Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Εγω ειπα χτες και ξαναλεω σημερα ενα πολυ απλο πραγμα : Ολοι εσεις που κατηγορειτε το μνημονιο 2 και το psi και ειστε υπερ της μη ψηφισης του μπορειτε να μας προτεινετε μια σοβαρη εναλλακτικη? Να μας πει καποιος απο εσας τι το διαφορετικο προτεινει?

 

Δεν θα σου πω εναλλακτική λύση σε προβλήματα τα οποία σκοπίμως τα έφτασαν έως το χείλος του γκρεμού .Θα σου πω όμως ότι ο ίδιος ο εθνικός μας ύμνος αναφέρει καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή .Αν κάποιοι θέλουν να ζούνε σαν σκλάβοι είναι δικαίωμα τους ενδεχομένως αυτοί να υποκλιθούν και να προσκυνήσουν αύριο μεθαύριο και τον δι@ολο όταν θα τους πιέσουν με τις κάρτες του πολίτη ή όπως αλλιώς θέλουν να τις ονομάσουν .Αυτά σιγά σιγά έρχονται .Πρώτα καταργείται το σύνταγμα και έπειτα αρχίζουν να καταργούν τις ελευθερίες και τα ανθρώπινα πνευματικά δικαιώματα .Ταυτόχρονα θα κυνηγάνε και την εκκλησία για να μην βρίσκουν ανακούφιση οι πολίτες από πουθενά .Είναι γραμμένα όλα αυτά να γίνουν .Το θέμα είναι να μην τα αφήνουμε να περνάνε χωρίς αντίσταση .Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για την στάση και την θέση του .Το ίδιο ισχύει και για τους πολιτικούς μας .Τους εύχομαι μόνο μην καταντήσουν ορισμένοι εξ’ αυτών και να μην έχουν το τέλος του Καντάφι .

 

Απο την αλλη δεν ξερω τι για εσας ειναι καλυτερο : Ενας μισθος κουτσουρεμενος στα 600 Ευρω η μια χρεωκοπημενη χωρα

 

Οι αξίες της ζωής δεν είναι μόνο το χρήμα .Πάνω από όλα είναι το ήθος και η αξιοπρέπεια .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio , έχω ελάχιστες έως μηδενικές απολαβές από την δουλειά μου σχεδόν 3 χρόνια τώρα . Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να βλέπω την πραγματικότητα . Και η πραγματικότητα είναι όπως έχω ξαναγράψει ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο ούτε υποφέρουμε όλοι το ίδιο . Εγραψα παραδείγματα πριν .

 

Δυστυχώς όταν πριν 2 χρόνια μας έβαλαν στημένα στο ΔΝΤ , πολλοί το θεώρησαν σαν κάτι όχι σημαντικό . Τα κανάλια δεν χάλαγαν τον κόσμο γιατί ακόμα την πλήρωναν οι κακοί του ιδιωτικού τομέα , έμποροι , ελεύθεροι επαγγελματίες που "φοροδιαφεύγουν" ,όσοι βιοτέχνες δεν την είχαν κάνει γιά Βουλγαρία και γενικά όσοι δεν είχαν την δυνατότητα να κατεβάσουν τον διακόπτη όπως κάνουν στις ΔΕΚΟ , που σημειωτέον μέχρι σήμερα δεν έχουν καταλάβει κρίση και παίρνουν και τους 18 μισθούς τους και είναι και πληρωμένες οι εισφορές τους στα ταμεία , κάτι που γιά τους περισσότερους εδώ μέσα δεν ισχύει πλέον .

 

Παρ' όλα αυτά οι δανειστές μας είπαν . "Μπαίνετε κάθε χρόνο 5 δισ μέσα , φροντίστε να το μαζέψετε . Εχετε 1-2 χρόνια" . Τι έγινε τα 2 χρόνια ? Τίποτα . Ο δημόσιος τομέας συνέχιζε να ξοδεύει ασύστολα στην πολιτική του πελατεία και το μόνο που έκαναν είναι να κάνουν στάση πληρωμών και έργων , αλλά και να κάνουν οριζόντιες μειώσεις στις συντάξεις και να αυξήσουν τους άμεσους και έμμεσους φόρους .

