Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Και ακόμα περιμένω να μου πούνε από που θα έχει έσοδα το κράτος ? Από πολίτες που δεν θα έχουν να φάνε ? Από τις συναλλαγές που δεν θα γίνονται ?

 

Είναι εύκολοι οι αφορισμοί .

 

Αν είμασταν ενωμένοι και είχαμε ηγέτες θα μπορούσαμε να το σκεφτούμε .

 

Τώρα όχι . Μέχρι σήμερα όσοι δεν είχαν θιχτεί δεν νοιάζονταν γιά τα εκατομμύρια των ανέργων . Μετά μιλάμε γιά ιστορίες .

Σε περίπτωση χρεοκοπίας το έλλειμμα δεν θα είναι 5,2 δισ , απλά γιατί δεν θα υπάρχουν κρατικά έσοδα , αφού θα έχει διαλυθεί ο κρατικός μηχανισμός . Γιατί ποιός θα πηγαίνει στην δουλειά του αν δεν πληρώνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Ε θα φτασουμε να σκαμε 100% την τιμη του προιοντος απο την αρχη. Πριν καν φυγει απο το εργοστασιο.

αυτό προφανώς δεν γίνεται

σιγα μην τους πληρώσουμε το προϊον και αφήσουμε στη διακριτική τους ευχερια το αν θελουν να μας το αποστείλουν ή όχι

 

Αν βεβαια δεν επιδειχθει μια ρεβανσιστικη διαθεση απο τις χωρες που θα πληξει η μετεπειτα κριση

απο την δικια μας χρεωκοπια. Σε αυτη την πειρπτωση γιοκ οτι και να γινει...

τετοια πραγματα δεν γινονται αμα υπήρχαν τετοιες διαθεσεις θα ήμασταν σε καλύτερη μοιρα

 

Η αν μας κυνηγησουν οι χωρες και τα funds που θα εχουν χασουρα απο το κανονι μας και θα εχουμε

και κατασχεσεις ελληνικων φορτιων για αποζημιωση των δανειστων...

μα εχουμε ελευθερη αγορά πως θα γίνει κατάσχεση σε ιδιωτικά φορτία;

 

I don`t think so dear. Δεν θα ειχαμε 20+ δις εμπορικο ελλειμα αν τα διναμε ντουκου.

εσυ ντουκου δεν πληρωνεις το πετρέλαιο; το κλιματιστικό; το τρόφιμο;

(που περιλαμβάνουν και το κέρδος και τους φόρους του προϊόντος, άρα το κοστος εισαγωγής είναι πολύ μικροτερο από το κοστος αγοράς του καταναλωτή)

Link to comment
Share on other sites

αυτό προφανώς δεν γίνεται

 

Γινεται και παραγινεται, μιλαμε για μια χωρα παρια και χρεωκοπημενη, δεν εχει και πολλες επιλογες...

 

τετοια πραγματα δεν γινονται αμα υπήρχαν τετοιες διαθεσεις θα ήμασταν σε καλύτερη μοιρα

 

Γινεται και παραγινεται, λεγεται πολιτικη και ενιοτε τιμωρεις καποιον και με οικονομικα μεσα...

 

μα εχουμε ελευθερη αγορά πως θα γίνει κατάσχεση σε ιδιωτικά φορτία;

 

Ελευθερη αγορα, ομορφα. Εγω εχω ενα fund και ομολογα αξιας 10 δις ευρω που κραταω

γινονται κωλοχαρτα λογω χρεωκοπιας της Ελλαδος. Δεν θα κυνηγησω την Ελλαδα σε ολα

τα δικαστηρια να της κατασχω ακινητα περιουσιακα στοιχεια ακομα και φορτια προιοντων?

Η Αργεντινη ακομα εχει τρεξιματα με δικαστηρια...

 

εσυ ντουκου δεν πληρωνεις το πετρέλαιο; το κλιματιστικό; το τρόφιμο;

 

Πετρελαιο και κλιματιστικο ενιοτε με δοσεις αλλα δεν ειναι το θεμα εκει. Ο εισαγωγεας που

δεν θα εχει ευκολιες πληρωμης θα εισαγει μονο για οσα θα εχει ζεστο χρημα. Αρα εκ των

πραγματων θα εισαγει πολυ λιγοτερα.

 

Ειπαμε, εγω σαν Ελλαδα ειχα εξαγωγες το 2011 περι τα 20 δις ευρω, δεν θα μπορω μετα το

κανονι να εισαγω 40 δις αγαθα οπως εκανα το 2011 θα περιοριστω στα 20 δις με αποτελεσμα

εντονες ελλειψεις...Ασε που με το κανονι θα διαλυθει τοσο η οικονομια που δεν θα εξαγω

20 δις ευρω αλλα μετα βιας ενα μικροτερο ποσο...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

λεγεται πολιτικη και ενιοτε τιμωρεις καποιον και με οικονομικα μεσα...

πες μου ποια πολυεθνική θα προτιμίσει αντι να πληρωθεί (και μάλιστα σε περίοδο κρίσης) να συμμορφωθεί με αυτό που λέγεται πολιτική

 

Δεν θα κυνηγησω την Ελλαδα σε ολα τα δικαστηρια να της κατασχω ακινητα περιουσιακα στοιχεια ακομα και φορτια προιοντων?

και ποιο δικαστηριο θα δικαιώσει την κατασχεση ιδιωτικής περιουσίας .... και πως θα αποδείξεις πως τη δικαιούσαι εσυ και όχι ο διπλανός σου που επίσης έχει ομόλογο

 

Ο εισαγωγεας που

δεν θα εχει ευκολιες πληρωμης θα εισαγει μονο για οσα θα εχει ζεστο χρημα. .

