Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ν4014/11 με αποθανόντα ιδιοκτήτη


Recommended Posts

οταν εχω δηλωσει στον 4014 καποιες αυθαιρεσιες σε 4 οροφο με οριζοντιες ιδιοκτησιες, αλλά με ένα ιδιοκτητη επικαρπωτη σε ολες τις οριζοντιες και δυο ψιλους.


το ειχα δηλωσει στον επικαρπωτη και το ειχα τακτοποιησει - περαιωσει.


τωρα το μεταφερω στον 4178 και εχει αποβιωσει ο επικαρπωτης..


 


μπορω να κρατησω τα στοιχεια του η να μεταφερω των ψιλων ιδιοκτητων και τα δικα τους κοινωνικα κριτηρια;


αν αλλαξω τη δηλωση για τους ιδιοκτητες πρεπει να γινουν δυο δηλωσεις και στη μια εχει πληρωσει παραπανω προστιμο που δεν επιστρεφεται και στην αλλη βγαινει μεγαλυτερο προστιμο που πρεπει να δωσει..


Link to comment
Share on other sites

αφου απεβιωσε

δεν μπορεις να   "κρατησεις" τα στοιχεια του αποβιωσαντα

ουτε μπορεις να εχεις "νεες"   δηλωσεις  - εξουσιοδοτησεις...

 

Θα συνεχισουν οι ψιλοι κυριοι

 

εξ αλλου με τον 4178 εγινε σαφες οτι δηλωνουν οι ψιλοι κυριοι

 

στον 4014  το νομος τα ελεγε αλλανταλλα....

Link to comment
Share on other sites

αφου απεβιωσε

δεν μπορεις να   "κρατησεις" τα στοιχεια του αποβιωσαντα

ουτε μπορεις να εχεις "νεες"   δηλωσεις  - εξουσιοδοτησεις...

 

Θα συνεχισουν οι ψιλοι κυριοι

 

εξ αλλου με τον 4178 εγινε σαφες οτι δηλωνουν οι ψιλοι κυριοι

 

στον 4014  το νομος τα ελεγε αλλανταλλα....

 

1. έχω την υπέθυνη δήλωση για μεταφορά στον 4178 από τον αποθανόντα, διότι η μεταφορά και το ανταποδοτικό ποσό του τεε πληρώθηκε πριν το θάνατό του.

2. τα κοινωνικά κριτήρια να διορθώσω δεν αλλάζουν γιατί είναι κτίριο επαγγελματικών χώρων - το έχω δηλώσει υπηρεσίες, δεν έχει μειωτικό κοινωνικό συντελεστή ουτε ο αποθανων

3. η δήλωση θέλω απλά να κλείσει και να προσθέσω πιθανόν ένα παράβολο για κάτι που από λάθος δεν έβαλα

4. επίσης πως θα αλλάξω τα στοιχεία των ιδιοκτητών εφόσον τα έχω δηλωμένα στον επικαρπωτή 3 οριζόντιες που στους ψιλούς μεταφράζονται μία στον ένα και οι δύο στον άλλον. πως θα βάλω τα ποσοστά στους ιδιοκτήτες;

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

το ανεβασες και αλλού...δεν υπαρχει λογος..

 

οσο για το ερωτημα σου

 εχει απαντησει ή  ο ιασονας ή ο παυλος

 

και εχει σχεση με το σταδιο της υποβολής κατα τον  χρονο του θανατου...

 

[σορρυ που δεν θυμαμαι...θα μας το θυμισει...ο ...δραστης] :smile: :-)

παιδες τις καλησπερες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνδαλφοι συγχωρεστε με, αλλα επειδη εχω παρομοια περιπτωση και δεν εβγαλα σαφες συμπερασμα, παρακαλω ποια ειναι η γνωμη σας: α) σε οικοπεδο υπαρχει αυθαιρετο. Υπαρχει διαθηκη και δεν εχει γινει ακομα αποδοχη. Μου ζηταει η μελλουσα κληρονομος αν γινεται να κανει απο τωρα (πριν την αποδοχη) τακτοποιηση ?Γινεται? 

Ο Λογος που θελει να το κανει ειναι, για να αποδεχτει η εφορια την παλαιοτητα του κτισματος μεσα απο την τακτοποιηση. 

β) επειδη ειδα οτι θιχθηκε και το θεμα της απαιτησης η μη νεου τοπογραφικου, πειτε τη γνωμη σας:

οικοπεδο εντος οικισμου με συσταση καθετων. Στις 2 απο τις 3 καθετες υπαρχουν κτισματα και καποια αυθαιρετα (μαλιστα το ενα απο αυτα παραβιαζει την καθετο της πελατισας μου) , επομενως υπαρχει παλαιο τοπογραφικο που δεν αποτυπωνει ομως την υφισταμενη κατασταση. Για να γινει αποδοχη κληρονομιας, απαιτειται νεο τοπο ή μπορει να γινει και με το παλιο?Υποψιν, οτι εκκρεμει δικαστικη διαμαχη για τα αυθαιρετα που παραβιαζουν την καθετο της πελατισας μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση πριν την αποδοχή της κληρονομιάς, αφού ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να σε εξουσιοδοτήσει νομίμως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.