Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα κλιμακοστασίου που δεν προσμετράται στον Σ.Δ.


sundance

Recommended Posts

Έχω τριώροφη οικοδομή με ισόγειο κλειστό χώρο στάθμευσης . Η σκάλα για την οπoία μιλάω είναι κλειστή από τις τρεις πλευρές και ανοιχτή από την μία την μπροστινή και είναι η κοινόχρηστη σκάλα που εξυπηρετεί όλους τους ορόφους . Την έχω κυκλική με πλάτος κάθε σκαλοπατιού 1,20μ και φανάρι διαμέτρου 0,30μ . Τι πιστεύεις jgiannelis οτι ισχύει ; Mπορώ να μην προσμετρήσω κάποιο κομμάτι της σκάλας στη δόμησή μου ;

Link to comment
Share on other sites

Σελ. 214 κτιριοδομικού παράγραφος 2. Αν έχεις αμιγή κατοικία στους ορόφους, άρα είσαι η περίπτωση που αναφέρεται, τότε λοιπόν μπόρεις να αφαιρέσεις κυκλική ζώνη από έξω προς τα μέσα 30 εκ. Το φανάρι κατ'εμέ μετράει. Άρα εσύ έχεις έναν κύκλο με ακτίνα 0,30 φανάρι + 0,90 ελάχιστη απαίτηση κτιριοδομικού και έναν με ακτίνα 0,30 φανάρι + 1,20 που κατασκευάζεις οπότε το τμήμα από τον πρώτο ως τον δεύτερο το αφαιρείς. δηλ. π*1,50^2 - π*1,20^2 μπορείς να αφαιρέσεις για κάθε όροφο. Αν εννοείς 3 ορόφους + τον κλειστό χώρο στάθμευσης τότε δεν αφαιρείς τίποτα γιατί είσαι τετραώροφος (το διευκρινίζω αυτό γιατί μου έχει τύχει κάποιος, ο οποίος κατοικία με ισόγειο και όροφο την ονόμαζε μονώροφη).Ελπίζω να σε βοήθησα.Δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο βέβαια. Απλά σου λέω τι θα έκανα εγώ και πως θα το δικαιολογούσα.

 

Είδες να το λαθάκι ... :) όπου 0,30 γράψε 0.15=ακτίνα φαναριού άρα το 1,50 γίνεται 1,35 και το 1,20 γίνεται 1,05.

 

Δηλαδή αφαιρείς σε κάθε όροφο 3,14x1.35^2 - 3,14x1.05^2 = 2.26τμ

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση στο ότι το φανάρι δε μετράει σε σκάλα πάνω από 1,20 την έχω από την πολεοδομία. Κατα τη γνώμη μου είναι όντως σωστό αυτό γιατί δεν πρέπει να μπερεδεύουμε το φανάρι με τρύπα σε πλάκα. Η σκάλα είναι σε κλίση κατά συνέπεια στην εσωτερική της παρειά απέχει πάνω από 1,20 από τον τοίχο.

 

Δυστυχώς δε μου το έδωσαν εγγράφως. Θα ψάξω να δω τι μπορώ να βρω και θα επανέλθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jgiannelis!!!

Αλέξανδρε η ενημέρωση που λες από την πολεοδομία είναι σε έγγραφη μορφή ; Αν ναι μπορείς να την ανεβάσεις στο φόρουμ ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναφέρω και το εξής που μου έχει πει υπάλληλος πολεοδομίας. Σε διόρωφο δεν υπολογιζεται η τρύπα της σκάλας τόσων βαθμίδων όσες αφήνουν από κάτω χώρο < 2,20 μ. Δεν θυμάμαι αν το στήριζε σε απάντηση έγγραφη ή ήταν δικός του κανονισμός ...

Τώρα πάω να το εφαρμόσω στο Καπανδρίτι. Να δω ...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπολογιζεται η τρύπα της σκάλας τόσων βαθμίδων όσες αφήνουν από κάτω χώρο μικρότερο 2,20 μ :?:

 

δε γίνεται να έχεις κύριο χώρο με μικρότερο ύψος από 2,40 και βοηθητικό με μικρότερο απο 2,20

Link to comment
Share on other sites

Από την επόμενη εβδομάδα θα έχω νέα που θα πάω να τους δω!!! :P

 

Αν μπορέσω να πάω την Παρασκευή θα ανεβάσω ότι μου δώσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα αλλά επειδή σας βλέπω και παιδεύεστε για πάρτε μια εικόνα ,ελπίζω να βοηθήσει με λίγη μελέτη.

post-574-13188720702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.