βασικά θα εισάγει, αλλά θα αργεί να παραδόσει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bas με κάθε εκτίμισh που σου έχω θέλω μία ειλικρινή απάντηση....

Δεν ξέρω τι απολαβές έχεις αλλά αναρωτιέμαι....

Αν ήσουν μισθωτός μηχανικός με μελλοντικές απολάβες 600€ τον μήνα θα μας έλεγες τα ίδια που μας λές τώρα;

Πρόσεχε δεν είναι αιχμή αλλά πραγματική απορία.

Link to comment
Share on other sites

πες μου ποια πολυεθνική θα προτιμίσει αντι να πληρωθεί (και μάλιστα σε περίοδο κρίσης) να συμμορφωθεί με αυτό που λέγεται πολιτική

 

Η οικονομια ειναι ενα πολυπλοκο συστημα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Απο μια ελληνικη χρεωκοπια θα ζημιωθει σημαντικα

η ευρωπαικη οικονομια αρα και οι εταιριες οποτε μην αποκλειεις να δουμε εκδικητικες συμπεριφορες. Η χωρα θα απομονωθει

πληρως και κανεις δεν θα θελει παρε-δωσε μαζι της. Ισως τιποτα παρακμιακες τριτοκοσμικες εταιριες...

 

και ποιο δικαστηριο θα δικαιώσει την κατασχεση ιδιωτικής περιουσίας .... και πως θα αποδείξεις πως τη δικαιούσαι εσυ και όχι ο διπλανός σου που επίσης έχει ομόλογο

 

Ειναι μεγαλο μπλεξιμο απ`οτι βλεπεις και η Αργεντινη 10 χρονια μετα ακομη τρεχει στα δικαστηρια. Ασε την ιδιωτικη περιουσια παμε στα

πιο απλα. Δεχομαι εστω οτι η ιδιωτικη περιουσια δεν θα πειραχθει. Παει το ελληνικο κρατος να αγορασει 100 αυτοκινητα για την αστυνομια

την πυροσβεστικη κτλ και στελνει την προκαταβολη. Η προκαταβολη κατασχεται απο τους δανειστες. Μπουκαλα το κρατος. Ασε τα ακινητα

που βρισκονται στο εξωτερικο ακομη και στην Ελλαδα, θα τα κυνηγησουν με λυσσα...

 

βασικά θα εισάγει, αλλά θα αργεί να παραδόσει

 

Θα θελες να συζητησουμε τι σημαινει να πας να εισαγεις με δραχμη αγαθα απο χωρα με ευρω η ακομα χειροτερα

απο ενα πανακριβο νεο μαρκο...?

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

MScEng πλήρης ραγιαδισμός....Εχεις ακούσει κάποιους να λένε στα .......... να παει να γ........ το Μαρκο.

 

Έτσι και αλλιώς από ότι φαίνεται απλά μια παράτα είναι εδώ είσαι εδώ είμαι....

Link to comment
Share on other sites

MScEng πλήρης ραγιαδισμός....Εχεις ακούσει κάποιους να λένε στα .......... να παει να γ........ το Μαρκο.

 

Έτσι και αλλιώς από ότι φαίνεται απλά μια παράτα είναι εδώ είσαι εδώ είμαι....

 

Καλος ο λαικισμος αλλα δεν ταιζει τα μικρα παιδακια ουτε αγοραζει φαρματα στους γηραιοτετους.

 

Αν στην τελικη η πλειοψηφια του ελληνικου λαου πει εγω δεν θελω να εκβιαζομαι προτιμω να πεινασω

και να`μαι ανεξαρτητος, οκ, εγω μαζι τους θα ειμαι. Απλα με νοιαζει να ξερουν πραγματικα ποια περιπου

θα ειναι η επομενη μερα και να μην βρεθουν προ τρομερης εκπληξεως...

Link to comment
Share on other sites

Απο μια ελληνικη χρεωκοπια θα ζημιωθει σημαντικα

η ευρωπαικη οικονομια αρα και οι εταιριες οποτε μην αποκλειεις να δουμε εκδικητικες συμπεριφορες.

δεν βλέπω να διαμαρτύρονται καθόλου στη Μερκελ που δε θα αφήσει εργοστάσιο ανοικτό στην ευρωζώνη ούτε καν γερμανικό

-----

πάντως μη νομίζεις πως με το νεο μνημόνιο θα αναβληθεί για πολύ η χρεωκοπία ... μιλάμε για μερικους μηνες ακόμη

 

το ερωτημα είναι σε ποιά περίπτωση θα έχουμε τις λιγότερες απώλειες

αν θα προσπαθήσουν να μας πετάξουν έξω από το ευώ με τους γνωστούς εκβιασμούς για να μας χρεωκοπίσουν, αν θα φύγουμε οικειοθελώς, αν θα γυρίσουμε όλι μαζί στα εθνικά μας νομισματα κα παρόμοια ερωτήματα

 

το μονο σιγουρο είναι πως δεν θα βγούμε από την κρίση ... με το νεο μνημόνιο

Link to comment
Share on other sites

Καλος ο λαικισμος

 

Εεε ειλικρινά το περίμενα....

Λαικισμός είναι η εύκολη απάντηση στα δύσκολα ιδίως όταν βλέπεις υδραυλικό απέναντι σου....

Εγω απλά σου λέω ότι εδώ είμαι και εδώ είσαι...

Μην μου πεις άλλα μετά από μερικούς μήνες.

Θα το θυμάμαι ότι με προσβαλες αποκαλώντας με λαϊκιστή...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.