Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικότητες μηχανικών για τον 4014


Recommended Posts

Πιες ειδικότητες τεχνολόγων μηχανικών (και με πόσα χρόνια προϋπηρεσία, αν απαιτείται) έχουν δικαίωμα να εντάξουν αυθαίρετα στον 4014;

Link to comment
Share on other sites

εγω μπορώ λόγω ειδικότητας το δικό μου αυθαίρετο πού είναι στο ονομά μου να το τακτοποιησω ?

Προσωπικά ξέρω και μηχανολόγους και περιβαλλοντολόγους και πολλές άλλες ειδικότητες που δηλώνουν. Το υπουργείο δεν έδωσε περιορισμούς(όπως πχ ανέφερε αναλυτικά για τους ελεγκτές δόμησης) όυτε πρόκειται περί οικοδομικής άδειας ή μελέτης για να παίζουν ρόλο οι ειδικότητες. Το τεε έδωσε αυτή την κατεύθυνση (σιγά μην του ξέφευγε δηλαδή) για ευνόητους λόγους χωρίς όμως να έχει κάποια βάση κατά την προσωπική μου άποψη. Αλλά επειδή έχει ξαναγίνει κουβέντα για το θέμα ας μην το αναλύσουμε παραπάνω.Σύμφωνα με το τεε δεν μπορείς , προσωπικά δεν συμφωνώ .Στην χειρότερη βάλε αν θέλεις και εναν πολιτικό ή αρχιτεκτονα στην ομάδα έργου για να είσαι καλυμμένος. (Δεν το έχω κάνει αλλά φαντάζομαι γίνεται). Τώρα αν ειναι για ένα δικό σου που είναι και στο όνομα σου δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα μην πληρώσεις το πρόστιμο άδικα.

Τώρα θα μου πεις θα πέσεις στο 5% που θα γίνει έλεγχος;

Ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης εντάξει για την υποβολή αλλά στη τελική φάση που θα ανεβάσεις τοπογραφικό ,αρχιτεκτονικά , δελτίο τρωτότητας ;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να κάνεις τακτοποίηση αυθαιρέτου εκτός μόνο από το κομμάτι των η/μ (και εφόσον αυτά απαιτούνται). Έχεις δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών; Στατικών; Τοπογραφικού; Η nisorvani παρέθεσε στο #4 την οδηγία του ΤΕΕ. Αν θες να παίξεις "κρυφτούλι" και να ρισκάρεις (αν και δεν αποκλείεται να μπει περιορισμός στο σύστημα και να μη δέχεται ούτως ή άλλως τα απαιτούμενα υπογεγραμμένα από εσένα), κάντο. Ρισκάρεις να βρεθεί στο μέλλον κάποιος ΑΜ ή ΠΜ να "σκαλώσει", να σε καταγγείλει και να ζητήσει να ακυρωθεί η τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να στειλω κάποιο mail στο τεε να ρωτήσω για να είμαι καλυμμένος? και πού να το στείλω?

 

Μήπως μπόρεσες να διευκρινίσεις τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά μπορεί να υπολογίσει το πρόστιμο....Αλλά τα αρχιτεκτόνικά, τοπογραφικά κτλ πως θα τα κάνει ένας μηχανολόγος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.