Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα κλιμακοστασίου που δεν προσμετράται στον Σ.Δ.


sundance

Recommended Posts

Οταν λετε οτι μετραει η σκαλα στο σ.δ. υποθετω μιλατε για τα κλειστα κλιμακοστασια (με στεγη και τοιχους). τα ανοιχτα απ' οσο ξερω δε μετρανε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε οτι μετραει η σκαλα στο σ.δ. υποθετω μιλατε για τα κλειστα κλιμακοστασια (με στεγη και τοιχους). τα ανοιχτα απ' οσο ξερω δε μετρανε καθολου.

 

nikoskourtis νομίζω ότι εάν έχουμε ένα μόνο κλιμακοστάσιο που εξυπηρετεί το

κτίριό μας αυτό μετράει στον συντελεστή δόμησης είτε είναι ανοικτό

είτε κλειστό.

Σχετικώς δες το άρθρο 13 (Κλίμακες) του Κτιρ.Κανονισμού και ειδικώς

την παρ. 5 αυτού:

 

«5. Σε κτίρια που εξυπηρετούνται στο σύνολό τους με μία μόνο κλίμακα, η

κλίμακα αυτή προσμετράται για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης

που πραγματοποιείται στο οικόπεδο.

...»

 

Εξαίρεση για τις ανοικτές κλίμακες σε χαμηλά κτίρια:

βλ. ΓΟΚ/85. ΑΡ-14 παρ.2.(β)

 

Μήπως αναφερόσουν σ' αυτήν την εξαίρεση προηγουμένως; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο δικιο. Ομως το "άρθρο 13 (Κλίμακες) του Κτιρ.Κανονισμού και ειδικώς η παρ. 5 αυτού" μιλαει γενικα για τις κλιμακες και μαλιστα δεν εξαιρει αυτες των χαμηλων κτηριων. Ο κτιριοδομικος ισχυει και για χαμηλα κτιρια. Συνεπως ο κτιριοδομικος μας λεει οτι και στα χαμηλα κτιρια οι κλιμακες μετρανε στο σ.δ. Δεν εξαιρει κατι.

 

Απ την αλλη εγω βρηκα τα εξεις στον ΓΟΚ:

 

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108248.html λεει:

 

"Α. Προσμετρώνται:

 

α) οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου οποιασδήποτε χρήσης, σε όλους τους ορόφους καθώς και τα υπόγεια, με την επιφύλαξη της επόμενης περίπτωσης Ββ.

 

β) οι επιφάνειες των εξωστών και ημιυπαίθριων χώρων εκτός από τους αναφερόμενους στην παρ. 2 του άρθρου 252.

 

γ) οι ακάλυπτες επιφάνειες με διάσταση μικρότερη από 1,20 μ"

 

Συμφωνα με αυτο δεν προσμετραται το ανοικτο κλιμακοστασιο.

 

 

 

Επισης το αρθρο "ΓΟΚ/85. ΑΡ-14 παρ.2.(β)" λεει οτι στα χαμηλα κτιρια δε μετραει το ανοικτο κλιμακοστασιο αλλα αυτο δε σημαινει οτι στα "μη χαμηλα" μετραει.

 

 

Απ την αλλη ο κτιριοδομικος γενικευει και λεει οτι οι κυριες κλιμακες μετρανε, χωρις να διασαφηνιζει οτι μιλαει για καποια κατηγορια κτιριων.

 

Αρα εγω καταλαβαινω οτι συμφωνα με το ΓΟΚ δε μετρανε οι ανοικτες κλιμακες ποτε ενω συμφωνα με τον κτιριοδομικο μετρανε.

 

 

edit: Ψαχνοντας σε διαφορες εγκυκλιους βρηκα οτι παντου αναφερεται οτι: Σε περιπτωση που οι οροι δομησης της περιοχης επιτρεπουν υψος κτιριου μικροτερο των 8,5 μετρων τοτε δεν εφαρμοζεται το αρθρο 14 του ΓΟΚ/85. Ομως στην περιοχη μου μεγιστο υψος ειναι 7,5 μετρα αρα δεν υπαγεται κανενα κτηριο (στην περιοχη μου) στις διαταξεις του αρθρου 14. Ταυτοχρονα οι αδειες που εχουν βγει και εχουν ανοικτο κλιμακοστασιο δε το μετρουν στο σ.δ. Αρα μηπως αυτο ισχυει παντοτε για ανοικτα κλιμακοστασια και ο κτιριδομικος κανονισμος υπονοει μονο τις κλειστες κλιμακες;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετραει η σκαλα για τον οροφο που εξυπηρετει. Ασχετο εαν εμεις το βαζουμε στην δομηση 2 φορες. Εξηγω σε δυοροφο κτιριο (ισογειο και α οροφος ) κανονικα μετραει η σκαλα μια φορα (εφοσον δεν ανεβαινει σε υπερκειμενο οροφο/δωμα )

Στις πολεοδομιες αλλα και εμεις για ευκολια η για αλλους λογους (αμοιβες) εδω και πολλα χρονια υπολογιζονται δυο φορες. Και εχεις μια καβατζα αμα χρειαστεις δομηση ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λάθος κατά τη γνώμη μου.