Πάλι βέβαια σε όσους δεν έχουν διακόπτη γιά να κλείσουν . Μιά προσπάθεια που έκαναν πέρσι στα ΕΛΠΕ με τους 18 μισθούς , την πήραν πίσω σε 4 ώρες μόλις αυτοί κατέβασαν τον διακόπτη των καυσίμων .

 

Και φτάσαμε στο σήμερα , η ακόμα σωστότερα στο χτές . Τι είχαμε χτές ? Την επιλογή ανάμεσα στην εντατική και στον θάνατο . Τι θα ήταν ο θάνατος πήραμε μιά μικρή ιδέα χτές , όχι από τους κουκουλοφόρους η από τους διαδηλωτές , αλλά από το πλιάτσικο στα μαγαζιά που βλέπουμε σήμερα στις τηλεοράσεις . Γνωρίζω πολύ καλά την ψυχολογία του σούπερ-μάρκετ που έχει ο Ελληνας και σήμερα αν δεν είχε ψηφιστεί το μνημόνιο θα είχαμε κλειστές τράπεζες και πολιορκία στα σούπερ-μάρκετ .

 

Τι έγινε χτές τελικά ? Χτές κάναμε , ότι κάνει ένας σωστός επιχειρηματίας με την τράπεζα που χρωστάει . Μιά ρύθμιση . Κερδίσαμε χρόνο . Ξανά . Το θέμα είναι τι θα τον κάνουμε . Ο σωστός έμπορος που χρωστάει έχει κατεβάσει 20 % τις τιμές που προσδοκά να πουλήσει το εμπόρευμα και ακόμα υφίσταται καθημερινά μαυραγορίτικες επιθέσεις που ζητάνε να το κατεβάσει στο 50 % . Υπ' όψη ότι με την μείωση στο 20 % είναι και κάτω από το κόστος αντικατάστασης .

Η τράπεζα βέβαια δεν χαμπαριάζει και ζητάει τα λεφτά της , απλά επειδή ο έμπορος είναι σωστός και δεν είναι μεγάλος ο δανεισμός σε σύγκριση με το εμπόρευμα , είναι ανεκτικοί μαζί του , απλά γιατί δεν κινδυνεύουν να χάσουν τα λεφτά τους .

 

Αν τώρα ο έμπορος ήταν η Ελλάδα και είχε δανειστεί 1,5 φορά το εμπόρευμα του πως θα του φερόταν η τράπεζα? Με 2 τρόπους . Η θα τον έβγαζε στον πλειστηριασμό , η θα τον άφηνε αλλά θα του ζήταγε και άλλη προσημείωση σε άλλα ακίνητα , αν είχε . Εκείνον τι θα τον συνέφερε ? Μα βέβαια η δεύτερη περίπτωση ελπίζοντας ότι η θα ξανάνοιγε η αγορά η θα πούλαγε κάτι σε λογική τιμή και μετά θα έδινε πίσω κάποια λεφτά και θα ξαναδιαπραγματευόταν. Αυτό έκανε χτές και η χώρα .Διάλεξε την δεύτερη περίπτωση . Αλλά πρέπει να κάνει και τα υπόλοιπα . Εννοείται βέβαια ότι όταν χρωστάς μειώνεις τα έξοδα σου ώστε να πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου πρώτα κάτι που δεν κάναμε στον βαθμό που έπρεπε στα 2 χρόνια .

 

Τώρα γιά τον μισθό των 600 € , θα είμαι λίγο σκληρός , ιδιαίτερα στους νέους . Η μείωση του μισθού θα κάνει ευκολότερη την απόφαση γιά κάποιους να γίνουν επιχειρηματίες αντί γιά υπάλληλοι . Αν εσύ ήσουν 18 χρονών και σου άρεσε η δουλειά σου , θα δεχόσουν να μείνεις βοηθός γιά πολύ με 20 € μεροκάματο ?

