Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφοροποίηση Τιμής Ζώνης - ευθύνη μηχανικών


Recommended Posts

Έχω χάσει δύο πελάτες μέχρι σήμερα, οι οποίοι πήγαν σε άλλο μηχανικό της ευρύτερης περιοχής (Παιανία Αττικής), διότι τους έβγαλε το πρόστιμο μικρότερο κατά περίπου 3.000 ευρώ (αυτός ξέρει καλύτερα - έτσι μου είπαν, έβαλε την τιμή Ελάχιστου Κόστους Εκκίνησης Οικοδομής)!!!!! Με την ευχή μου..... (απάντησα).

 

 

 

Έτσι κι αλλιώς με την παράταση που έδωσαν ....μύγες βαράμε!!!!

Οι περισσότεροι μας έχουν σε αναμονή μέχρι τον Ιούνιο!

Καινούργιοι δεν εμφανίζονται!

 

 

Οχι οι περισσότεροι αλλά όλοι μας έχουν στο περίμενε....

όσο για το συνάδελφο με την τιμή Ελάχιστου Κόστους Εκκίνησης Οικοδομής , μου έτυχε και εμένα...

τελικά όμως στο τέλος, αφού τον πλήρωσαν, τους το έβγαλε όσο και εγώ...

Τα λόγια είναι περιτάααααα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι που είχε ακουστεί οτι θα καταργηθεί το 2200 όριο για τις εκτός σχεδίου έχουμε κανένα νεώτερο;πρόκειται να βγάλουν καμιά εγκύκλιο?

Link to comment
Share on other sites

Τιμή ζώνης έπρεπε να διορθώνεται αυτόματα από τον γεωγραφικό εντοπισμό.

Αυτά που λένε να τα βρείς στις εφορίες είναι καραγκιοζιλίκια.

Εγώ συγκεκριμένα στην αρχή ισχύος του Ν4014/2011 πήγα στην αρμόδια ΔΟΥ, βρήκα τον αντίστοιχο τραμπαρίφα προϊστάμενο

ο οποίος αφότου με κοίταξε από πάνω μέχρι κάτω δύο φορές λες και ήμουνα εξωγήινος που ζητάει φρεντοτσίνο

μου έδωσε ένα πίνακα με τις τιμές ΕΚΚΟ. Είχα δύο επιλογές: Α) Να του πω ότι είναι ζώον, Β) Να φύγω γνωρίζοντας

ότι αυτό το μόρφωμα που λέγεται ελληνικό δημόσιο δεν θα αλλάξει ποτέ και να πάω για έναν καφέ.

Προτίμησα το δεύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τιμή ζώνης έπρεπε να διορθώνεται αυτόματα από τον γεωγραφικό εντοπισμό.

Αυτά που λένε να τα βρείς στις εφορίες είναι καραγκιοζιλίκια.

Εγώ συγκεκριμένα στην αρχή ισχύος του Ν4014/2011 πήγα στην αρμόδια ΔΟΥ, βρήκα τον αντίστοιχο τραμπαρίφα προϊστάμενο

ο οποίος αφότου με κοίταξε από πάνω μέχρι κάτω δύο φορές λες και ήμουνα εξωγήινος που ζητάει φρεντοτσίνο

μου έδωσε ένα πίνακα με τις τιμές ΕΚΚΟ. Είχα δύο επιλογές: Α) Να του πω ότι είναι ζώον, Β) Να φύγω γνωρίζοντας

ότι αυτό το μόρφωμα που λέγεται ελληνικό δημόσιο δεν θα αλλάξει ποτέ και να πάω για έναν καφέ.

Προτίμησα το δεύτερο.

 

ελπίζω να τον απόλαυσες τον καφέ....και να κράτησες και λίγο για τον τραμπαρίφα προϊστάμενο της ΔΟΥ σου γιατί μάλλον ήξερε την δεύτερη επιλογή σου και γι αυτό σε κοίταξε τόοοοσες φορές!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση του 3843, όταν δεν είχα καταλάβει ακόμη τις τιμές ζώνης (στη συνέχεια έκανα τρελή έρευνα για το πως τις βρίσκουμε) στη ΔΟΥ μου είχε απαντήσει η υπάλληλος:

''Μα πως μας βρίσκετε εμάς και μας ρωτάτε''

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείτε ότι, οι ΔΟΥ ανήκουν στο Υπουργείο Οικονομικών, που είναι αρμόδιο για τον προσδιορισμό των Τιμών Ζώνης!!!!

Α ρε ....Γερμανό που χρειάζονται....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να βγάλουν μια τροπολογία...τους νόμους τους έχουν κάνει τσίχλα....

 

Και εγώ αυτή την ανησυχία-απορία έχω. Δε βλέπω τι θα τους εμποδίσει αύριο να το αλλάξουν αυτό και να υπολογίζεται πλέον το πρόστιμο με τις νέες αντικειμενικές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως άμα ξεκινήσει η διαδικασία επιστροφής προστίμων που πληρώθηκαν παραπάνω από διάφορα λάθη (μας)(τους-ΥΠΕΚΑ-ερωτοαπαντήσεις) τότε θα ηρεμήσουν τα πράγματα και ευθύνες δε θα ζητούνται.Αλλά θα ξεκινήσει αυτή η διαδικασία και τι προϋποθέσεις θα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.