Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Εγω ειπα χτες και ξαναλεω σημερα ενα πολυ απλο πραγμα : Ολοι εσεις που κατηγορειτε το μνημονιο 2 και το psi και ειστε υπερ της μη ψηφισης του μπορειτε να μας προτεινετε μια σοβαρη εναλλακτικη? Να μας πει καποιος απο εσας τι το διαφορετικο προτεινει? Μεχρι και ο πιο αδαης γνωριζει πως σημερα η Ελλαδα ειναι με την πλατη στον τοιχο. Αλοιμονο σε οποιον βαλλει την επανεκλογη του πανω απο το εθνικο συμφερον το οποιο ειναι η υπερψηφιση του Νομοσχεδιου. Τωρα ολα αυτα περι δανειων απο το εξωτερικο τα θεωρω αστειοτητες. Πρωτα απ ολα μονον η Κινα σημερα εχει τα χρηματα που απαιτουνται για την διασωση της Ελλαδας (Η Ρωσια εδωσε στην Κυπρο δανειο 2,4 δις ενω εμεις εχουμε αναγκη πανω απο 150 δις). Ποιος σας εγγυαται εσας πως η Κινα θα δωσει χρηματα και εαν το κανει αυτο δεν θα ειναι επαχθεστεροι οι οροι και απο αυτους του Μνημονιου? Απο την αλλη δεν ξερω τι για εσας ειναι καλυτερο : Ενας μισθος κουτσουρεμενος στα 600 Ευρω η μια χρεωκοπημενη χωρα, τροφιμα με κουπονια. ελλειψη φαρμακων και συσσιτια του Ερυθρου Σταυρου στους δρομους? Υ.Γ. Να επισημανω πως το Μνημονιο πρεπει να διαφοροποιηθει σε αρκετα σημεια του, κυριως στο σκελος της μειωσης των φορων και των ασφαλιστικων εισφορων με ταυτοχρονη μειωση των κρατικων δαπανων. Εκει θα πρεπει να υπαρξει μια επαναδιαπραγματευση με την Τροικα.

Εγώ έτσι και αλλιώς ήδη έχω επιβάλει κουπόνι στα τρόφιμα στην οικογένεια μου και από πετρέλαιο τι να την κάνω την επάρκεια αφού έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να το αγοράσω και δόξα τον θεό που έχω ακόμα δουλειά. Τι χειρότερο να πάθω Τουλάχιστον να μην χρεωθεί η χώρα με νεα δάνεια και να φτάσουμε να περάσουν 100 χρόνια για να τα ξοφλήσουμε όπως με την ανεξαρτησία μας. Ίσως και κάποιοι να γυρίσουν στην επαρχία και να δουλέψουν σε πραγματικές εργασίες και όχι σε παρασιτικους τομείς της οικονομίας.ΚΑι επειδ΄με ρώτησε κάποιος συνάδελφος τι θα κάνω με το μηχανιλίκι αν δεν έχω δουλεία , θα πάω στο αγροτικό τομέα που το κάνω εν μέρη και θα προσφερω τις γνώσεις επικοδομητικά μεχρι να ξανά έχω δουλεία , αλλά την χώρα δεν θέλω να την φορτώσουν με νεα χρέη Αν και εγώ πιιστεύω ότι τώρα η χώρα μας χρειάζεται εμάς τους μηχανικούς αλλά με άλλη πολιτική και όχι αυτή του μνημονίου των πολυεθνικών Ακουσα και την ομιλία του κ. Παπαδρέου να ομολογεί αυτά που έλεγε το ΚΚΕ το 80 για την ΕΟΚ τότε των πολυεθνικών (συντηρητική την είπε ο κ. Παπανδρεου) και το τι θα σηματοδοτούσε για την χώρα μας Αρε ρε συγχωρεμένε καπετάν Φλωράκη Προφήτη έπρεπε να σε κυρήξουν ..και εγώ τότε δεν τα πίστευα και είχα άλλες απόψεις

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γίωργο πριν απο λίγο γύρισα απο το κέντρο.