 

Προφανώς όχι , όπως είμαι σίγουρος ότι δεν έμεινες πριν κάποια χρόνια που ήσουν 18άρης . Ξέρεις ότι πριν 10 χρόνια δεν βρίσκαμε μηχανικό να πάει σε έργα σε νησιά γιά 5-6 μήνες την φορά , με τεράστιο μισθό , γιατί φοβούντουσαν μην χάσουν την γκόμενα ?

 

Ο χαμηλός μισθός θα ξανακάνει τους Ελληνες εμπόρους και ναυτικούς , από αστυνομικούς και πυροσβέστες η δεητζήδες που ήταν το όνειρο των τελευταίων 30 χρόνων .

 

Οτι λοιπόν ψηφίστηκε χτές είναι μιά χρονική ανάσα . Αν την χρησιμοποιήσουμε όπως τις προηγούμενες , τότε θα είμαστε χαμένοι . Αλλιώς μπορούμε να σωθούμε .

Edited by BAS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε BAS πραγματικα οφειλω να σε συγχαρω για το τελευταιο μηνυμα σου. Ενα μηνυμα γεματο ουσια μεχρι την τελευταια του λεξη.

 

Δυστυχως στο Ελληνικο Σοβιετ ο λαικισμος παντα εχει μεγαλυτερη απηχηση απο τον ορθολογισμο.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

BAS διαφωνώ κάθετα

 

Κατ αρχήν να διευκρινήσω ότι δεν είμαι υπέρ της χρεωκοπίας, δεν είμαι υπέρ του τζάμπα μάγκα και τσαμπουκά χωρίς μυαλό και σκέψη.

 

Αυτό που βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια είναι ότι υπάρχει τεράστια διαφθορά, τόσο σε επίπεδο πολιτικής, όσο και σε επίπεδο κοινωνίας. Βλέπω ότι 2 χρόνια εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες φτύνουμε το γάλα της μάνας μας, ενώ τα ψηφισμένα μέχρι τώρα μέτρα για την εξυγίανση του δημοσίου ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ, παρά το γάλα που φτύσαμε. Που σημαίνει ότι ένα κομμάτι του λαού στο δημόσιο γράφει το υπόλοιπο κομμάτι του λαού στα τρυφερά του. Ο αγώνας ΔΕΝ είναι ''παλλαϊκός''. Το έθνος είναι διχασμένο είτε θέλουμε να το αντιληφθούμε είτε δεν θέλουμε.

 

Αυτά που είπε ο Κακλαμάνης χθες στη Βουλή είναι παπαριές τεράστιου βεληνεκούς, πατριωτικές φανφάρες περασμένων εποχών, και μέρος τους επαναλαμβάνεις εσύ με το ποστ σου. Εγώ ως πολίτης αυτής της ξεφτυλισμένης χώρας και ηπείρου ΔΕΝ ανέχομαι άλλο να μου φέρονται λες και είμαι σκλάβος των αποικιών. Δουλεύω και πάλι δουλεύω, παράγω έργο και δεν είμαι τεμπέλης. Δεν γουστάρω λοιπόν ούτε θυσίες παραπάνω από αυτές που κάνω όταν η προϋπόθεση είναι να ΣΥΝΕΧΙΣΩ να είμαι υποτελής και σκλάβος, ούτε πατριωτικές μαλακίες περί κατάληψης εδαφικών εκτάσεων από Τούρκους. Γίνεται να φτάσει η Τουρκία μέχρι την Ανατολική Ιταλία? ==> ΑΣ ΦΤΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ, ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΚΟΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ EU, σε μία EU όπου το να είμαι μέλος σημαίνει να είμαι κλειδαμπαρωμένος στο μπαλαούρο περιμένοντας να φτάσει η καραβέλα των Ισπανών στις αποικίες για να πουληθώ στην αγορά. Τέτοια ''ισότητα'' σε μία Ευρώπη που και καλά συστάθηκε με υψηλά ιδανικά ειρήνης και ευημερίας για να αποφευχθεί ένας νέος Παγκόσμιος Πόλεμος ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΛΛΟ. Είμαι Ανατολίτης ως πολίτης, το απέδειξα, έδειξα τις αδυναμίες μου να συμμορφωθώ με τη Δύση εδώ και 2 χρόνια, επομένως μου αξίζει η Ανατολή, θα τη δεχθεί πιό εύκολα η κουλτούρα μου. Και δεν γουστάρω κανένα να με εκβιάζει με φόβους και τρομάρες. Είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση, και στις εμπόλεμες καταστάσεις μάχεσαι, δεν στήνεις κώλο για να στον φορμάρουν. Είμαστε Βαλκάνιοι, και η μοίρα μας είναι να μαχόμαστε. Ας πολεμήσουμε λοιπόν με τις δικές μας δυνάμεις-αδυναμίες, τρώγοντας φτώχεια για 20 χρόνια, και δουλεύοντας ΟΝΤΩΣ για ένα καλύτερο αύριο.

