας για σεβασμό, δεν αναφέρομαι σ' αυτούς που χρησιμοποιούν την θρησκεία για χειραγώγηση, όπως κάνουν τα αστικά κόμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.