Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος πληρώνει αμοιβές, κρατήσεις, ΙΚΑ κ.λπ.;


thodlak

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής όποιος μπορέσει να με βοηθήσει :

Έχω υπολογίσει μέσω του Civil τις αμοιβές για μια νεόδμητη οικοδομή, χωρίς να τις έχω καταθέσει στο ΤΕΕ. Αφού τις καταθέσω και πάρω κωδικό πληρωμής πρέπει να στείλω τον πελάτη μου να πληρώσει τις αμοιβές μου στην Τράπεζα και στη ΔΟΥ μου το ΦΕΜ; Έχω καταλάβει καλά; Οι υπόλοιπες εισφορές που μου βγάζει το πρόγραμμα (Δημοσίου, Πολεοδομικού Γραφείου, Δήμου ή Κοινότητας, ΙΚΑ προκαταβολή εργοδότη, ΙΚΑ προκαταβολή ασφαλισμένων, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ...) κατατίθενται αυτόματα μέσω της Τράπεζας ή θα πρέπει να τον στείλω από δω και από κει;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συγχωρέστε με για τη μεγάλη ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις εσύ όλες τις πληρωμές αφού πάρεις τα απαραίτητα χρήματα από τον ιδιοκτήτη. Νομίζω ότι για την προκαταβολή ΙΚΑ μόνο απαιτούν πλέον την παρουσία του ίδιου του ιδιοκτήτη, αλλά δεν ξέρω αν εφαρμόζεται παντού. Στην Εθνική θα πληρώσεις τις αμοιβές σου και τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ. Το ΦΕΜ στη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου το είπε αυτό για το ΙΚΑ ; Για ποιες περιοχές μιλάς ; Εγώ γνώριζα πως αρκούσε μια εξουσιοδότηση ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα πληρώσεις όλα εσύ. Και αμοιβές και ΙΚΑ και ΦΕΜ και τα του δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού βγάζετε μια γενική εξουσιοδότηση.

 

Εγώ ο χχχχχχχχχ εξουσιοδοτώ τον ψψψψψψψψψψψ πολ/κο μηχ/κο με αρ. ΤΕΕ 12345 όπως πράξει αντί εμού σε όλες τις δημ. υπηρεσίες, φορείς και οργανισμούς προς διεκπεραίωση της αδείας ζζζζζζζζζζζζ αλλά και οπουδήποτε αλλού αυτό απαιτηθεί.

 

Ο χχχχχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα Civil μετά τις αμοιβές μου εμφανίζει μια ενότητα που την ονομάζει Φορολογικά και στην οποία περιλαμβάνονται :

Δημοσίου (ΚΗ')

ΚΗ' Πολεοδομικού Γραφείου Δήμου

Δήμου ή Κοινότητας

ΙΚΑ προκαταβολή εργοδότη

ΙΚΑ προκαταβολή ασφαλισμένων

ΤΕΕ

ΤΣΜΕΔΕ

Παράβολο Δημοσίου

Χαρτόσημο επί ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ

Παράβολο Ν.1041/80 άρθρο 77

ΟΓΑ

ΦΕΜ

ΦΠΑ

ΕΤΕ

 

Κατάλαβα για τις αμοιβές, το ΤΣΜΕΔΕ , το ΕΜΠ και το ΦΕΜ.

Για τα υπόλοιπα μήπως γνωρίζετε;

Επίσης όταν λέτε πως θα πάρω όλα τα λεφτά από τον ιδιοκτήτη για να τα διεκπεραιώσω μόνος μου, θα πρέπει να του κόψω απόδειξη παροχής υπηρεσιών με το σύνολο Αμοιβών και Φορολογικών, δηλαδή του ποσού που ο ίδιος θα πληρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Αν το σύστημα του ΤΕΕ όταν πας να το υποβάλεις μέσω Civil δεν σου βγάλει κάποιο λάθος, αυτό σημαίνει πως ο υπολογισμός των αμοιβών είναι σωστός ή υπάρχει περίπτωση να πάω στην Πολεοδομία σε Φοροτεχνικό και να βρει λάθη τα οποία να συνεπάγονται την ακύρωσή της;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.