 

Σύμφωνα και με εγκύκλιο της ΔΟΚΚ η σκάλα μετράει μόνο όσες φορές υφίσταται και όχι όσες φορές προβάλλεται στις κατόψεις.

 

Δηλαδή σε περίπτωση που είσαι οριακά στη δόμηση θα τη μετρήσεις 2 φορές?? Άλλο και τούτο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λάθος κατά τη γνώμη μου.

 

Σύμφωνα και με εγκύκλιο της ΔΟΚΚ η σκάλα μετράει μόνο όσες φορές υφίσταται και όχι όσες φορές προβάλλεται στις κατόψεις.

 

Δηλαδή σε περίπτωση που είσαι οριακά στη δόμηση θα τη μετρήσεις 2 φορές?? Άλλο και τούτο!

 

μα δεν διαφωνουμε.. εγω σου ειπα τι συμβαινει..κια αυτη ειναι η πραγματικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το ελάχιστο φανάρι για σκάλα τύπου ΙΙ του κτιριοδομικού (δηλαδή πλάτος 0.90μ); Μπορώ να κάνω όσο μικρό φανάρι θέλω; Π.χ. σε σκάλα που κάνει τρεις στροφές συνολικά;

 

Το ότι αφαιρείται το φανάρι πάνω από 1.20χ1.20 το βρήκαμε πουθενά γραμμένο;

Link to comment
Share on other sites

Το φανάρι περιορίζεται από το ελάχιστο πλάτος των λοξών βαθμίδων που είναι 7cm αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μετραει η σκαλα για τον οροφο που εξυπηρετει. Ασχετο εαν εμεις το βαζουμε στην δομηση 2 φορες. Εξηγω σε δυοροφο κτιριο (ισογειο και α οροφος ) κανονικα μετραει η σκαλα μια φορα (εφοσον δεν ανεβαινει σε υπερκειμενο οροφο/δωμα )

 

Μισό...εδώ είναι που γίνεται η παρεξήγηση. Ας πάρουμε λοιπόν αυτήν την περίπτωση, ισόγειο και α΄όροφος. Η σκάλα (τα σκαλοπάτια) αποδίδεται πράγματι στον όροφο. Γιατί όμως τη μετράμε και στο ισόγειο? Μα δεν τη μετράμε. Αυτό που μετράμε είναι το δάπεδο του ισογείου που είναι κάτω από τη σκάλα! Άσχετα αν στο μεγαλύτερο τμήμα του δεν είναι προσβάσιμο και άρα άχρηστο. Το ότι δείχνουμε τη σκάλα στο σχέδιο του ισογείου (τα πρώτα σκαλοπάτια δηλαδή και το υπόλοιπο με διακεκομμένη) είναι καθαρά ζήτημα σχεδιαστικό.

 

Παρεμπιπτόντως έτσι κατάφερα και τη ''μέτρησα μια φορά'' σε ένα διώροφο του οποίου το ισόγειο, λόγω έντονης υψομετρικής διαφοράς, ήταν κλειστό στην πίσω του πλευρά. Η σκάλα του ορόφου, ο οποίος εκτεινόταν προς τα πίσω πέραν του περιγράμματος του ισογείου, ουσιαστικά πάταγε στο χώμα.

 

 

Το ότι αφαιρείται το φανάρι πάνω από 1.20χ1.20 το βρήκαμε πουθενά γραμμένο;

 

Αυτή η επιφάνεια είναι η ελάχιστη ώστε να θεωρηθεί κενό που αφαιρείται από τη δόμηση. Και βέβαια αυτές τις διαστάσεις μπορεί να έχει το φανάρι σου αλλά και οποιαδήποτε ''τρύπα'' σου παρέχει οπτική επικοινωνία με τον υποκείμενο όροφο.

 

 

Τα 7 εκ. όντως ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα έφερα με το διόροφο. Επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε κτίρια με υπόγειο, οπότε και το κλιμακοστάσιο εκτέινεται από το υπόγειο έως τον τελευταίο όροφο, ουσιαστικά αν τους προβάλεις στο επίπεδο που ξεκινούν, τότε στο τελευταίο επίπεδο έχεις κενό που αφαιρείται από τη δόμηση.

 

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, αλλά χάρην απλούστευσης το μπέρδεψα παραπάνω :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.