Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mηχανικοί με δικαίωμα να συντάσσουν ΜΠΕ (κατηγορία 27)


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Χωρίς να θέλω να το παίξω συντονιστής η συνάδελφος ρώτησε τη νομοθεσία. Μήπως να μην ξεφύγουμε σε τέτοια κουβέντα συνάδελφοι...

 

σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες Π.Δ. 256/1998, ΚΥΑ 1726/2003 για ΑΠΕ, 4014/2011, 4042/2012 και εδώ την νέα κατάταξη.

Για το πότε δες ποια έργα υπόκεινται σε περιβ. αδειοδότηση.

Θα βρεις στο ΥΠΕΚΑ.

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Επίσης στο Παν/μιο Αιγαίου βρήκα κάποια στιγμή μια κίνηση για τη νομοθεσία:

http://www.ct.aegean...s/el/gelen.html

Εαν ενδιαφέρεσαι και για την παλαιότερη νομοθεσία προ του 4014/2011 προτείνω βιβλιογραφία Εκδόσεις Ζήτη - Νομοθεσία για το Περιβάλλον.

 

Για να σε "ελαφρύνω" λίγο απο το να τα διαβάσεις όλα σου λέω πως σύμφωνα με την παλαιότερη κατάταξη υπέγραφε οποιοσδήποτε μηχανικός έργα κατηγορίας Β4 ενώ για τα υπόλοιπα υπήρχε απαίτηση σε μελετητικό πτυχίο κατηγορίας 27. Πλέον με την νέα κατάταξη και περιμένωντας και τις Πρότυπες μελέτες σύμφωνα με τον 4014/2011 τα Β προφανώς θα είναι "έντυπα" και όχι μελέτες. Οπότε για μελέτη με τη σημασία της λέξης σίγουρα μελετητικό κατ. 27 αφού θα είναι Α.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εννοώ άσχετες ειδικότητες με την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος. Μέχρι και οικονομολόγοι έχουν πάρει το πτυχίο 27...

Εγώ να ρωτήσω κάτι που μπορεί να ακουστεί και χαζό; ο Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος υπογράφει ο Πτυχιούχος δικαιούται(με ενδιαφέρει γιατί αναλαμβάνω πάρκα αλλά μέχρι στιγμής μόνο υπεργολαβίες);
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,

 

Προσφατα και εγω διπλωματουχος μηχ.περ και εχω να πω οτι αυτο που γινεται με τα δικαιωματα μας ειναι εναντια σε καθε λογικη. Εχω σκυλομετανοιωσει που σπουδασα την ειδικοτητα αυτη, αυτο τα λεει ολα.

 

Εχουμε ολες τις υποχρεωσεις και κανενα δικαιωμα, να δωσει μια λυση το ΤΕΕ εδω και τωρα ή μας δινουν αυτα που μας αξιζουν - τα αυτονοητα δηλαδη- ή ενα εισιτηριο να φυγουμε εδω και τωρα απο τη χωρα αυτη.

Edited by GeorgeEnv
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε ίσως τα υδραυλικά, τα δικαιώματα που πρέπει να δοθούν σε εσάς είναι...να αφαιρεθούν δικαιώματα από άλλους. Και είναι λογικό εν μέρει (και χωρίς να το βλέπω συντεχνιακά). Αλλά αυτό συμβαίνει κατά κάποιο τρόπο: Οι παλιοί μηχανικοί που είχαν κατ.27 το δουλεύαν και έχουν και την γνώση να το κάνουν. Δεν υπήρχε ποιος να το κάνει. Για τους νέους Π.Μ. ΑΤΜ και Η.Μ ή Μ.Μ είναι αρκετά δύσκολο να πάρουν κατ. 27. Πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν διδαχθεί μαθήματα ή και και μεταπτυχιακά στο αντικείμενο.

 

Για μένα το αντικείμενο της ΜΠΕ είναι σοβαρό αντικείμενο το οποίο έχει υποβαθμιστεί σοβαρά από τους ίδιους τους μηχανικούς και απαιτεί συνεργασία πολλών ειδικοτήτων για την εκπόνησή της.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Παλαιότερα υπήρχαν συγκεκριμένες ειδικότητες που τα εκάναν όλα. Αλλες εποχές τότε. Σήμερα με την πρόοδο της τεχνολογίας κτλ, απαιτείται γνώση και καταμερισμός αρμοδιοτήτων.

Δεν είναι κακό να ξεκινήσει από σήμερα διαχωρισμός αντικειμένου ανάλογα με την ειδικότητα. Το άσχημο είναι αν μείνουμε στα παλιά και μεταφέρουμε τις τότε αρμοδιότητες σήμερα, που δυστυχώς συμβαίνει.

Αλλά νομίζω πως κάθε νέος συνάδελφος είναι σύμφωνος με αυτή την γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

το πιο δικαιο ειναι ο καθενας να κανει αυτο που του αναλογει και τελος, ουτε παραθυρακια ουτε τρυπουλες κοκ. Γιατι και εγω εχω κανει και γεωδαισια και οικονομικα και μαθηματα πολ.μηχ και τπτ απο ολα αυτα δεν εχω δικαιωμα να ασχοληθω. Ομως μετα απο 15 χρονια αναμονη και δεδομενης της νεο-ελληνικη νοοτροπιας εχω πεισθει οτι δεν προκειτε επι της ουσιας να αλλαξει τιποτα απολυτως. Επιπλεον αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν δεν κινηθουμε δυναμικα δεν θα δικαιωθουμε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

το πιο δικαιο ειναι ο καθενας να κανει αυτο που του αναλογει και τελος, ουτε παραθυρακια ουτε τρυπουλες κοκ.

 

Αυτό είναι σχετικό, διότι αν το πεις σε έναν πολιτικό μηχανικό 50 χρονών με μελετητικό κατ. 27 και εμπειρία 20+ ετών στα περιβαλλοντικά, το πιο πιθανό είναι να σε πυροβολήσει.

Αυτό λέω, ας γίνει από εδώ και πέρα, χωρίς όμως να αφαιρεθούν δικαιώματα από τους παλιούς...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει επιασες μια εξαιρεση. περα απο αυτο τι γινεται?μπαχαλο. Και δεν συμφωνω πληρως με την αποψη σου, να ανακληθουν οριστικα και αμετακλητα ολα τα μελετητιτικα που αποκτηθηκαν απο το 95 και μετα που ανοιξε η σχολη, γιατι αν το παμε οτι απο εδω και περα θα ισχυει αυτο ποτε θα αποκτησουν εμπειρια οι μηχπερ οταν ΟΛΟΙ παραδιδουν περιβαλλοντικα? και τελος παντων ειναι θεμα δικαιοσυνης, εγω δεν λεω να κλεψουν το ψωμι απο το στομα των αλλων αλλα εδω εχουμε να κανουμε με τη πληρη αγνοηση μιας ειδικοτητας και ενος κλαδου που δεν εχει λογο υπαρξης ετσι οπως υφισταται τωρα.

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Η αλληλοεπικάλυψη επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν αφορά μόνο τον δικό σας κλάδο. Είναι φαινόμενο (Ελληνικό?) σε όλους τους κλάδους:

Ο Πολ. Μηχ. κάνει την δουλειά του Αρχιτέκτονα, του περιβάλλοντος, του τοπογράφου κλπ

Ο Αρχιτέκτονας κάνει την δουλειά του Π.Μ. του τοπογράφου κλπ

και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.