Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Οριζόντια ιδιοκτησία 'εχει επεκταθεί σε τμήμα του κοινοχρηστου διαδρόμου κατά

5 τετραγωνικά μέτρα.Το 1 τ.μ. δεν είχε μετρήσει στο Σ.Δ. ως επεκταση κλιμακοστασίου ενώ τα άλλα 4 είχαν μετρήσει κανονικά.

 

Πως θα το δηλώνατε??Ως ΥΔ για το 1 τ.μ. και με επιπλέον 500Ε για διαφορετική διαμερισμάτωση? ή ως ΥΔ 5 τ.μ.??

Η παραπάνω περίπτωση αποτελεί διαμερισμάτωση??(Εγώ προσωπικά νομίζω πως όχι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα δηλωνα τα 5τμ ως υπερβαση δομησης.

Δεν νομιζω οτι αποτελει περιπτωση διαμερισματωσης.

Επιπλεον μην ξεχνας οτι χρειαζεσαι την συναινεση και των υπολοιπων συνιδιοκτητων της πολυκατοικιας λογω οτι ειναι κοινοχρηστος χωρος

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον τα 4τ.μ μετρούσαν στον συντελεστή δόμησης δεν είναι υπέρβαση αλλά διαμερισματωση που όμως δεν επιφέρει αλλαγή των η/μ οπότε δεν ξέρω αν μπαίνει στον νόμο όσο κουλό και αν ακούγεται, επίσης το 1τ.μ πιστεύω είναι Υ.Δ. το προβλημα ειναι οτι αν είναι σε επαφή μόνο με τα 4.τμ του κοινοχρήστου άντε να το τακτοποιήσεις.. σε μπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

Για την αναβάθμιση του συστήματος και το πώς θα περιλαμβάνεται η διαφορετική διαμερισμάτωση με το 500αρικο έχει κανείς καμία ενημέρωση??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου

σε οικοδομική άδεια τριορόφου προβλέπονται 2 μαιζονέτες απο 1,5 όροφο η καθε μια

αλλα κατασκευάζονται 1 μαιζονετα 2 ορόφων και 1 οροφοδιαμέρισμα.

Πως τακτοποιείται το ακίνητο?

2 δηλώσεις από 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών, δηλ. 1000 ευρω η κάθε μία?

ή 1 δήλωση 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου

σε οικοδομική άδεια τριορόφου προβλέπονται 2 μαιζονέτες απο 1,5 όροφο η καθε μια

αλλα κατασκευάζονται 1 μαιζονετα 2 ορόφων και 1 οροφοδιαμέρισμα.

Πως τακτοποιείται το ακίνητο?

2 δηλώσεις από 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών, δηλ. 1000 ευρω η κάθε μία?

ή 1 δήλωση 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών???

Όπως και να επιλέξεις να το κάνεις...μπορείς???

Link to comment
Share on other sites

"Η διαφορεπκή διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτε-λούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής ά-δειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική δίαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011"

Η λογική μου λεει οτι η περίπτωσή μου αφορά περιπτωση που δυναται να τακτοποιηθεί,δεν ειμαι 100%σιγουρη, και το ΤΕΕ σιγα μη σηκωσει τηλ.

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γνώμη μου είναι μία δήλωση για τον όροφο που υπάρχει η μεταβολή με 1 παράβαση (500 €). Η ρύθμιση θα αναφέρεται σε "διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου" και για μένα θα καλύπτει και τις 2 ιδιοκτησίες. Εκεί που φαίνονταν πχ σε αυτό τον όροφο ιδιοκτησία Α 60 τμ - ιδιοκτησία Β 70 τμ θα φαίνονται πλέον (στην αποτύπωση των αρχιτεκτονικών) ιδιοκτησία Α 130 τμ - ιδιοκτησία Β 0 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση,

με δεδομενο όμως ότι η διαφοροποίηση αφορά και τις 2 ιδιοκτησίες,σε ποιον απο τους 2 ιδιοκτητες θα γινει η τακτοποίηση?Και απο τον άλλο αρκει μια υπ.δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.