Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμος Δηλωσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημερα σας.

Παρακαλώ πολύ μία ερώτηση.

Εχω μια οικοδομη με 8 διαμερισματα, στην οποία έχει συσταθεί σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας θέκω να τακτοποιησω τους Η/Υ.

Τα 5 διαμερισματα τα έχει ο οικοπεδούχος και τα υπόλοιπα 3, 3 ανεξάρτητοι ιδιοκτήτες.

Θα πρέπει να κάνω 8 δηλώσεις ή 4?Δηλαδή μία για τον ιδιοκτήτη με τα 5 διαμερίσματα και 3 για τους υπολοίπους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημερα σας.

Παρακαλώ πολύ μία ερώτηση.

Εχω μια οικοδομη με 8 διαμερισματα, στην οποία έχει συσταθεί σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας θέκω να τακτοποιησω τους Η/Υ.

Τα 5 διαμερισματα τα έχει ο οικοπεδούχος και τα υπόλοιπα 3, 3 ανεξάρτητοι ιδιοκτήτες.

Θα πρέπει να κάνω 8 δηλώσεις ή 4?Δηλαδή μία για τον ιδιοκτήτη με τα 5 διαμερίσματα και 3 για τους υπολοίπους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

8 δηλώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω το εξης ερωτημα:

Ιδιοκτησια 1 (Α’οροφος) (Ιδιοκτητης = Χ)

Ιδιοκτησια 2 (Α’οροφος) (Ιδιοκτητης = Υ)

Ιδιοκτησια 3 (Β’οροφος) (Ιδιοκτητης = Υ)

 

Στην πραξη εχουν συνενωθει 1+2+3 και εχουν γινει μια ενιαια οριζοντια ιδιοκτησια (εκκρεμει ομως η συμβολαιογραφικη τους τακτοποιηση).

Υποβαλουμε 1 φακελο ή 3 διαφορετικους φακελους?

Link to comment
Share on other sites

8 δηλώσεις

 

Μπορεί να χρειαστεί και 9η για αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους.

 

Εχω το εξης ερωτημα:

Ιδιοκτησια 1 (Α’οροφος) (Ιδιοκτητης = Χ)

Ιδιοκτησια 2 (Α’οροφος) (Ιδιοκτητης = Υ)

Ιδιοκτησια 3 (Β’οροφος) (Ιδιοκτητης = Υ)

 

Στην πραξη εχουν συνενωθει 1+2+3 και εχουν γινει μια ενιαια οριζοντια ιδιοκτησια (εκκρεμει ομως η συμβολαιογραφικη τους τακτοποιηση).

Υποβαλουμε 1 φακελο ή 3 διαφορετικους φακελους?

 

Υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες;;; Τι και που;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καθεμια απο αυτες τις 3 ιδιοκτησιες εχει πολλες και ολων των ειδων :smile: αυθαιρεσιες (Υ.Υ, Αλλαγη χρησης, ΥΔΚΧ, ΥΔΒΧ κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς τότε κάνεις 3 δηλώσεις, μια για κάθε αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Για τον α΄όροφο δεν ξεχνάς στη μία από τις δύο να βάλεις και τη διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

1) Απο που προκυπτει οτι πρεπει να κανω 3 δηλωσεις και οχι 1? (το λεει καπου ΚΑΘΑΡΑ ο νομος?)

 

2) Εχω πχ. μια λοιπη παραβαση «τρυπα που ενωνει Α’ με Β’ οροφο». Αυτη θα την βαλω σε μια απο τις 3 δηλωσεις και στις αλλες θα αναφερω οτι εχει ηδη υπολογιστει στην ταδε δηλωση? Λιγο αλχημεια δεν ακουγεται?

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση 4014 γίνεται για κάθε αυτόνομη και αυτοτελή - ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Την "τρύπα" να την βάλεις στην "ιδιοκτησία που υπάρχει (δεν έχει σημασία αν θα είναι στην από κάτω ή στην από πάνω).

Δεν χρειάζεται καμία αναφορά στις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν εχει σημασια? Αν παει να μεταβιβασθει η "πανω" ιδιοκτησια και ο μηχανικος του αγοραστη κανει ελεγχο, θα δει οτι δεν εχει μπει στην δηλωση η παραβαση της "τρυπας". Αν την εχω αναφερει στα σχολια ομως, θα ξερει οτι θα πρεπει να ανατρεξει στην δηλωση με Α/Α ταδε. Η μηπως πρεπει να μπει 2 φορες αυτη η λοιπη παραβαση? (ιδιαιτερα αν οι ιδιοκτητες ειναι διαφορετικοι και εχουν ομως συμφωνησει να συνενωθουν οι ιδιοκτησιες των?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία.

Θα φαίνονται τα πάντα στα σχέδια που θα υποβάλλεις και στο σύστημα και για τη "συμβολαιογραφική ενοποίηση" όπως προείπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.