Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τηλεμετρία σε Solaredge


barongr

Recommended Posts

προσοχή, το καλώδιο να το τερματίσεις με βύσμα δικτύου αφού το περάσεις μέσα στο κουτί του inverter

 

 

σε solaredge SE10K δεν έχει υποδοχή βύσματος δικτύου αλλά ένα δικό του πάνω όπου ο βγάζεις και έχει αριθμημένες υποδοχές για τα καλώδιακια.

Βασω μονο τις 1,2,3,6?και κάνει επαφή μονο του (ξύνει δηλ μ το σφίξιμο τις μονώσεις)?

 

και μετα στην ρυθμιση επιλέγω το LAN conf?

Link to comment
Share on other sites

εγω σε SE10K που περασα το καλωδιο ξεγυμωσα καθε καλωδιακι και το περασα ως εξης:εκει που ελεγε 1 εβαλα το πορτοκαλι-ασπρο(αφου ειναι το πρωτο καλωδιο που πρεπει να μπει σε tcp) κ.ο.κ στα υπολοιπα.Στο ρουτερ τα καλωδια τα περασα οπως ειναι.δηλαδη:πορτοκαλι-ασπρο,πορτοκαλι,πρασινο-ασπρο,μπλε,μπλε-ασπρο,πρασινο,καφε-ασπρο,καφε.Αριθμησα δηλαδη το παραπανω και αναλογα με το νουμερο που ελεγε εβαζα το αντιστοιχο καλωδιο στην υποδοχη,σε αυτη την περιπτωση ειδα επικοινωνια ρουτερ-ινβερτερ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι μου λέει πως δεν είναι (0.13 * power boxes) / (0.25 * inverters) αλλά (0.13 * power boxes) + (0.25 * inverters). Για ψάξτο λίγο καλύτερα. Πολλές φορές το "/" δε σημαίνει διαίρεση.

Ψαξτο που σου λέω...

 

+1 και +1 από εμένα, γιατί είχες δίκαιο!!!

Όπως λέω και στο παραπάνω ποστ που επισυνάπτω το data sheet, μπορεί τα νούμερα να είναι διαφορετικά τελικά, αλλά το / τελικά είναι +. Είχες δίκαιο!!! :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει εγγραφη στο πορταλ σαν installer και μετα απο εκει εκανα δημιουργια νεου site για τον πελατη.επισης εκανα εδω:http://www.solaredge.../?section=owner εγγραφη για τον πελατη και του στειλαν username και password οπου με αυτα μπαινει μονο στον παραπανω συνδεσμο και οχι στο πορταλ.σε επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι περνει λιγες μερες για να ενεργοποιηθει ο κωδικος στο πορταλ για να μπορεσει να μπαινει απο εκει ο πελατης,αλλα περασαν κατι παραπανω απο 10 μερες,ειναι φυσιολογικο και να περιμενω ή μπορει να υπαρχει καποιο προβλημα και να το ψαξω;

Σε εμενα κανανε 14 μερες για το Ο.Κ Τωρα θα περιμενω αλλες 10 μερες για αλλαγη της πλακετας επικοινωνιας. Θα παρω λαχειο...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γεια σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την τηλεμετρία του SE. Κάπου έχω χάσει κάτι η δεν έχω καταλάβει. Ενα καλώδιο UTP CAT5 απο όσο γνωρίζω απο υπολογιστές μπορεί να είναι straight ( οι δυο άκρες να έχουν ακριβώς την ίδια σειρά στα χρώματα των καλωδίων ) και μπορεί να είναι και cross ( Διαφορετική σειρά στην αρχή και το τέλος ) . Στον SE τι κάνουμε, γιατί απο το manual είδα ότι το κάνει cross..

http://www.solaredge.com/files/pdfs/solaredge-communication-setup-application-note.pdf στη σελίδα 3. Τελικά ποιο είναι το σωστό? κάνω απλή αντιγραφή της εικόνας? Να αναφέρω ότι θα συνδεθεί η μία πλευρά στο switch που έχω στο υπόγειο ( είναι όλο το οίκημα με ενσύρματο δίκτυο ) και η άλλη πλευρά θα μπει θα κλεμαριστεί στον SE9k.

