Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Καθιστε τωρα και σκεφτειτε ποσοι ανθρωποι απασχολουνταν-αμεσα η εμμεσα- στους δυο παραπανω κλαδους? Ποσα μαγαζια με ρουχα, παπουτσια, σουβλατζιδικα, καφετεριες, πλυντηρια αυτοκινητων, μαντρες αυτοκινητων υπαρχουν στον δημο που κατοικειτε? Ηταν λοιπον ολο αυτο βιωσιμο? Προφανως και οχι-γι αυτο τον λογο και η προσαρμογη ειναι αρκετα βιαιη.

 

Σας πληροφορω πως το ιδιο το ΙΟΒΕ εχει εκπονησει ερευνα οπου θεωρει αναγκαιο να αλλαξουν επαγγελμα το 30% των εργαζομενων του ιδιωτικου τομεα απο εσωστρεφεις τομεις της οικονομιας (καταναλωση, μαζικη εστιαση, οικοδομη, παροχη υπηρεσιων) σε εξωστρεφεις τομεις οπως ο τουρισμος, η ναυτιλια, η εξαγωγικη βιομηχανια.

 

Το νεο μνημονιο θα πρεπει να οδηγησει στον παραπανω μετασχηματισμο. Πρεπει απο μια κοινωνια καταναλωσης να γινουμε μια κοινωνια παραγωγης.

Αυτό λέω και εγώ με την διαφορά ότι αυτό έγινε κυρίως στην Αθήνα όπου συγκεντρώθηκε το 40 % του πληθυσμού Εδώ στην περιοχή μου , ο όποιος πληθυσμός εργάζεται , είναι κυρίως σε παραγωγικούς κλάδους της οικονομίας είτε του πρωτογενούς τομές γεωργία , κτηνοτροφία , αλιεία , λατομεία και τουρισμό και λιγότεροι σε υπηρεσίες , δημόσιοι υπάλληλοι , έμποροι κλπ Αν αυτό ίσχυε για όλη την χώρα τότε θα ειμασταν τουλάχιστον στην θέση της ιρλανδίας και θα δεχόμασταν λιγότερο δραματικά το μνημόνιο και όλα όσα ακολουθούν Θα είχαμε περισσότερες αντοχές σαν οικονομία Για μένα και όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά για όλο τον Ευρωπαικό νότο το πρόβλημα είναι η συγκεντρωτικότητα Με ένα σεισμό στην Αθήνα (το καλοκαίρι που όλοι είναι στα χωριά τους) θα λυνόταν μακροπρόθεσμα και το οικονομικό πρόβλημα της χώρας .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ενώ με 400€ μισθός και συριζα/κκ στο 5%, εδώ θα είναι παράδεισος

 

Για να αυξηθει ο μισθος πρεπει να υπαρξουν προυποθεσεις να ερθει κανα παλουκαρι να

ριξει μπαγιοκο. Αλλα ενα απο τα προβληματα ειναι ο μαο-μαο συνδικαλισμος και οι ταρζανιες

τους οποτε σιγουρα η ενδυναμωση τους δεν βοηθαει. Θυμασαι τις ταρζανιες της ΠΝΟ το

καλοκαιρι του 2010? Εχεις ακουσα ποιος εκλεισε την pirelli στην Πατρα?

 

Το ΚΚΕ και το καθε ΚΚΕ ειναι απλα μια παρανυχιδα του μεγαλου τερατος που κατατρωει τις

σαρκες της Ελλαδος και λεγεται ακρατος λαικισμος. Αν δεν ειχαμε ακρατο λαικισμο θα μπορουσαμε

ομορφα και ωραια να συζητησουμε, να αποφασισουμε στην τελικη τι θελουμε. Ελα καντο αυτο

σημερα...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ακουσα ποιος εκλεισε την pirelli στην Πατρα?

 

Και μένα άμα μου δώσεις 4-5 υδραυλικούς με μεροκάματο 5 ευρώ την μέρα και καμιά δεκαριά βοηθούς με ψυχούλα δεν θα μεταφέρω το μαγαζί μου στην Τουρκία.

 

Οι Γερμανοί οι Γάλλοι και οι Αμερικάνοι γιατί μεταφέρουν τα εργοστάσια τους στο εξωτερικό;

Το ΚΚΓερμανίας τους φταίει;

 

Έχω την αίσθηση ότι τον λαϊκισμό το βλέπει ο καθένας με όποιο μάτι τον συμφέρει....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Για να αυξηθει ο μισθος πρεπει να υπαρξουν προυποθεσεις να ερθει κανα παλουκαρι να ριξει μπαγιοκο

 

παντελώνιασαν εσπα και αναπτυξιακούς. χρήμα έπεσε.

 

Θυμασαι τις ταρζανιες της ΠΝΟ το καλοκαιρι του 2010?

 

παρόλα αυτά άνοδο είχε ο τουρισμός και τότε

 

Εχεις ακουσα ποιος εκλεισε την pirelli στην Πατρα?

