Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικα απο τεχνολογους ΝΟΜΟΣ 4030 και επ. δικαιωματα


Recommended Posts

Η συζήτηση όπως την θέτεις είναι σε άλλο επίπεδο και γυρνάει πολύ πίσω στην εποχή του "κάθε πόλη και σχολή"...

 

παρ' όλα αυτά δεν έχει να κάνει με το ουσιαστικό (αν έχεις ή όχι τις γνώσεις) αλλά με το τυπικό (ΔΕΝ είχες ποτέ το δικαίωμα εκ νόμου) η "εριστική" τοποθέτηση μου.

 

Διότι είναι άσχετο το πόσα, ποια και τι μαθήματα έχεις διδαχτεί όταν δεν είχες ποτέ το δικαίωμα για κάτι.

Κι επαναλαμβάνω πως σε μένα το "γιατί μου κόβουν το τοπογραφικό;" ακούγεται τόσο αστείο όσο το αν ζητούσατε να μπορείτε να διδάσκεται σε σχολεία Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία...

όσο αστείο μου ακούγεται και το ότι εγώ έχω δικαίωμα υπογραφής διωρόφου.

 

Καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος του 1972 που τυπικά εφαρμόζουμε καθ' υπέρβαση , ανέφερε δύο κατηγορίες τοπογραφικών . Τα απλά και όσα απαιτείται αυτοτελής τριγωνισμός .

 

Εγώ δεν κάνω τοπογραφικά και έτσι δεν μπαίνω σε ερμηνείες .

Σήμερα ορίστηκε η κατηγορία των εξαρτημένων τοπογραφικών και το ερώτημα είναι , αν είναι απλά η απαιτείται αυτοτελής τριγωνισμός .

 

Εδώ είναι η απάντηση που τα λύνει όλα τα θέματα .

 

Υπ' όψη ότι σύμφωνα με την λογική , κάθε εξέλιξη της τεχνολογίας επικαιροποιεί τα ΕΔ .

Δηλαδή επειδή κάποτε κάναμε στατικά με το χέρι , δεν σημαίνει ότι τώρα που γίνονται με πρόγραμμα , δεν μπορείς να τα υπογράψεις .

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω κανένας συνάδελφος Τ.Ε. μην συμμετέχει στη συζήτηση είναι χαφιέδες του ΤΕΕ από πίσω μην πέφτετε στην παγίδατους ,οkrisos είναι δήθεν Τεχνολόγος, προσπαθούν να δημιουργήσουν σύγχηση στους συναδέλφους Τ.Ε.

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα μου ειναι με ποιο δικαιωμα μας απαγορευουν να σφραγιζουμε τοπογραφικα εξαρτημενα εφοσον διαθετω GPS;

 

εμένα με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύουν να κάνω σφράγίσματα αφού διαθέτω το οδοντιατρειο του πατέρα μου ????

 

 

Ποσο ενήμερο ειναι το φορουμ για ολα αυτα; και ποια ειναι η επισημη θεση του για ολα αυτα που εχουν ψηφιστει;

 

θα γίνει ολομέλεια αύριο και θα αποφασίσουμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε συμμετέχοντας στον όποιον διάλογο . Ολοι κρινόμαστε γιά αυτά που λέμε .

 

Απλά κάποιοι έχουν φτιαχτεί περισσότερο με την κρίση και έχουν πιό ψηλά την αδρεναλίνη .

Link to comment
Share on other sites

"με ποιο δικαιωμα μας απαγορευουν να σφραγιζουμε τοπογραφικα εξαρτημενα εφοσον διαθετω GPS;"

 

πάλι καλά που δεν είπες ότι έχεις και κινητό...

η απάντηση είναι ότι ΠΟΤΕ δεν είχες το δικαίωμα!...

(και ΠΟΤΕ δεν θα έπρεπε να το έχεις

-άσχετα αν μέχρι τώρα οι "γνωστοί" των υπηρεσιών που οι περισσότεροι είναι Τ.Ε. κάναν τα στραβά μάτια και δέχονταν εξαρτημένα από κάθε ΤΕ πικραμένο...-)

 

To θεμα δεν ειναι να εμπλακουμε σε καυγάδες και διενεξεις το θεμα αφορα τεχνολογους στο κατω κατω το πτυχίο μου εμενα γραφει μηχανικος ..εσυ απο που και ωσπου εσυ υπογραφεις μελετες κτηριων; Ποσο επαρκης εισαι σε αυτο; τι μαθηματα εχεις διδαχτει που σε κρινουν ικανο να σφραγιζεις μελετες και αρχιτεκτονικα ; Το τι ειμαι ειμαι εγω ικανος να υπογραφω και να σφραγιζω δεν θα το κρινει ουτε το ΤΕΕ και εσυ ..δεν εχετε τα προσοντα ουτε ειστε δημοσιος φορεας εγκεκριμενος που θα κανετε πιστοποιηση στα προσοντα του καθε ενας απο εμας

 

παρακαλω απο τους υπευθυνους :τα μυνηματα που ειναι ασχετα με το θεμα και προκαλουν αντιπαραθεση να σβηστουν ωστε το θεμα να παραμεινει ανοιχτο προς συζητηση

 

Το ερωτημα μου ειναι με ποιο δικαιωμα μας απαγορευουν να σφραγιζουμε τοπογραφικα εξαρτημενα εφοσον διαθετω GPS;

 

εμένα με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύουν να κάνω σφράγίσματα αφού διαθέτω το οδοντιατρειο του πατέρα μου ????