Και θα ήθελα να κάνω και μία άλλη ερώτηση πάλι για τον SE αλλά για άλλο θέμα. Αν υπάρχει κάποιο άλλο topic παρακαλώ τους admin να το μεταφέρουν καθώς μετά απο αναζήτηση δεν κατάφερα να βρω κάτι ανάλογο.

Η σύνδεση με τη ΔΕΗ έγινε προχθές και σήμερα μου έβγαλε ότι και τα 2 fan δεν λειτουργούν. Βέβαια δεν γνωρίζω πόσο επείγον είναι το θέμα και αν πρέπει να κλείσω τον inverter καθώς παράγει κανονικότατα και καλά και τον έχω εγκατεστημένο στο υπόγειο parking σε 80μ2 με 3 παράθυρα πάντα ανοιχτά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές post.

Link to comment
Share on other sites

εγω σε SE10K που περασα το καλωδιο ξεγυμωσα καθε καλωδιακι και το περασα ως εξης:εκει που ελεγε 1 εβαλα το πορτοκαλι-ασπρο(αφου ειναι το πρωτο καλωδιο που πρεπει να μπει σε tcp) κ.ο.κ στα υπολοιπα.Στο ρουτερ τα καλωδια τα περασα οπως ειναι.δηλαδη:

1.πορτοκαλι-ασπρο,

2.πορτοκαλι,

3.πρασινο-ασπρο,

4.μπλε,

5.μπλε-ασπρο,

6.πρασινο,

7.καφε-ασπρο,

8.καφε.

Αριθμησα δηλαδη το παραπανω και αναλογα με το νουμερο που ελεγε εβαζα το αντιστοιχο καλωδιο στην υποδοχη,σε αυτη την περιπτωση ειδα επικοινωνια ρουτερ-ινβερτερ

 

για την σειρά που έβαλες είσαι σίγουρος?σε ρωτάω γιατί την ήξερα όπως παρακάτω?

1. λευκό/πορτοκαλί

2. πορτοκαλί

3. λευκό/πράσινο

4. πράσινο

5. λευκό/μπλε

6. μπλε

7. λευκό/καφέ

8. καφέ

 

και σε κάθε αριθμο του υποδοχέα του μετατροπέα βάζω το αντίστοιχο ...δηλ 1.λευκο/πορτοκαλί ,2. πορτοκαλί, 3.λευκό/πράσινο, 6.μπλε

με την δικιά σου στο 6. πρέπει να βάλω το πράσινο δηλ

 

 

ΣΩΣΤΟΣ είσαι...μ αρέσει που είχε γράψει κ οδηγό όπου το διάβασα πιο πάνω

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Τα σύνδεσα έτσι όπως είπε ο apaixtow4 και πήρε ip αμέσως. Ευχαριστώ!!! Το καφέ τελικά πρέπει να είναι η γείωση που ανέφερε στο manual guide.

 

Υπάρχει τρόπος να δω τον inverter στον υπολογιστή για να παροκολουθήσω το σύστημα χωρίς να συνδεθώ στο portal της soraledge;

 

Μπορώ να λειτουργήσω το configuration tool στο laptop μου μέσω modem χωρίς να συνδέσω απευθείας τον inverter μεσω RS232 με το laptop;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο σπίτι μου που θα κάνουμε εγκατάσταση φ/β λίαν συντόμως (το ξεκινήσαμε πρόσφατα), δεν έχουμε καν τηλέφωνο, οπότε θα προμηθευτώ από την solaredge το gsm router που βγάζει η ίδια για τον inverter της και απλά βάζεις μία κάρτα sim. Τα δεδομένα που στέλνει είναι:

(0.13 * power boxes) / (0.25 * inverters) σε MB ανά μήνα.

 

πχ: 0.13*42 / 0.25*1 = 5.46 / 0.25 = 21.84 MB τον μήνα

 

Γιατι αναφερεσαι "ανα μηνα"?

Μια φορα το μηνα το routerακι δινει δεδομενα στο κεντρικο site στο Ισραηλ? ή εσυ ζητας δεδεμενα μια φορα το μηνα?

Σε παρακαλω, εξηγησε το γιατι θελω να υπολογισω αν πρεπει να βαλω sim με προγραμμα 5-10€/μηνα ή καρτοκινητο με χρεωση 0,1€/ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.