Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιγραφή φέροντος οργανισμού σε ΠΕΑ


vag72

Recommended Posts

Εξαρταται.... Αν εχουν κοινο συστημα θερμανσης δεν υπαρχει λογος

Αν εχουν διαφορετικα, για καλυτερη εποπτεια μπορεις, ναι

Εξαρταται πως θα το δεις

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σύστημα θέρμανσης έχουν αλλά πως μπορώ στο 1 κομμάτι να πάρω το ποσοστό του φέροντος οργανισμού από ΤΟΤΕΕ και στο άλλο από αναλυτική περιγραφή δομικών στοιχείων αν δεν παρουσιάσω 2 διαφορετικές θερμικές ζώνες?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα παρουσιασεις διαφορετικες θερμικες ζωνες, απλα θα εχεις καταχωρημενο διαφορετικο τμημα με τα αντιστοιχα εμβαδα και U για το προ 1999 και για το μεταγενεστερο κομματι...

Δεν ειναι προβλημα αυτο....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ένα ακόμη ερώτημα, και νομίζω βρήκα σχετικά ταιριαστό thread:

Σε οικοδομή του 1987 διαβάζω στην μελέτη θερμομόνωσης ότι ο τοίχος θα θερμομονωθεί με μονυάλ πάχους 6cm και επιτυγχάνει συντελεστή θερμοπερατότητας κ=0.436 kcal/hC ήτοι 0.436*1.163 = 0.51w/m2K.

Ωστόσο δεν βλέπω στην μελέτη κάποια πρόνοια για μόνωση του φέροντα οργανισμού, κάτι που έχω παρατηρήσει να υπάρχει συνήθως σε άδειες μετά το '90, να συμπληρώσω..(έστω σε επίπεδο μελέτης).

Άρα φαντάζομαι ότι μπορώ να αμφισβητήσω το ότι υπάρχει μόνωση στον φ.ο...Ακολούθως από τον πίνακα 3.1 σελ.42 της ΤΟΤΕΕ βρίσκω ποσοστά σκυροδέματος και τούβλου στην τοιχοποιία μου και βρίσκω τον σταθμισμένο συντελεστή U της τοιχοποιίας μου από τον τύπο: U=Eοπτοπλινθ*Uοπτοπλινθ +  Eσκυροδέματος*Uσκυροδέματος/Εολικό.(με Uσκυροδέματος=3,40w/m2K από πιν.3.4α σελ 47 ΤΟΤΕΕ1, έστω κι αν αναφέρεται σε προ κθκ κτίρια?)?Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το πρώτο σκέλος, σωστά. Συμπληρωματικά να σου πω ότι ακόμη και αν προβλέπεται στη μ.θ. μόνωση φ.ο., θα πρέπει να το ελέγχεις (= πάχος δομικού στοιχείου σε συνδυασμό με τον ξυλότυπο). 

Όσο για το σταθμισμένο U, θα σου συνιστούσα να το αποφεύγεις διότι θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου και το ποσοστό ανοιγμάτων, οπότε το πράγμα δυσκολεύει. Καλύτερα να καταγράφεις κάθε κατηγορία δομικού στοιχείου ξεχωριστά.

δηλ. σε κάθε προσανατολισμό, τοιχοποιία, φ.ο., ανοίγματα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται ότι ο έλεγχος ανά στοιχείο είναι πιο μπελαλίδικος παρά η χρήση του πίνακα με ορισμό ποσοστών ανά όψη..Εν πάσει περιπτώσει αφού η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα να κάνω χρήση του πίνακα την κάνω, το ερώτημα είναι αν ο συλλογισμός μου για το Uσκυροδέματος=3,40 από πιν.3.4α που όμως είναι για προ κ.θ.κ., είναι σωστός? 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στον πίνακα 3.5. της ίδιας ΤΟΤΕΕ, λέει πως και για κτίρια της περιόδου 1979-2010 (ισχύς του Κ.Θ.Κ.), μπορείς να πάρεις τιμές από τους πίνακες 3.4α. και 3.4β. για κτίρια χωρίς θερμομονωτική προστασία ή με πλημμελή εφαρμογή του Κ.Θ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

ναι..ουσιαστικά 3,40 ή 1,00 για μπετόν επιχρισμένο και από τις δύο πλευρές σε επαφή με τον αέρα, σε περίπτωση που έχω ανυπαρξία ή πλημμελή μόνωση αντιστοίχως..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.