Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Δύο δηλώσεις θα έκανα εγώ.

Βεβαίωση είναι να δώσεις και για τα δύο καταστήματα;

Επισημαίνω ότι ο πελάτης μου έχει στην ιδιοκτησία του μόνο το ένα κατάστημα. Επομένως εγώ θέλω να εκδώσω βεβαίωση μόνο για το ένα κατάστημα.

Η ΔΟΚΚ ισχυρίζεται ότι πρέπει να κανω 3 δηλώσεις μια για κάθε όροφο (μια για το υπόγειο, μια για το ισόγειο και μια για το πατάρι).

 

 

...........Τρείς όμως, γιατί; Το πατάρι δεν νοείται όροφος.

Σύμφωνα με το ΓΟΚ 73 επιτρεπόταν πατάρι έως 50% του υποκείμενου ορόφου του κάθε καταστήματος. Στην πράξη δεν έχει τηρηθεί το συγκεκριμένο ποσοστό ανά ιδιοκτησία.

...........με εκεινες τις σκαλες ανοδου προς παταρι και καθοδου προς υπογειο...

που απο δυο σε "ενιαια" ιδιοκτησια ., εγιναν δύο, ανά ξεχωριστη ιδιοκτησία....

..κατι θα πρεπει να γινει...οκ?

dimitris GM, με είχε προβληματίσει αυτό, αλλά καθώς ο φάκελος έχει χαθεί σκεφτόμουν να μην το δηλώσω! (από το στέλεχος κατέληξα πως τα καταστήματα αρχικά ήταν ένα)

 

Η σκέψη μου, όσον αφορά τις παραβάσεις ήταν η εξής :

Μια και μόνο δήλωση, που αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου. (Έτσι ώστε μετά να εκδώσω και βεβαίωση μόνο για το κατάστημα που με ενδιαφέρει)

Τικ στην διαμερισμάτωση και δυο λοιπές παραβάσεις.(3*500€). Στην τεχνική έκθεση να αναφέρω ότι............

η διαμερισμάτωση αφορά το ισόγειο και οι λοιπές παραβάσεις τον διαχωρισμό του υπογείου και του παταριού.

Τί λέτε........?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία δήλωση.

- 1 παράβαση κατηγορίας 13 τη διαφορετική διαμερισμάτωση του ισογείου.

- 1 παράβαση κατηγορίας 13 τη διαφορετική διαμερισμάτωση του υπογείου.

- ΥΔΒΧ τα extra τ.μ. του παταριού (αν τα υπόλοιπα φαίνονται στα εγκεκριμένα σχέδια, αν όχι ολόκληρο ως ΥΔΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου δεν έχει υπέρβαση παταριού, δηλαδή έχει ποσοστό κάτω από το 50%, σε αντίθεση με την διπλανή ιδιοκτησία.

Επομένως δεν βάζω ΥΔΒΧ. Σωστά?

 

Όπως ανέφερα και πρίν τα σχέδια έχουν χαθεί και στο στέλεχος που έχω, δεν αναγράφεται το πατάρι, καθώς αν δεν κάνω λάθος τότε δεν το έγραφαν (ήταν bonus καθώς δεν μετρούσε στο σ.δ.). Το συμβόλαιο σύστασης που έχω, αναφέρει ότι το πατάρι έχει ληφθεί υπόψην στην άδεια της Πολεοδομίας και επομένως υπολόγιζα ότι αυτό θα χρησιμοποιούσα ως αποδεικτικό ύπαρξης παταριού.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι όπως τα λες, πολύ δύσκολα κάποιος μπορεί ν' αποδείξει ότι, το "πατάρι" δεν υπήρχε στην ΟΑ......

Πάντως μπορείς και να μην το βάλεις, αναλαμβάνοντας την όποια μελλοντική "ευθύνη" της απόφασής σου.......

 

Επιπροσθέτως λάβε υπόψην σου ότι, αφού θα μπει η συγκεκριμένη "ιδιοκτησία" στον 4014, στη συνέχεια δεν θα μπορεί να κάνει οποιαδήποτε "αλλαγή χρήσης" (και το δίπλα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

περιπτωση 2 διαμερισματων στον οροφο στα οποια εχει μετακινηθει η μεσοτοιχια που τα χωριζει. ειναι περιπτωση διαφορετικης διαμερισματωσης? ποσες δηλωσεις ειναι? 1 ή 2? αν ειναι μια δηλωση, με τι ποσοστο μπαινουν οι ιδιοκτητες?

Link to comment
Share on other sites

1 δήλωση, για το 1 διαμέρισμα, αυτός ο 1 ιδιοκτήτης, με την ενιαία κάτοψη του ορόφου, "επωφελούνται" και οι δύο.....

Link to comment
Share on other sites

οποτε στην ουσια μπορουν να μοιρασουν το προστιμο μεταξυ τους,ετσι δεν ειναι? ο δευτερος ιδιοκτητης ομως δε θα φαινεται καθολου στη δηλωση? και στην περιπτωση που θελει να μεταβιβασει ο δευτερος ιδιοκτητης, ο οποιος δε φαινεται στη δηλωση, πως θα γινει η μεταβιβαση? δηλαδη στην ενιαια κατοψη ορορου που θα προσκομιστει στο συστημα, θα μνημονευεται ο δευτερος ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.