Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση Νομιμοποίηση


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω το εξής πρόβλημα και θέλω την βοήθειά σας.Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

 

Η γυναίκα μου πουλάει ένα παλιό ακίνητο που έχει στην παλιά πόλη του Ρεθύμνου.

Η τράπεζα του αγοραστή ζήτησε από εμάς την άδεια από την πολεοδομία.

Επειδή το ακίνητο είναι προ του 55 δεν έχει άδεια αλλά ανακαλύφθηκε ότι το 75 ο παππούς της είχε ζητήσει να αντικαταστήσει ένα μεσοπάτωμα με μπετό οπότε έβγαλε μία άδεια για αυτό.

Ο τότε μηχανικός για να είναι νομότυπος όμως δημιούργησε στο τοπογραφικό του σχέδιο , μια αυλή ( αίθριο) 16 μ2 που είναι το 20 % του ακινήτου. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με μαρτυρίες αλλά και με την πραγματικότητα αυτή η αυλή ποτέ δε υπήρξε. Ο παππούς ή μηχανικός το έκαναν παράτυπα τότε για να πάρουν την άδεια.

Το ζητούμενο τώρα είναι ότι όλα τα συμβόλαια και τα μετέπειτα σχέδια του 75 δεν δείχνουν αυτήν την αυλή αλλά μια κουζίνα και ένα wc που πράγματι υπάρχει εδώ και 70 χρόνια και τώρα κατά την πολεοδομία είναι παράνομα.

Βέβαια το επίσημο σχέδιο πλέον είναι αυτό που έχει η πολεοδομία και όχι αυτό που πάντα υπήρξε.

Ο μηχανικός της τράπεζας στην αυτοψία του και βλέποντας αυτήν την διαφορά το χαρακτηρίζει παράνομο και ζητάει μια βεβαίωση από την πολεοδομία ότι το κτίριο υφίσταται έως σήμερα όπως ήταν και το 55 πράγμα που δεν θα μου δώσει η πολεοδομία .

 

Ερώτημα 1ο Πως μπορώ να νομιμοποιήσω μια παρανομία που πρώτον δεν είναι παρανομία και δεύτερον δεν επιτρέπεται στην παλιά πόλη γιατί θεωρείται μνημείο?

Ερώτημα 2ο Πως μπορώ να διορθώσω αυτό το λάθος για να πουληθεί το ακίνητο?

Ερώτημα 3ο Μπορώ να πουλήσω το νόμιμο ακίνητο μόνο και το τμήμα που αμφισβητείται να το κάνει η γυναίκα μου απλά δωρεά. Γιατί τυγχάνει ο αγοραστής είναι η αδελφή της??

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνεις μισές δουλειές αυτά παθαίνεις :( (μιλώ για την άδεια του παππού)

 

Θα πας σε ένα τοπικό μηχανικό να δεις τι μπορεί να γίνει με τον Ν 4014/2011

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε από αεροφωτογραφίες σε διάφορες χρονικές στιγμές από τότε μέχρι σήμερα αν φαίνεται το ίδιο περιμετρικά κτίσμα ώστε να αμφισβητήσεις τα δεδομένα της οικοδομικής αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακυρωθεί η άδεια λόγω ψευδούς αποτύπωσης

δεν θα προκύψουν αυθαίρετες οι εργασίες που έγιναν βάση αυτής της αδείας? (δηλαδή το μεσοπάτωμα)??

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά αεροφωτογραφίες πριν το 75 είναι δύσκολο νομίζω? αλλά η σκέψη δεν είναι κακή.

Αν ακυρωθεί η άδεια λόγω ψευδούς αποτύπωσης καίω των μηχανικό που όμως έχει πάρει σύνταξη πλέον.

Συν της άλλης τελικά δεν μπορώ καθόλου να νομιμοποιήσω γιατί η παλιά πόλη έχει ανακηρυχθεί μνημείο και όχι παραδοσιακό οικισμός για να μπορέσω να κάνω κάτι. Νομίζω πως μόνο με μια βεβαίωση της αρχαιολογίας θα μπορέσω να βγάλω άκρη.

Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι δύσκολο να βρεις Αεροφωτογραφίες...

 

Μπορείς να ενημερωθείς απ το αρχείο του ΟΚΧΕ μέσα απ την φόρμα εύρεσης αεροφωτογραφιών...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπόλοιπο κάλυψης - δόμησης μπορείς να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης (άρθρο 26 παρ. 2 Ν. 4014/2011).

Και δεν θα έχεις πρόβλημα με την κήρυξη ¨διατηρητέο¨ γιατί στο άρθρο αυτό δεν λέει πουθενά ότι υπάρχουν όροι

για την έκδοση άδειας.

 

Αν η κουζίνα και το wc χτίστηκαν πριν 70 χρόνια είναι προ του 1955. Ή κάνω λάθος στην αφαίρεση. Άρα.... δεν είναι ¨παράνομα¨ αλλά ¨νομίμως υφιστάμενα¨. Λάθος κάνω?

 

Δες πάντως την δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το παρων αλλα ρε παιδια στις νομιμοποιησεις με το αρθρο 22 αφου πρωτα πληρωσουμε παραβολο με τον 4014 το Ικα ζηταει ενσημα και μαλιστα με προστιμο κι ολας ,εμεις τι κανουμε για αυτο αυτο ? ειναι εκτος νομου..

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το παρων αλλα ρε παιδια στις νομιμοποιησεις με το αρθρο 22 αφου πρωτα πληρωσουμε παραβολο με τον 4014 το Ικα ζηταει ενσημα και μαλιστα με προστιμο κι ολας ,εμεις τι κανουμε για αυτο αυτο ? ειναι εκτος νομου..

 

'Εχει αναφερθεί εδώ (σε παρόμοιο θέμα) ότι οι πολεοδομίες συνήθως δεν ζητάνε τον πίνακα του ΙΚΑ όταν πας για νομ/ση σύμφωνα με άρθρ 26 παρ 2 του Ν4014, οπότε μπορείς να το αγνοήσεις το ΙΚΑ αφού ούτως ή άλλως αυτό που ζητάει είναι σε αντίθεση του Ν-4014.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι, κακώς οι Πολεοδομίες δεν ζητάνε τον Πίνακα του Ι.Κ.Α. για την νομιμοποίηση. Τα ένσημα του Ι.Κ.Α. πρέπει να τα πληρώσεις και δεν αναφέρει πουθενά ότι τα ¨γλιτώνεις¨.

Δείτε λίγο αυτό το έγγραφο του ΙΚΑ, είναι αναρτημένο στο διαδίκτυο, ΑΔΑ 45ΟΨ4691ΩΓ-3ΩΦ.

 

Το ΙΚΑ το πληρώνεις χωρίς πρόστιμο......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.