Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για μελετητικά και εργοληπτικά πτυχία


vasilis88

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ιδιωτικά έργα μπορείς να κάνεις τα πάντα χωρίς περιορισμό. Ιδιωτικά έργα δεν μπορείς. Επίσης όταν είσαι ΕΔΕ δεν μπορείς να κάνεις μελέτες δημοσίου. Αμφίπλευρος ο περιορισμός δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Για ιδιωτικά έργα μπορείς να κάνεις τα πάντα χωρίς περιορισμό. Ιδιωτικά έργα δεν μπορείς. Επίσης όταν είσαι ΕΔΕ δεν μπορείς να κάνεις μελέτες δημοσίου.

 

Δημόσια εννοείς Γιάννη ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μπορείς παράλληλα να είσαι μισθωτός σε κάποια εταιρεία έτσι δεν είναι, αν έχεις μελετητικό??

Link to comment
Share on other sites

kan62 έχεις δίκιο! Λάθος εκ παραδρομής.

ikaros13 δεν το θυμάμαι αυτό! Μήπως μπορείς μόνο να έχεις δεσμευμένο το πτυχίο στην εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Το λέω Γιάννη γιατί στην αίτηση εγγραφής για μελετητικό συμπληρώνεις μεταξύ άλλων....

 

β)Δεν τελώ υπό υπαλληλική σχέση οιασδήποτε μορφής (δηλ. είμαι ελεύθερος επαγγελματίας). Δεν ανήκω στο ΔΕΠ (λέκτορας, επίκουρος κλπ)

δ)Δεν είμαι κάτοχος πτυχίου εργολήπτη Δημ.Έργων αλλά ούτε και παρέχω με οποιοδήποτε τρόπο τις υπηρεσίες μου σε εργολήπτες Δημοσίων Έργων.

 

Αν δηλαδή κάποιος με μελετητικό μπει σε κάποια εταιρεία μισθωτός μετά τι γίνεται? Μπορεί να στελεχώνει άλλη εταιρεία όπως με ΜΕΚ?

Δεν ξέρω περισσότερα γιατί ΜΕΚ έβγαλα και εγώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα ,

 

Συνοψίζοντας , Διπλ Πολ Μηχ μπορεί να βγάλει σε 3 χρόνια απο τη λήψη του πτυχίου εργοληπτικό ?

Συνεπάγεται κάποιες οικονομικές επιβαρύνσεις αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εγγραφή στο ΜΕΚ γίνεται μόνο μέχρι την Β Βαθμίδα Εμπειρίας.

 

Για την πρώτη εγγραφή στην Α’ τάξη για όλες τις κατηγορίες, ισχύει η αυτοδίκαιη κατάταξη στην τριετία από την ημερομηνία λήψης της Άδειας Ασκήσεως επαγγέλματος, χωρίς να απαιτείτε κατασκευαστική εμπειρία από Ιδιωτικά ή δημόσια έργα.

 

Για απευθείας εγγραφή στο ΜΕΚ Β’ τάξης, πρέπει να έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία απόκτησης της Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος και να αποδεικνύεται πως υπάρχει κατασκευαστική εμπειρία για κάθε αιτούμενη κατηγορία έργου από επί τόπου κατασκευή ανοιγμένη στην πενταετία. Δηλαδή η απαιτούμενη, ή η μεγαλύτερη από την απαιτούμενη εμπειρία, να μην είναι όλη σε ένα έτος αλλά να υπάρχει σε όλα τα έτη.

 

Κόστος:

Διπλότυπο από Δ.Ο.Υ. (αν θυμάμαι καλά στον κωδικό 3438) ανάλογα τη μέγιστη αιτούμενη βαθμίδα κατάταξης. (άπαξ για Α’ 60€, για Β’ 75€).


Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ειναι αν δεν το χρειάζεσαι για ΜΕΕΠ παρα μονο να στελεχωσεις εταιρεια να μην το βγάλεις. Το ΜΕΚ Α πολ.μηχ δεν σου δίνει κέρδος ούτε 50€ το μηνα μιας και ειναι παρα πολλα στα αζήτητα. Καλύτερα να μαζεύεις εμπειρία για ΜΕΚ Β

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.