Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

 

 


1. Το αν τα κολωνοσίδερα που τοποθετείς ξεπερνάνε το μέγιστο επιτρεπτό ποσοστό οπλισμού (4% του εμβαδού διατομής)


Προσοχή: στην περιοχή της βάσης του στύλου, δηλ. στην περιοχή των αναμονών, ο έλεγχος του 4% αφορά το σύνολο του οπλισμού εκεί δηλ. τόσο τα κολωνοσίδερα που ξεκινάνε από εκεί όσο και τις αναμονές (αυτό ισχύει τόσο στον ΕΚΩΣ όσο και στον ΕΚ2). Κάποια προγράμματα δεν το κάνουν αυτό... Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

 

λιγο δυσκολο να ξεπεραστουν (μαζι με τις αναμονες), αλλα παντα θελει ενα τσεκαρισμα.

 

π.χ σε μια τετραγωνικη διατομη 40/40 επιτρεπονται 64 τ.εκ, τα οποια ειναι 25 18αρια...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: στην περιοχή της βάσης του στύλου, δηλ. στην περιοχή των αναμονών, ο έλεγχος του 4% αφορά το σύνολο του οπλισμού εκεί δηλ. τόσο τα κολωνοσίδερα που ξεκινάνε από εκεί όσο και τις αναμονές (αυτό ισχύει τόσο στον ΕΚΩΣ όσο και στον ΕΚ2). Κάποια προγράμματα δεν το κάνουν αυτό...

 

 

 

Mηπως στις θεσεις αυτες διπλασιαζεται το ποσοστο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω αλλιώς δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ.

 

sundance τον ρόμβο μέχρι σε 40Χ40 τον κάνεις. Μετά πας σε τετράτμητο όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω αλλιώς δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ.

 

 

ενταξει δεν μου εχει τυχει να σηκωσω ουρανοξυστη :mrgreen: , αλλα πχ μια διατομη 60x60, δεχεται μαξ 57 18αρια ή 46 20αρια με 0,04.

 

δεν αρκει οπως και να εχει?

 

παρεπιπτοντως το 0,08 υπαρχει στην εκως 18.4.3

Link to comment
Share on other sites

 Ναι, στις περιοχές υπερκάλυψης ελέγχεται για <8% 

...και πρέπει να δίνεται προσοχή, ποιούς οπλισμούς προσθέτει το κάθε πρόγραμμα στις περιοχές υπερκάλυψης... για να ελεγχθεί η συν. επιφάνειά τους με το 8% (στην περίπτωση που οι οπλισμοί του κάτω στύλου είναι διαφορετικοί από τους οπλισμούς του εξεταζόμενου).

Link to comment
Share on other sites

...επιτρεπονται 64 τ.εκ, τα οποια ειναι 25 18αρια...

 

...πχ μια διατομη 60x60, δεχεται μαξ 57 18αρια

 

περιτό πλήθος ράβδων σε υποστύλωμα; :rolleyes:

 

 

sundance τον ρόμβο μέχρι σε 40Χ40 τον κάνεις. Μετά πας σε τετράτμητο όπως λες.

 

για την ακρίβεια, μέχρι 45x45... και ανάλογα με την επικάλυψη φυσικά...

 

 

Η ΕΚΩΣ §18.4.3 σε συνδυασμό με την ΕΚΩΣ §17.9.2(β) και το σχήμα ΕΚΩΣ Σ18.16 καθορίζουν μονοσήμαντα όλες τις αποδεκτές διατάξεις συνδετήρων σε υποστυλώματα.

 

Τέλος, μία αποδεκτή διάταξη (αφού η συζήτηση ξεκίνησε από το 50x50) είναι και αυτή:

 

post-33892-0-40160700-1409771466.gif

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Η εξάντληση του ορίου του 8% (ή το πλησίασμα της τιμής αυτής) είναι συνήθως αποτέλεσμα υπέρμετρης και μη ορθολογικής όπλισης υποστυλώματος (γενικά, θα πρέπει να υπάρχει κανονικότητα και στην κατανομή της αντοχής των κατακόρυφων μελών, εκτός από την κανονικότητα στην κατανομή των δυσκαμψιών τους), απλά το επισήμανα γιατί δεν είναι πάντα αυτονόητο το τι λαμβάνουν τα προγράμματα για να διενεργήσουν αυτόν τον έλεγχο.

 

  Επίσης, η διάταξη που πρότεινε ο alexispap είναι πολύ χρήσιμη και στην περίπτωση της ενίσχυσης υποστυλώματος με μανδύα, όπου ο "κλασσικός" ρόμβος δεν μπορεί να υλοποιηθεί λόγω της ύπαρξης του πυρήνα του υφιστάμενου υποστυλώματος. 

Edited by Caan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.