Πήγα με την γυναίκα μου...

Πολλές χιλίαδες κόσμο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν το σύνταγμα.

Έφυγα γιατί τρόμαξα.

Αυτοί οι γνωστοί άγνωστοι δεν έχουν το θεό τους...

Και δεν μασάνε με τίποτα....

Μπροστα στα μάτια μου ξυλώναν πινακίδες και σπαγανε τζαμαρίες.....

Τους πλακώνουν στο ξύλο κάτι κουμουνιστές αλλά μέσα σε δευτερόλεπτα μαζεύτηκαν καμια 20αρια απο αυτούς με σιδεροβεργες...

Φοβήθηκαν και οι αριστεροί και καναν πίσω

Εκεί πλέον έφυγα.

Και βλέπω αυτή την βλαμμένη την Πιπιλή να βγαίνει απο την βουλή και να τα λέει στους Αριστερούς να βγούνε και να μιλήσουν για να μην τα σπανε οι κουκουλουφόροι.

Πρέπει να ζει τελείως στον κόσμο της αυτή η γυναικά ή δεν έχει πάει ποτε σε πορεία για να ξέρει τι παίζετε εκεί...ή κάνει την έσχατη προπαγάνδα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ Τ ΑΡΧΙΔΙΑ. Π.Χ.: ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ ΑΣΥΛΟΥ ΑΝΔΡΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ Η ΧΩΡΑ.

 

 

Ο αισχρος και απαισχυντος λαικισμος δεν ειναι λυση αυτες τις δυσκολες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

@Αιθυλένιο Το ίδιο μήνυμα είχα από την ξαδερφή μου με την ίδια περιγραφή Μακάρι να ήμουν και εγώ εκεί αλλά έχω σύζυγο έγκυο και είμαι Κάρυστο Είμαι όμως παρόν σε ότι αντιμνημονιακή εκδήλωση γίνεται ειρηνικά πάντα στην περιοχή μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθεί να ακούω περί συσσιτίων,κουπονιών,έλλειψης καυσίμων κτλ.Αυτά από πού προκύπτουν;Η αυτάρκεια τροφίμων στην Ελλάδα σύμφωνα με την ΠΑΣΕΓΕΣ φθάνει το 94%.Οι καταθέσεις αγγίζουν τα 150 δις.Η ιδιοκατοίκηση είναι η μεγαλύτερη σε όλη την ΕΕ.Δεν κατάλαβα ακόμα από πού κι ως πού θα πεινάσουμε;Μου θυμίζουν την τρομοκρατία που είχε ασκηθεί εναντίον της Κύπρου για το σχέδιο Ανάν.Και τι δεν είχε ακουστεί τότε:οτι η Κύπρος θα αποκλειστεί από τη διεθνή κοινότητα,οτι θα την καταλάβουν οι Τούρκοι...Το αποτέλεσμα:η Κύπρος μπήκε στην ΕΕ,μπήκε στο Ευρώ,και ξεκίνησε τις εξορύξεις ΦΑ.Μην πω τι της κλάσανε τα μεμέτια...

Κοινό σημείο και των δύο εκστρατειών τρομοκράτησης της κοινής γνώμης;Αυτοί που προωθούν αυτά τα σενάρια.Αυτά όσον αφορά το πρώτο σκέλος για το χάος που θα προκληθεί.