 

η pirelli ήταν ειλημμένη απόφαση, η αφορμή έλειπε. στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο που δεν έχει κάπα κάπα ποιος έστειλε τα εργοστάσια στην άπω ανατολή?

 

πρώτη φορά ποστάρω σε τέτοιο thread. πάντα τα προσπερνούσα διότι όποτε έκανα κλικ έβλεπα τη γνωστή ομάδα αμοιβάδων.

 

άλλωστε υπάρχουν άλλα forum για τέτοια θέματα. συνεχίστε την υπέροχη πολιτική ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθουν οι ξένοι να μας πάρουν τα σπίτια !!! Με ποια λογική ρε παιδιά ? Και άντε και τα πήραν....τι θα τα κάνουν ???

 

Δεν με ενδιαφέρει με ποιά λογική , αλλά εάν μπορείς να μου εγγυηθείς ότι δεν υπάρχει καμία τέτοιου είδους δέσμευση από πλευράς της χώρας μας .Μπορείς να το εγγυηθείς ? Γνωρίζεις τι λένε μέσα τα μνημόνια και είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν και άλλα τα οποία τα κρύβουν και δεν τα αναφέρουν ? Εάν για όλα αυτά δεν είσαι σίγουρος και αρχίζουμε τα υποθετικά μας για το τι θα τα κάνουν τα σπίτια μας , τότε προτιμώ να κάνω τον λαϊκιστή παρά τον @φελή .Δύο χρόνια τώρα ακούμε όλο ψέματα , ψέματα και πάλι ψέματα .Από μια τέτοια κυβέρνηση η οποία συνεχώς εκβιάζει τον λαό , τους βουλευτές προκειμένου να περάσει τα μέτρα χωρίς να διαπραγματεύεται υπέρ του λαού αλλά υπέρ των τραπεζών κανένας δεν την έχει εμπιστοσύνη .Από την στιγμή που δεν υπάρχει εμπιστοσύνη τότε όλα να τα περιμένεις .Οι ξένοι θέλουν γραπτές δεσμεύσεις από τους πολιτικούς αρχηγούς μας .Από τους ίδιους αρχηγούς ζητάει και ο λαός μας γραπτές δεσμεύσεις για την περιουσία του .Το ξεπούλημα έχει και κάποια όρια .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα George Micheal δεν συμφωνω μαζι σου σε αυτο. Η κατασταση που περιεγραψα ειναι γενικευμενη σε ολη την χωρα, παρε σαν παραδειγμα τους Ελληνες αγροτες οι οποιοι πηραν επιδοτησεις δισεκατομυριων ευρω τα τελευταια 30 χρονια και παρ ολα αυτα ουτε την εγχωρια ζητηση δεν μπορουν να καλυψουν.

 

Τωρα σαν ρεζουμε θα ηθελα να πω πως οι εκλογες που θα εχουμε σε 1-2 μηνες ειναι οι πιο κρισιμες της μεταπολιτευσης. Ο Ελληνικος λαος θα πρεπει να διαλεξει που θα στοιχιθει : Ειτε στον δρομο της Ευρωπαικης κοινοτητας ειτε στον δρομο για δημιουργια μιας νεας Β. Κορεας.

 

Θεωρω πως οποιαδηποτε ανοδος των ποσοστων των κομματων της Αριστερας (Παπαρηγα, Τσιπρας, Κουβελης, Οικολογοι) θα αποτελεσει ενα αλμα προς την διαλυση της χωρας και την επιστροφη της στην δεκαετια του 50.

 

Μια ανοδος των ποσοστων της Αριστερας θα σημανει με απολυτη σιγουρια καθημερινες απεργιες-πορειες-συγκεντρωσεις με ολα τα παρελκομενα (καταστροφες δημοσιας και ιδιωτικης περιουσιας κ.λ.π) κατι που θα βουλιαξει την χωρα ακομα πιο βαθεια στην υφεση-ακομα πιο κοντα στην ατακτη χρεωκοπια. Πρεπει απαραιτητως στις εκλογες η Αριστερα να υποστει εκλογικη καθιζηση ετσι ωστε να μην θεωρησουν πως εχουν την "λαικη νομιμοποιηση" για οποιαδηποτε πραξη εχουν στο μυαλο τους.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

E

Πρωτα απ ολα George Micheal δεν συμφωνω μαζι σου σε αυτο. Η κατασταση που περιεγραψα ειναι γενικευμενη σε ολη την χωρα, παρε σαν παραδειγμα τους Ελληνες αγροτες οι οποιοι πηραν επιδοτησεις δισεκατομυριων ευρω τα τελευταια 30 χρονια και παρ ολα αυτα ουτε την εγχωρια ζητηση δεν μπορουν να καλυψουν.

