Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλ. διάδρομος γυμναστικής και πτώση ασφάλειας


tascos

Recommended Posts

δηλαδή υποστηρίζεις ότι μπορείς να βάλεις 6αρι αγωγό σε ρευματοδότη/ρευματολήπτη schuko;

εσύ όταν συνδέσεις συσκευές με καλώδια 0,75/1/1.5mm2 σε ρευματοδότες 16A τοποθετείς κάθε φορά ασφάλεια μετά τον ρευματοδότη; ή μήπως οι ασφάλειες προστατεύουν μόνο την ΕΗΕ και οι συσκευές με καλώδια τους δεν αποτελούν μέρος της ΕΗΕ;

 

Οντως εινα αρκετα χοντρος ο αγωγος των 6mm^2 για να χωρεσει σε ρευματοδοτη.Οχι δεν τοποθετω ασφαλεια μετα τον ρευματοδοτη οταν συνδεω καποια συσκευη με τα καλωδια που αναφερεις παραπανω.Οι ασφαλειες προστατευουν την εγκατασταση οπως αναφερεις και οχι τις συσκευες...Αλλα δεν ειναι λαθος να τραβηξεις καλωδιο απ την γραμμη της κουζινας για να τροφοδοτησεις εναν ρευματοδοτη??Εσυ αν υπεγραφες μια ΥΔΕ σε καποια οικια και εβλεπες κατι τετοιο θα το αφηνες ετσι??

 

Μην με παρεξηγεις ειμαι πολυ καινουριος στο επαγγελμα και να μαθαινω θελω και εγω.

Edited by Mixalis1988
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πιο σωστό είναι να δεις την ισχύ του κινητήρα του διαδρόμου σου.

 

απο εκεί θα καταλάβεις πόσο ρεύμα χρειάζεται να το διαρρέει (την μέγιστη ισχύ,άρα και το μέγιστο ρεύμα το δίνει ο κινητήρας στην μέγιστη ταχύτητα).

 

έτσι θα εκτιμήσεις σε ποιο ρευματοδότη θα πρέπει να βάλεις το διάδρομό σου.

 

πάντως επειδή και εγώ έχω διάδρομο με ισχύ 2 ίππους, σε 10άρα ασφάλεια τον έχω και δε μου παροφυσιάζει πρόβλημα ( φυσικά ξεκινάει απο την μικρή ταχύτητα και το αυτξάνω εγώ όσο θέλω)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έκανε λάθος διατύπωση ο apostolosg, αναφέρεται σε ηλεκτρική κουζίνα η οποία έχει ενσωματωμένη μπρίζα, τύπου σούκο, στην ίδια την κουζίνα. Έχω δει αρκετές τέτοιες στο παρελθόν.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.