 

Αυτό που δεν δέχεται η κουλτούρα μου είναι όμως να σκύβω για πεολειχίες σαν πρεζόνι προκειμένου να διατηρήσω ένα επίπεδο ζωής το οποίο 1)ούτε μου ανήκει, 2) ούτε μου αξίζει. Και για αντάλλαγμα, να υποθηκεύω περιουσίες που 1. ούτε μου ανήκουν, 2. ούτε έχω λόγο στη διαχείρησή τους.

 

ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΆ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ, ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ ΛΗΣΤΑΡΧΟΙ, ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥΡΚΙΑΣ, ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΩΝ. ΔΕΝ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ, ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΧΑΣΜΟ. Τα τομάρια σας θα κρέμονται για τους επόμενους αιώνες σε ψηλά κοντάρια στην Πλατεία ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, προσκυνημένοι. Τσεκούρι και φωτιά.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στο Ελληνικο Σοβιετ ο λαικισμος παντα εχει μεγαλυτερη απηχηση απο τον ορθολογισμο.

 

Σε ορισμένες φορές και κυρίως στην συγκεκριμένη περίπτωση ο λαϊκισμός έχει μεγαλύτερο ήθος και αξιοπρέπεια από τον ορθολογισμό που τα έχει χάσει .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

BAS

 

μακάρι τα πράγματα να εξελιχτούν έτσι όπως τα λές. Αλλα επειδή ζούμε στην εποχή της κατανάλωσης του iphone, internet, social media αυτό που βλέπω εγώ είναι μια μαζική φυγή των νέων μέχρι και 45 απο την χώρα. Αυτό γίνετε διότι το επιχειρήν στην Ελλαδα συνεπάγεται θυσίες και τεράστιο ρίσκο σε μια χώρα που δεν θα έχει αγοραστική δύναμη. Με την φυγή προφανώς θα πονέσουν τα ταμεία και η κατανάλωση. Προσωπικά εαν τα παιδιά μου ήταν μεγάλα θα τα έδιωχνα έξω αλλα και παιδιά γνωστών μου παρατούν το Ελληνικό πανεπιστήμιο και φεύγουν. Τουλάχιστον 27 συνεργάτες μου έφυγαν τα τελευταία 2 χρόνια. Ο 28ος φεύγει στα τέλη του μήνα. Προφανώς και δεν πληρώνετε με το ελάχιστο αλλα γνωρίζει οτι δεν υπάρχει καμία εγγύηση για το μέλλον.

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι εαν η Ελλάδα διατηρηθεί σε τέτοιο καθεστώς μέχρι το 2020 ενα τεράστιο ποσοστό θα φύγει και το ΑΕΠ, ταμεία, κατανάλωση θα διαλυθούν. Η χρονική ανάσα ήταν ώστε το firewall της ΕΕ να γίνει δυνατό για τους άλλους. Το πρόβλημα για την χώρα είναι πρωτίστως κοινωνικό. Αυτοί που θα μείνουν θα είναι συνταξιούχοι και ΔΥ (δεκαετία 50).