 

Τωρα σαν ρεζουμε θα ηθελα να πω πως οι εκλογες που θα εχουμε σε 1-2 μηνες ειναι οι πιο κρισιμες της μεταπολιτευσης. Ο Ελληνικος λαος θα πρεπει να διαλεξει που θα στοιχιθει : Ειτε στον δρομο της Ευρωπαικης κοινοτητας ειτε στον δρομο για δημιουργια μιας νεας Β. Κορεας.

 

Θεωρω πως οποιαδηποτε ανοδος των ποσοστων των κομματων της Αριστερας (Παπαρηγα, Τσιπρας, Κουβελης, Οικολογοι) θα αποτελεσει ενα αλμα προς την διαλυση της χωρας και την επιστροφη της στην δεκαετια του 50.

 

Μια ανοδος των ποσοστων της Αριστερας θα σημανει με απολυτη σιγουρια καθημερινες απεργιες-πορειες-συγκεντρωσεις με ολα τα παρελκομενα (καταστροφες δημοσιας και ιδιωτικης περιουσιας κ.λ.π) κατι που θα βουλιαξει την χωρα ακομα πιο βαθεια στην υφεση-ακομα πιο κοντα στην ατακτη χρεωκοπια. Πρεπει απαραιτητως στις εκλογες η Αριστερα να υποστει εκλογικη καθιζηση ετσι ωστε να μην θεωρησουν πως εχουν την "λαικη νομιμοποιηση" για οτποιαδηποτε πραξη εχουν στο μυαλο τους.

δεν ξέρω τι γίνεται με του μεγαλοαγρότες , αλλά έλα εδώ στην Κάρυστο να μου βρείς αγρότη με την ιδιότητα του επιδοτούμενου με τεράστιες οικονομικές απολαβές Εγώ ξέρω μόνο ανθρώπους που παλέυουν να επιβιώσουνε εδώ και δεκαετίες με πολύ άσχημες συνθήκες διαβίωσης και τις τιμές των προιόντων να ξεφτυλίζονται όπως πχ στα αμπέλια και τα λεμόνια να σαπίζουν στα δέντρα από το 1992 που είμαι εδώ

Δεν την είδαμε και ποτέ να ασκεί εξουσία η αριστερά στην Ελλάδα , πχ όπως στην Κύπρο , για να κριθεί Και επειδή δεν το θέλουν πολλοί , ακούμε επιχειρήματα ότι θα γίνουμε Βόρεια Κορέα Εγώ αν και αντίθετος σεβομαι την δυτικού τρόπου λειτουργία μας αφού αυτό θέλει η πλειοψηφία και λειτουργώ μέσα σε αυτήν με τους κανόνες της . Φοβάμαι ότι το αντίθετο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ σεβαστό αν αποτελέσει ποτέ την πλειοψηφία και θα κοπεί με βια κάθε τύπου όπως στο παρελθον σε χώρες όπως η Αργεντινή πχ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

οι εκλογες που θα εχουμε σε 1-2 μηνες ειναι οι πιο κρισιμες της μεταπολιτευσης.

 

Πρώτα από όλα δεν ξέρουμε αν θα γίνουν οι εκλογές σε 1-2 μήνες .Ο ανασχηματισμός με επιπλέον τεχνοκράτες που είχε προτείνει το ΛΑΟΣ το μόνο που δείχνει είναι ότι δεν θέλουν τώρα εκλογές με τα ποσοστά που έχουν τα άλλα κόμματα .Ούτε και το ίδιο το ΠΑΣΟΚ δεν τις θέλει τώρα με το 8% που έχει .

 

Ειτε στον δρομο της Ευρωπαικης κοινοτητας ειτε στον δρομο για δημιουργια μιας νεας Β. Κορεας.

 

Ο λαός θα πρέπει να επιλέξει ως προς το εάν θέλει μια ζωή να είναι γερμανική αποικία κάτω από την γερμανική μπότα και αυτή των δορυφόρων της ή θα επιλέξει να ζει ελεύθερος όπως λέει και ο εθνικός μας ύμνος .

 

 

Θεωρω πως οποιαδηποτε ανοδος των ποσοστων των κομματων της Αριστερας (Παπαρηγα, Τσιπρας, Κουβελης, Οικολογοι) θα αποτελεσει ενα αλμα προς την διαλυση της χωρας και την επιστροφη της στην δεκαετια του 50.

 

Ήδη φτάσαμε στην δεκαετία του 50 .Δεν ξέρω όμως εάν ο λαός δέχεται να κυβερνάται από έναν ευρωπαίο επίτροπο είτε αυτός είναι γερμανός είτε ένας εκ των δορυφόρων της Γερμανίας ή από έλληνες και σοβαρούς πολιτικούς της αριστεράς.

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω εκλογές εδώ και τώρα χωρίς την ψήφιση του νέου μνημονίου .Το να ψηφίσουμε ένα ακόμα μνημόνιο μόνο και μόνο για να σωθούν και πάλι οι τράπεζες και να πεθαίνει καθημερινά έξω ο λαός μας αυτό δεν το δέχομαι .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.