Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014 και κατεδάφιση


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

έχω την εξής περίπτωση: Ισόγειο 70 τ.μ. αυθαίρετο 50ετίας (από το 1963) χωρίς άδεια, σε εντός σχεδίου περιοχή όμως. Κατασκευή από τσιμεντόλιθους, και ακατοίκητο εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον. Ο ιδιοκτήτης μόνιμα στο εξωτερικό, δεν ενδιαφέρεται να το τακτοποιήσει, δεν κατοικείται εδώ και χρόνια. Θέλει να το κατεδαφίσει. Έλα που δε βγαίνει άδεια κατεδάφισης για αυθαίρετο. Οπότε έχω το παράδοξο να πρέπει να περάσω το αυθαίρετο από 4014...για να το γκρεμίσω. Πιθανά σενάρια:

 

1. 4014, εξόφληση προστίμου, άδεια κατεδάφισης, κατεδάφιση

2. 4014, εξόφληση αρχικού παραβόλου, άδεια κατεδάφισης, κατεδάφιση

3. Αίτηση για αυτοψία προκειμένου να χαρακτηριστεί επικύνδυνο και άμεσα κατεδαφιστέο (;;;)

4. Μπουλντόζα και γκρέμισμα χωρίς αύριο (προσωπικά δε το παίζω το σενάριο)

 

 

Άλλη ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινουσα με το minimum κοστος, δηλαδη αιτηση για αυτοψια για να χαρακτηριστει επικνδυνο και αν η αποφαση της επιτροπης ειναι αρνητικη τοτε εεεε τοτε βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 θα πρότεινα, αλλά είσαι κι εντός σχεδίου ρε παιδί μου... :mrgreen:

 

Κάνε αίτηση για επικινδυνότητα και βλέπεις...

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Πιο εντός δε γίνεται. Τα πάντα γύρω είναι χτισμένα, θα πάρουν πακοτίνια και θα με χαζεύουν από τα μπαλκόνια να γκρεμίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ριψοκίνδυνο χωρίς άδεια κατά τη γνώμη μου μια και είσαι σε εντός σχεδίου, για τον παραμικρό λόγο μπορει να σου στειλουν την αστυνομία. Κάνε αίτηση επικινδυνου όπως σωστά πρότειναν οι συνάδελφοι και 99 % θα σου δοθει χωρίς δεύτερη συζήτηση (κανε και μια τεχνικη έκθεση που να το επιβεβαιώνει).

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινουσα με το minimum κοστος, δηλαδη αιτηση για αυτοψια για να χαρακτηριστει επικνδυνο και αν η αποφαση της επιτροπης ειναι αρνητικη τοτε εεεε τοτε βλεπουμε.

 

Το κακό misirlou είναι ότι δεν είναι επικύνδυνο...οκ με τσιμεντόλιθους, αλλά άμα το δεις στη θέση του είναι και το κάνεις και στιβαρό. Εκεί πρέπει να μιλήσω άλλη γλώσσα φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε δραματικους τονους, οτι το επομενο σαββατοκυριακο ειναι "κρισιμο" για την κατασκευη, και οτι και το μεθεπομενο επισης θα ειναι κρισιμο κτλ κτλ, και επισυναψε και το παρακατω λινκ για σιγουρα αποτελεσματα http://www.dramabutton.com/

 

Σοβαρα τωρα, ειχα την ιδια περιπτωση, αν δε βγει καποια αλλη διευκρινιση, πιστευω πως βασει νομου θα πρεπει να γινει αποπληρωμη του προστιμου και μετα αδεια κατεδαφισης ή (χωρις να ειμαι σιγουρη) ισως αυτο το αναλογο με τις εργασιες μικρης κλιμακας, απο αυτες τις καινουργιες τις μοντερνες, για τακτοποιημενα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εξετάστε το ενδεχόμενο υποβολής αίτησης στην Πολεοδομία, με συνημμένη τεχνική έκθεση του Μηχανικού, προσαρμοσμένη στην αντίστοιχη που υποβάλλεται για άδεια κατεδάφισης, μαζί με δηλώσεις ανάθεσης-ανάληψης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως... λέω μήπως... θα μπορούσες να το "περάσεις" ως προ του 55? (το σκέφτηκα λόγω του ότι 55 - 63 δεν είναι και τα 20 χρόνια διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.