Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για πατριωτικούς λόγους να μείνω Ελλάδα ή να φύγω κι εγώ;


EngD

Recommended Posts

Εγώ πάντως, μετά από 1 χρόνο επιτυχημένης επαγγελματικής καριέρας :shock: (εντελώς συγκυριακά φυσικά και από τύχη), έκανα ένα κομπόδεμα και αποχωρώ μετά της συμβίας μου (καθώς είμαστε μικροί για παντριές) και της σκύλας μας, για άλλες πολιτείες, βόρειες και ρομαντικές όσον αφορά την κοινωνία και τον άνθρωπο τουλάχιστον...Την Κοπεγχάγη την έχω δει μόνο σε photo, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα σε πολλά επίπεδα...Θα ξεκινήσουμε με Msc (petroleum engineering) και ελπίζουμε και σε ημιαπασχόληση κατά την διάρκεια του μεταπτυχιακού, έτσι ώστε να ανταπεξέλθουμε οικονομικά και να μη βάλουμε πολύ χέρι στα έτοιμα, μιας και θα πουλήσουμε οτιδήποτε κινητή περιουσία έχουμε...Απ΄ ότι ξέρω οι δουλειές πάνε καλά για την συγκεκριμένη ειδικότητα και στην Δανία και στη Νορβηγία, αλλά και παγκόσμια, οπότε αρχίζουμε να σκεφτόμαστε πιο παγκοσμιοποιημένα...Και στην ιδέα τουλάχιστον φαίνεται ωραίο αρκεί να μη χρειαστεί να δουλεύουμε σε καμιά Νιγηρία...Σίγουρα θα μας λείψει η Χαλκιδική 8-) κι όλα τα καλά της καλοκαιρινής Ελλάδας, αλλά δεν θα μας λείψει καθόλου αυτή η αηδία που νιώθουμε στην καθημερινότητά μας ακόμα και για τους γονείς μας, που ανήκουν σε μια γενιά που έφτιαξε τα παιδιά της για να τα κατασπαράξει μέσα σ ένα χρόνο στην πιο παραγωγική τους ηλικία...Τώρα για σύνορα, βραχονησίδες, ορυκτό πλούτο και τα ρέστα της πατρίδας, δεν κάθομαι να αγχωθώ, γιατί πολύ απλά τόσα χρόνια που πηγαίναμε με 200 στις εθνικές με τα ακριβά αυτοκίνητα, κάθε δευτερόλεπτο, πέθαιναν και αρκετά παιδιά στη Νιγηρία και σε πολλές άλλες γωνιές του κόσμου..Απλά τώρα βάλανε εμάς στον στόχο δυστυχώς...Κοινώς, τα σύνορα είναι τυπικά για να πουλιούνται παραπάνω όπλα, αλλά οι άνθρωποι έχουν παντού την ίδια αξία, οπότε όπου γής και πατρίς..Κι αφού αυτή τη στιγμή, έχω τη δυνατότητα να επιλέξω, επέλεξα μια χώρα με καλές προϋποθέσεις..

Ώρα μας καλή κι αέρα στα πανιά μας..Και κυρίως κουράγιο σε όσους αναγκάζονται να μείνουν πίσω, κουράγιο και δύναμη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... Λοιπόν συνάδελφοι, στεναχωριέμαι πολύ με τις απαντήσεις σας, αν και μπορώ να τις δικαιολογήσω κάπως.

....

Τελικά μάλλον πως αυτό που κατηγορούμε στους άλλους είμαστε εμείς οι ίδιοι, για αυτό αισθάνομαι ενοχές να φύγω!

Η λέξη "πατριωτισμός" ερμηνεύεται, όπως και πολλές άλλες, σύμφωνα με το συμφέρον του ερμηνευτή. Δεν έχει μία και μοναδική έννοια.

Για τον απλό λαικό άνθρωπο, σημαίνει αγάπη, σεβασμό και αλληλεγγύη για τον κοινωνικό του περίγυρο και συμμετοχή στην πρόοδό του και φροντίδα για το περιβάλλον.

Για τους "πονηρούληδες" είναι ένα εφεύρημα για να πείσουν τους προηγούμενους να δεχτούν θυσίες προς όφελός τους.

Αυτοί, προτρέποντας τους νέους να μείνουν και να δουλέψουν εδώ επικαλούμενοι τον πατριωτισμό τους, έχουν στον νού τους τον πλούτο που θα τους δημιουργήσουν και θα καρπωθούν.

Η κοινωνία δεν πρόκειται να εισπράξει τίποτα απο αυτή την προσφορά έργου, και το βλέπουμε καθαρά στις μέρες αυτές που, όση ανάπτυξη είχαν δημιουργήσει με την δουλειά τους κάποιοι προηγούμενοι νέοι, κάποιοι "πατριώτες" την θυσιάζουν στον βωμό της "ανταγωνιστικότητας". Κάθε κοινωνικό οικοδόμημα που χτίστικε κατεδαφίζεται.

Το ίδιο θα ξανασυμβεί. Για ποιούς λοιπόν "πατριωτικούς" λόγους να μείνει η νεολαία ?

