Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί καθυστέρησης διευθέτησης του θέματος των ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Εχασες κι εσυ δουλεια των 150€?

Γιατι νομιζα οτι ημουν ο μοναδικος που ειπε το εξωφρενικο αυτο νουμερο σε πελατη και στραβωσε...

Βρε δεν πα να... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασε φίλε, σου λέω έκανε λες και του είπα 1500....Καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει με τους μόνιμους πια ενεργειακούς επιθεωρητές.....Οποιος θα ζητάει πάνω από 100 δεν θα παίρνει καμία δουλειά.....Καλά να πάθουμε, πραγματικά δεν ξέρω αν θα αξίζει να ασχοληθεί κανείς έτσι όπως το πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Τι κατοσταρικο?

Εδω μας ετυχε περιπτωση με συνεργατη, που ο πελατης μας ειπε την εξης θεικη ατακα

"Μπραβο παιδια, εσεις ειστε πιο επαγγελματιες, ερχεστε και για αυτοψια κιολας"

 

Καταλαβαινεις προφανως οτι καποιοι βγαζουν ΠΕΑ ανευ αυτοψιας κιολας κι εγω καθομαι και χαλιεμαι αν η σκιαση ειναι τοση η ο προσανατολισμος μου εχει ξεφυγει κατα 1-2 μοιρες η ο λεβητας εχει λιγο μικροτερη αποδοση απο αυττη που εβαλα εγω...

 

Σε λιγο, οταν βγουν οι μονιμοι, το ΠΕΑ θα εχει την αξια ενος ηλεκτρολογικου σχεδιου για τη ΔΕΗ...

Ιδια φορμα για ολους, αλλαζει μονο η κατηγορια αναλογα με την παλαιοτητα...

 

Εσυ για τι κατηγορια το κοβεις το διαμερισμα? Βαλε ενα Δ να τελειωνουμε μωρε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ η ατάκα που άκουσα από τον διαχειριστή ήταν " στο λέβητα τι θες να δεις; και το φύλλο συντήρησης τι το θες" ο προηγούμενος δεν ήθελε τπτ από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εδω που τα λεμε, οι απαιτησεις αγγιζουν τα ορια της γελοιοτητας, ετσι?

Το ΠΕΑ ισχυει για 10ετια αλλα τα στοιχεια θερμανσης δυνανται να αλλαξουν ανα πασα ωρα και στιγμη.

Ο λεβητας μπορει να αλλαξει η να αλλαξει η αποδοση του αναλογως με το αν συντηρηθει η οχι, μπορει να αχρηστευθει, μπορει να αλλαξει ο τροπος θερμανσης του διαμερισματος, με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

Πιο δοκιμο θα ηταν μια γενικευμενη προσεγγιση της προσομοιωσης της θερμανσης αναλογα με τον τυπο της...

Δηλαδη ολες οι κεντρικες θερμανσεις να προσομοιωνονται με παρομοιο τροπο και χαρακτηριστικα, αντιστοιχα ολες οι τοπικες και παει λεγοντας...

 

Σε πολλα σημεια διυλιζουμε τον κωνωπα και σε αλλα κι αλλα κανουμε παραδοχες με κλειστα ματια...

Τι να πω... Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειστε πολυ πισω, εγω εχασα δουλεια ως εξεις 200 ευρω τοπογραφικο βεβαιωση νομμοτητας κ το πεα δωρο!! Σκεφτομαι γιατι να εχει καταντησει ετσι η αγορα? θελουν να ισοπεδωσουν τον ανταγωνισμο? δυστηχως δεν μπορω να καταλαβω αυτου του ειδους τις πρακτικες κ δεν μπορω να ανταγωνιστω γιατι σεβομαι τις σπουδες μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλως ρε φιλε, ο κοσμος πειναει...

Πειναει πραγματικα...

Αν ο τυπος που σου "εκλεψε" τη δουλεια δεν εχει να θρεψει την οικογενεια του και τα 200€ τα ειδε ως μαννα εξ ουρανου, τοτε λογικα θα στην ετρωγε τη δουλεια...

Κι εγω κι εσυ αλλα και αυτος σεβεται τις σπουδες του αλλα η αναγκη βλεπεις...

 

Δεν μπορω να πιστεψω οτι καποιος που ειναι ενταξει απο πλευρας δουλειας και δεν εχει αμεση αναγκη αυτα τα χρηματα, εκανε τετοια προσφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πεινάει το παιδί του, δικαιολογείται να ρίξει την τιμή όσο μπορεί. Ο "άλλος" όμως που δεν έχει τέτοιο θέμα, γιατί να ρίξει την τιμή του, όταν οι αμοιβές είναι σε αυτό το επίπεδο;

Εάν ρίχνουν τις τιμές αυτοί που δεν έχουν τέτοιο θέμα, είναι επόμενο πως αυτός που έχει πρόβλημα θα τις ρίξει ακόμη περισσότερο.

Ποιος από τους δύο πιστεύετε ότι φταίει;

 

Όταν ρίχνουμε τις τιμές έστω και λίγο, δεν δικαιούμαστε να παραπονούμαστε για αυτούς που τις ρίχνουν περισσότερο από εμάς.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι φιλε tsx

Η διαφωνια μου ειναι στο οτι αυτος που το παιδι του πειναει θα ριξει την τιμη δραματικα ενω αυτος που δεν εχει προβλημα θα τη ριξει λιγοτερο ωστε να ειναι μεν πανω του πρωτου αλλα σε τετοια διαφορα ουτως ωστε να παραμενει ανταγωνιστικος...

Και σου φερνω 2 παραδειγματα, αν και ειμαι εντελως εκτος θεματος

α. Πελατης θελει να ρυθμισει αυθαιρετο και του κανω προταση 750€. Ερχεται μετα απο λιγο και μου λεει οτι βρηκε με 300€. Προφανως και ανηκει στην 1η κατηγορια. Σε ττεοια τιμη ΔΕΝ πεφτω και τον αφηνω να φυγει...

β. Σε πελατη για τον ιδιο λογο με τον παραπανω, κανω την ιδια προταση. Μου λεει οτι βρηκε καποιον με 600€.

 

Στην 1η περιπτωση παραταω τον πελατη γιατι ξεφτιλιζω το επαγγελμα και δε γουσταρω...

Στη 2η περιπτωση θα του κανω καλυτερη προσφορα και θα την παρω εγω τη δουλεια ομως. Ουτε τ επαγγελμα θα ξεφτιλισω και θα μεινω ανταγωνιστικος

 

Το αναφερω πιο πολυ για τη συγκριση αναμεσα σε αυτον που πειναει και αυτον που δεν πειναει...

Τελος τα off topic απο μενα.

Την καλημερα μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.