Link to comment
Share on other sites

Το ποιό μεγάλο αίσχος που έγινε χθες στην Βουλή και αυτό που πραγματικά με πείραξε εμένα πέρα βέβαια και από την ψήφιση αυτού του νομοσχεδίου ήταν την στιγμή που ο πρόεδρος της Βουλής ζήτησε να σηκωθούνε όρθιοι όσοι βουλευτές πιστεύουν την αντισυνταγματικότητα της νέας δανειακής σύμβασης που αποδεδειγμένα έχει αποδειχτεί από κορυφαίους συνταγματολόγους και καθηγητές της χώρας , το γεγονός της απάθειας που έδειξαν οι βουλευτές που είπαν Ναι σε αυτήν την σύμβαση με την στάση τους το να μην σηκωθούν να το παραδεχτούν .Με αυτόν τον τρόπο έδειξαν ότι δεν χρειάζονται τεχνοκράτες και ανθρώπους με υψηλό κύρος διότι αυτούς τους έβγαλαν με απλά λόγια τρελούς μαζί και με όλο τον λαό . Άρα λοιπόν όταν αναφέρονται σε τεχνοκράτες είναι καλό να διευκρινίζουν ότι εννοούν μόνο τραπεζίτες διότι ενδιαφέρονται μόνο για τις τράπεζες και τις ξένες αγορές .Τα χρηματιστήρια να είναι καλά και ο κόσμος ας πεθαίνει έξω .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι γνωστοί άγνωστοι δεν έχουν το θεό τους...

 

Γρηγόρη είναι η πρώτη φορά που δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το κατά πόσο αυτά που έγιναν, έγιναν από τους "γνωστούς-αγνώστους". Και το λέω αυτό επειδή περπάτησα τόσο πολύ, που είχα την "τύχη" να είμαι παρών και στο κάψιμο των Starbucks και του ΔΟΛ στη Λέκκα και της Eurobank και της Attica στο Μοναστηράκι... Κουκουλοφόροι; Ποιοί κουκουλοφόροι; Κάποιοι φορούσαν μαντήλια για τα χημικά. Και γιατί επιτέλους να καταστραφούν τόσο "επιλεγμένοι" στόχοι; Δεν θα ήταν πολύ ευκολότερο να κάψουν μικρομάγαζα ώστε να προκληθεί η ζητούμενη κοινωνική κατακραυγή; Και έτσι να ήταν ακόμα, οι 100άδες που τους παρακολοθούσαμε ατάραχοι μήπως τελικά γίναμε ηθικοί συναυτουργοί; Αυτό που αποκόμισα εγώ από το πλήθος, δεν ήταν φόβος. Πιο πολύ σε εξέγερση μου έκανε. Όσο για την τρομοκράτηση των διαδηλωτών άστο καλύτερα. Το προσπάθησαν φιλότιμα οι ΜΑΤατζήδες με τα χημικά και τις βομβίδες τους σε σημεία μάλιστα που ξεκάθαρα έβαζαν στόχο διαδηλωτές. Με απρόκλητες εντελώς επιθέσεις μάλιστα! Να σου μεταφέρω και μαρτυρία του αδερφού μου ο οποίος είδε ΜΑΤατζήδες να κυνηγάνε ασθενοφόρα που μόλις είχαν μαζέψει τραυματίες για να τους δείρουν... Για κακή τους τύχη ο κόσμος ήταν τόσο πολύς αυτή τη φορά που δεν τα έβγαζαν πέρα. Απωθούσαν από τη μια τον κόσμο, τους κύκλωναν από πίσω. Τα "ντου" που είδα από 500+ άτομα προς τα ΜΑΤ μπροστά στο Πανεπιστήμιο πραγματικά με έκαναν να μετανιώσω που δεν είχα πάρει μαζί μου κάμερα. Απίστευτο πραγματικά! Δεν πρέπει να έχει συμβεί κάτι παρόμοιο στην Αθήνα ποτέ έως σήμερα. Και φυσικά από όσο κατάλαβα τα σαπιοκάναλα, επέμειναν μέχρι τέλους στο να δείχνουν φλόγες και τις μάνικες της πυροσβεστική μόνο...

 

I don`t think so dear. Δεν θα ειχαμε 20+ δις εμπορικο ελλειμα αν τα διναμε ντουκου.