Για να ξαναφτιάξει αυτά που γκρέμισαν σε μια νύχτα και μόλις το καταφέρει να τα ξαναγκρεμίσουν ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον απλό λαικό άνθρωπο, σημαίνει αγάπη, σεβασμό και αλληλεγγύη για τον κοινωνικό του περίγυρο και συμμετοχή στην πρόοδό του και φροντίδα για το περιβάλλον.

 

Αυτός είναι ο ορισμός του πατριώτη ???

Σαν πολύ gay ακούγεται...αγάπη...φροντίδα για το περιβάλλον...λουλουδάκια και παπαρούνες...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όλα καλά τα πράγματα στην Ελλάδα, οικονομικα & πολιτικά, ναι θα έφευγα για την εμπειρία στο εξωτερικό... αλλά τώρα αισθάνομαι κιωτής, πείσμωσα και θα το παλέψω!

 

Οι απόψεις σας, παρακαλώ.

 

στον μαζοχισμό ο πόνος γίνεται πηγή ηδονής. οπότε περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα

Link to comment
Share on other sites

Το να δουλεύεις έξω και να αποδείξεις πως είσαι αξιόλογος επιστήμονας βοηθά και εσένα και τη χώρα και τους συμπατριώτες σου.

 

Άρχισαν τα όργανα να βαράνε κλέφτικα!

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν συνάδελφοι, στεναχωριέμαι πολύ με τις απαντήσεις σας, αν και μπορώ να τις δικαιολογήσω κάπως.

Σε αυτή τη χώρα ίσως το "εγώ" και ο "κώλος μας" να είναι η αιτία που φτάσαμε σε αυτή την κατάσταση, το ότι βλέπαμε κοντά και όχι το σύνολο!

Ίσως τελικά να μην αξίζει να μείνει κανείς Ελλάδα για τον συνάνθρωπο, γιατί δεν του αξίζει. Καλά να πάθει λοπόν.

Μόνο για την Ιστορία αυτού του τόπου, για τον ήλιο, τη θάλασσα, τις πέτρες, τη φυσική ομορφιά και το φαγητό αξίζει να μείνει κανείς - και για την Ελληνίδα επίσης.

Και αυτά να τα γευτεί παρεά με 10-20 ποιοτικούς ανθρώπους γιατί η μάζα είναι που τα χαλάει και σε κάνει ούτε αυτά δίπλα σου να θες να τα ζεις.

Οι πολιτικοί είναι αυτοί που εμείς οι ίδιοι ψηφίσαμε, και τους ψηφίσαμε για τον εαυτό μας και όχι το σύνολο, ψηφίσαμε μη-πατριώτες επειδή εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε πατριώτες!

Και όπως κάποιος στη δύσκολη στιγμή επιθυμεί να αφήσει την Ελλάδα για να περάσει καλύτερα έξω, έτσι θα αφήσει και τη φιλιά μας όταν έρθουν και για εμένα τα δύσκολα, οπότε δεν τον θέλω για φίλο.

 

 

"Μιλάς" σκληρά ,εγωιστικά και βάναυσα, για έναν λαό που μπορεί να μην έχει φταίξει και σε τίποτα.

Ευτυχώς στην αρχή χρησιμοποιείς την λέξη ίσως, πράγμα που σημαίνει οτι δεν είσαι και τόσο σίγουρος,οπότε όλα καλά!

Και φίλους από την νεώτερη Ελλάδα να κρατάς πάντα εκεί που θα πας.Όχι μόνο γιατί μπορεί να σου δώσουν λίγα μαύρα (ευρωπουλάκια) αλλά και γιατί είναι κάτι σαν τον θεό ,Αλάνθαστοι δηλαδή!

Δεν πιστεύω να είσαι άθεος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είσαι άθεος?

 

Δεν υπάρχει Θεός δεν υπάρχει τίποτα.

Υπάρχει μόνο το κεφάλαιο και αυτό έχω σαν Θεό.

Αυτό προσκυνώ, αυτό υπακούω.

Αμην.

Link to comment
Share on other sites

"Μιλάς" σκληρά ,εγωιστικά και βάναυσα, για έναν λαό που μπορεί να μην έχει φταίξει και σε τίποτα.

 

Απο την στιγμη που ολοι λεμε "Οι Ελληνες ειναι..." η "Οι Γερμανοι ειναι..." η "Οι Δ.Υ. ειναι..." αρχιζει ενα επικινδυνο

παιχνιδι που αναπαραγει στερεοτυπα και γενικολογιες. Ενα μεγαλο δεινο της κρισης ειναι οτι εχουμε παραδωθει

παγκοσμιως στα στερεοτυπα.

 

Πιο συγκεκριμενα "λαος" ειναι και ορισμενοι γενοπ-ιτες που εβγαζαν γερα πουρμπουαρ απο την δικια μας τσεπη

"λαος" ειναι και ο παππους που ειναι βοσκος με 30 προβατα και ουδεμια σχεση εχει με το δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.