Όσον αφορά στο νέο μνημόνιο:υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που πιστεύει οτι με αυτά τα μέτρα θα βελτιωθεί η οικονομία της χώρας;Πείτε μου ένα μέτρο που έχει παρθεί με τα προηγούμενα μνημόνια και δεν απέτυχε ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ.Τον Ιούνιο θα μας πουν οτι αυτά τα μέτρα δεν επαρκούν και πρέπει να ψηφιστούν κι άλλα.Και απλά κάποια στιγμή θα πτωχεύσουμε.Εν τω μεταξύ θα έχει αποσαρθρωθεί πλήρως ο κοινωνικός ιστός της χώρας (όσος έχει απομείνει...).Η συνταγή του ΔΝΤ είναι γνωστή,όπως και τα αποτελέσματά της.Δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ χώρα που να εφάρμοσε το πρόγραμμα του ΔΝΤ και να βελτίωσε την οικονομία της.Από πού κι ως πού η Ελλάδα θα αποτελέσει εξαίρεση;

Παρένθεση:ο Σαμαράς κατάφερε με αριστουργηματική κωλοτούμπα να βάλει τον εαυτό του στο ίδιο κάδρο με τον αχρειότερο και προδοτικότερο πρωθυπουργό που είχε η χώρα μεταπολεμικά,τον νεο-τσολάκογλου Γιωργάκη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για να λέω και τα σύκα συκα πέρα απο τους αριστερούς που τους πλάκωσαν αυτός που τους έχωσε τις πολλές σφαλιάρες ήταν ένας τύπος γομάρι που απο αυτά που ελεγε σίγουρα δεν ήταν αριστερός....

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθεί να ακούω περί συσσιτίων,κουπονιών,έλλειψης καυσίμων κτλ.Αυτά από πού προκύπτουν;Η αυτάρκεια τροφίμων στην Ελλάδα σύμφωνα με την ΠΑΣΕΓΕΣ φθάνει το 94%

 

Η Ελλαδα το 2011 εκλεισε με ΠΡΩΤΟΓΕΝΝΕΣ ΕΛΛΕΙΜΑ 5,2 δις ευρω. Αρα αν αυριο σβηνοταν εντελως το χρεος

και δεν πληρωναμε καθολου τοκους παλι ξοδευουμε 5,2 δις παραπανω απ`οσα παραγουμε. Αρα χωρις εξωτερικη

βοηθεια ακομη και να εξαφανιζοταν το χρεος θα επρεπε σε μια νυχτα να κοψουμε 5,2 δις ευρω ΜΑΧΑΙΡΙ αν μπαμ-μπουμ.

 

Βεβαια δεν εχουμε μονο ελλειμα στον κρατικο προυπολογισμο, εχουμε και εμπορικο ελλειμα! Εισαγουμε περι τα

20+ δις ευρω προιοντα και αγαθα πανω απ`αυτα που εξαγουμε! Αν βαρεσουμε ενα ομορφο κανονι σε ενα βραδι

δεν θα μας δωσει κανεις πιστωση και ΑΜΕΣΑ θα κοπουν αυτα τα 20 δις επιπλεον προιοντων και αγαθων που

περαν απο κινητα και laptops ειναι φαρμακα, καυσιμα και ΣΙΓΟΥΡΑ τροφιμα.

 

Για να κανω σουμα, αν αποφασισουμε να κλεισουμε το μαγαζι σε ενα βραδι ο κρατικος πρυπολογισμος πρεπει

να κοψει 5,2 δις ευρω και να εισαγουμε λιγοτερα προιοντα αξιας 20+ δις ευρω. Καντε μια ποιοτικη εκτιμιση ποσες

ζωες θα χαθουν αν γινουν τα ανωθεν... Εγω σκεφτομαι αναμεσα σε εκατονταδες και χιλιαδες...

 

 

Οι καταθέσεις αγγίζουν τα 150 δις.Η ιδιοκατοίκηση είναι η μεγαλύτερη σε όλη την ΕΕ.Δεν κατάλαβα ακόμα από πού κι ως πού θα πεινάσουμε;

 

Αυτη τη στιγμη εχουμε περι τους 30.000 αστεγους και περι τα 4 εκατομμυρια Ελληνων κατω απο τα ορια της φτωχιας η στο οριο.