 

Να νομίζεις συνάδελφε. Όπως ακριβώς τα λέει η myri είναι πλέον. Δεν υπάρχει πίστωση. Η Vodafone Ελλάδας, προ καιρού ζήτησε διαφημιστικό υλικό από Γερμανική εταιρεία. Κάπου 30.000 ευρώ μόλις. Ευθέως τους είπαν (στη Voda Ελλάδας) ότι "μας πληρώνετε προκαταβολικά αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα γιατί φοβόμαστε ότι χρεωκοπείτε εσείς εκεί". Αναγκάστηκε να δώσει εγγυήσεις η Vodafone Αγγλίας για να παρασχεθεί αυτό. Απίστευτα πράγματα θεωρούνται αυτά...

Παρήγγειλα ένα πλυντήριο ρούχων τον περασμένο Οκτώβρη. Και από 2ο μαγαζί γιατί κανένα δεν είχε στοκ και γιατί το πρώτο κατάλαβα ότι θα καθυστερούσε. 1,5 μηνά μετά ακόμα περίμενα... Το πήρα τελικά από κάποιον που βρήκα να έχει στοκ.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να φτάσει η Τουρκία μέχρι την Ανατολική Ιταλία? ==> ΑΣ ΦΤΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ, ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΚΟΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ EU, σε μία EU όπου το να είμαι μέλος σημαίνει να είμαι κλειδαμπαρωμένος στο μπαλαούρο περιμένοντας να φτάσει η καραβέλα των Ισπανών στις αποικίες για να πουληθώ στην αγορά. Τέτοια ''ισότητα'' σε μία Ευρώπη που και καλά συστάθηκε με υψηλά ιδανικά ειρήνης και ευημερίας για να αποφευχθεί ένας νέος Παγκόσμιος Πόλεμος ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΛΛΟ. Είμαι Ανατολίτης ως πολίτης, το απέδειξα, έδειξα τις αδυναμίες μου να συμμορφωθώ με τη Δύση εδώ και 2 χρόνια, επομένως μου αξίζει η Ανατολή, θα τη δεχθεί πιό εύκολα η κουλτούρα μου.

 

Η εναλλακτική είναι να απομονωθούμε από ΕΕ και δύση; Το διακύβευμα κατά τη γνώμη μου είναι αυτό. Η εναλλακτική είναι η Τουρκία και η Ανατολή; Οι πιο πολλοί μέσα τους σήμερα θα επέλεγαν τη σιγουριά και τη σταθερότητα της ΕΕ παρά τα όσα προβλήματα.

 

Αυτό που πρέπει να προβληματίζει είναι είτε κάνοντας τη μια επιλογή είτε την άλλη (που μάλλον κινούμαστε στο εντός Ευρωζώνης πάση θυσία) ποιος θα ηγηθεί, ποιος θα μεταρρυθμίσει το κράτος και την κοινωνία μας. Τα σημερινά ανθρωπάκια; Αδιέξοδο.

 

Επίσης, ξεχνάς ότι από δημιουργίας το κράτος μας είναι περιορισμένης κυριαρχίας. Όποτε αποφασίσαμε στη νεώτερη ιστορία μας διαφορετικά από τους νταβατζήδες μας τί έγινε; Με το δεύτερο ελληνικό κράτος (την Κύπρο) τί θα συμβεί; Θα το πάρουμε μαζί μας στην αγκαλιά των Οθωμανών;

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας επιχειρηματίας σήμερα που θα ρισκάρει το μετρητό του για να προπληρώνει αγορές όταν δεν ξέρει ποια θα είναι η αγοραστική δύναμη αύριο. Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα το κρατήσει και θα κλείσει την επιχείρηση διότι όσο παραμένει ανοικτή είναι στόχος φορολόγησης και εισφορών. Λόγω των παραπάνω οι τιμές θα αυξηθούν αφού το ρίσκο του Dixon πχ για την Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο.

 

Για την Κύπρο μου φαίνεται οτι δεν γνωρίζετε το νησί. Δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα και σίγουρα δεν είναι το δεύτερο ελληνικό κράτος!!!!!!!!!!!

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.