Οταν θα κοπουν οσα περιεγραψα ανωθεν οι αστεγοι θα αυξηθουν κατα μια ταξη

μεγεθους ακομη και κατα δυο. Οι νεοπτωχοι θα διπλασιαστουν. Μιλαμε για μια κατασταση που θα θυμιζει

κατι απο ανατολικο μπλοκ των αρχων του 90 μονο που εκεινοι ειχανε και μια προικα που ηταν η βαρια τους βιομηχανια

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Η επιπολαιότητα με την οποία αντιμετωπίζεται ένα τέτοιο θέμα είναι εκπληκτική....

Έναντι της απομόνωσης της χώρας, της εξαθλίωσης και της μετανάστευσης όλου του νέου πληθυσμού

προτάσσονται Κίνες, Ρωσίες, ΑΟΖ και άλλα παραμύθια της χαλιμάς.

Την ύστατη ώρα, μία ερώτηση μόνο.

 

Έχετε σκεφτεί σε τι περιπέτειες μπορεί να μπει μία χώρα χρεοκοπημένη με γείτονα την Τουρκία?

ή μήπως θα μας σώσουν οι Ρώσοι?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μας δωσει κανεις πιστωση

έχεις τη εντύπωση πως σήμερα μας δίνει κανείς πίστωση;

πάρε ένα τηλεφωνο σε μια εταιρία που φερενει προϊόντα εισαγωγης και ρωτα για τον τρόπο πληρωμής: 40% προκαταβολή και αποληρωμή την ώρα που φορτώνει στο εργοστάσιο

Αν βαρεσουμε ενα ομορφο κανονι σε ενα βραδι

δεν θα μας δωσει κανεις πιστωση και ΑΜΕΣΑ θα κοπουν αυτα τα 20 δις επιπλεον προιοντων και αγαθων που

περαν απο κινητα και laptops ειναι φαρμακα, καυσιμα και ΣΙΓΟΥΡΑ τροφιμα.

εμεις τα προϊόντα αυτά (με εξαιρεση τα φαρμακα) τα αγοράζουμε μετρητοίς άρα γιατί να κοπουνε;

άλλο το θέμα της ρευστότητας

Link to comment
Share on other sites

έχεις τη εντύπωση πως σήμερα μας δίνει κανείς πίστωση;

πάρε ένα τηλεφωνο σε μια εταιρία που φερενει προϊόντα εισαγωγης και ρωτα για τον τρόπο πληρωμής: 40% προκαταβολή και αποληρωμή την ώρα που φορτώνει στο εργοστάσιο

 

Ε θα φτασουμε να σκαμε 100% την τιμη του προιοντος απο την αρχη. Πριν καν φυγει απο το εργοστασιο.

Αν βεβαια δεν επιδειχθει μια ρεβανσιστικη διαθεση απο τις χωρες που θα πληξει η μετεπειτα κριση

απο την δικια μας χρεωκοπια. Σε αυτη την πειρπτωση γιοκ οτι και να γινει...

 

Η αν μας κυνηγησουν οι χωρες και τα funds που θα εχουν χασουρα απο το κανονι μας και θα εχουμε

και κατασχεσεις ελληνικων φορτιων για αποζημιωση των δανειστων...

 

εμεις τα προϊόντα αυτά (με εξαιρεση τα φαρμακα) τα αγοράζουμε μετρητοίς άρα γιατί να κοπουνε;

άλλο το θέμα της ρευστότητας

 

I don`t think so dear. Δεν θα ειχαμε 20+ δις εμπορικο ελλειμα αν τα διναμε ντουκου. Σκεψου μονο τι

πανικος εγινε που θα πρεπει να κανει εμπαργκο η ΕΕ στο Ιραν που μας εκανε ευκολιες αγορας στο

αργο...

 

Έχετε σκεφτεί σε τι περιπέτειες μπορεί να μπει μία χώρα χρεοκοπημένη με γείτονα την Τουρκία?

ή μήπως θα μας σώσουν οι Ρώσοι?

 

Θα εχουμε πληρη Φινλανδοποιηση της Ελλαδος, οι Τουρκοι δεν ενδιαφερονται για εισβολες και αηδιες,

τους αρκει να ειμαστε κρατος δορυφορος τους...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.