 

 

Ποσο ενήμερο ειναι το φορουμ για ολα αυτα; και ποια ειναι η επισημη θεση του για ολα αυτα που εχουν ψηφιστει;

 

θα γίνει ολομέλεια αύριο και θα αποφασίσουμε

 

Δεν θα σου απαντήσω ...απλα μηνύματά τετοιου τυπου ειναι καθαρα για spam και καλο θα ειναι να μην παρασυρομαστε απο αυτα! ..το θεμα ειναι σοβαροτερο απο μια κουβεντα που κανει η μια κουστσομπολα στην αλλη απο μπαλκονι σε μπαλκονι! ..δεν θα επεκταθω παραπερα ..το μυνημα σου ειναι αρκετα εμπριστικο σε σημειο προσωπικού υβρισμου και διχνει εμπαθεια.Ισως η παιδεια ειναι κατι εντελως ανεξαρτητη απο την εκπαίδευση του Πολυτεχνειου!Φυσικα αυτο δεν χαρακτηριζει ολους οσους τελειωνουν ανωτατη σχολη απλα μεμονωμένα ατομα ...και διχνει σαφως και την ωριμότητα του καθενος!Παρακαλω τους υπευθυνους να προφυλαξουν την κουβεντα! ..δεν οφελει καποιον που μπαινει διαβασει το συγκεκριμενο θεμα να βλεπει αντιπαραθεσεις και υβρισμους!

 

"με ποιο δικαιωμα μας απαγορευουν να σφραγιζουμε τοπογραφικα εξαρτημενα εφοσον διαθετω GPS;"

 

με αυτή την άποψη καλά σου κάνουν και σου απαγορεύουν

μα καλά συνάδελφε είναι επιχείρημα τώρα αυτό να στηρίξεις τη θέση σου?

Εσεις ολοι που τα λετε αυτα απλα μπαινετε πισω απο την σημαια του ΤΕΕ γιατι ειναι το συμφερον σας! ...οτι και να πουμε απο αυτo εδω το φορουμ δεν προκειται να παρουμε καμια αποφαση ...αλλα σας θελω το ιδιο θαρραλέους στις αυξησεις του ΤΣΜΕΔΕ οταν το ΤΕΕ θα τις στηριζει ..ελπιζω να χειροκροτατε και τοτε!Πισω απο αυτους τους νομους καταδικαζονται ειδικοτητες ..και κατα συνεπεια κρινονται καριερες και αλλαζουν αρδην οι επαγγελματικες δραστηριοτητες ..τι θα πει καταργω δικαιωματα;Το επαγγελμα του μηχανικου ειναι συνιφασμενο με τοπογραφικα διαγραματα και μελετες οικοδομων ..δεν μπορει να μας ξεγραφουν ετσι!Κατι τετοιο εινια αδιανοητο ..εξαλου αν εισαι επαγγελματιας χρονια εχεις δηλαδη εργασιακη εμπειρια και εχεις δουλεψει ταχυμετρο και ''ξερεις'' οτι δεν ειναι και τοσο πολυπλοκο να συντασεις τοπογραφικα διαγραμματα εξαρτημενα και μη ...κατα συνεπια γιατι να μας απαγορεψουν με gps? ..εμεις δεν ζηταμε με ταχυμετρο ζηταμε με gps

 

Προτείνω κανένας συνάδελφος Τ.Ε. μην συμμετέχει στη συζήτηση είναι χαφιέδες του ΤΕΕ από πίσω μην πέφτετε στην παγίδατους ,οkrisos είναι δήθεν Τεχνολόγος, προσπαθούν να δημιουργήσουν σύγχηση στους συναδέλφους Τ.Ε.

 

..αυριο παντος συναδελφε εγω θα ειμαι στο σεμινάριο των τεχνλογων στην Χαλκιδα ..δεν μπορεις να πετας λασπη κατ' αυτον τον τροπο

 

--

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε κρισε μαζι σου.

Είναι αρκετα δύσκολο ομως με ταχύμετρο να κανεις πραγματονομοσυνη και να παιζεις με χιλιοστα εκει θελει αρκετο διαβασμα κ καλη γνωση της θεωρειας σφαλματων κ μερικά ακόμη..

Γενικα ολα ειναι θεμα διαβασματος κ εμειες δηλαδη που δεν τελειωσαμε πολυτεχνειο πως μαθαμε και τα κανουμε??

Link to comment
Share on other sites

"και εχεις δουλεψει ταχυμετρο και ''ξερεις'' οτι δεν ειναι και τοσο πολυπλοκο να συντασεις τοπογραφικα διαγραμματα εξαρτημενα και μη ...κατα συνεπια γιατι να μας απαγορεψουν με gps? ..εμεις δεν ζηταμε με ταχυμετρο ζηταμε με gps"

 

 

 

άλλο ένα ατράνταχτο επιχείρημα στα σκουλήκια του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

"και εχεις δουλεψει ταχυμετρο και ''ξερεις'' οτι δεν ειναι και τοσο πολυπλοκο να συντασεις τοπογραφικα διαγραμματα εξαρτημενα και μη ...κατα συνεπια γιατι να μας απαγορεψουν με gps? ..εμεις δεν ζηταμε με ταχυμετρο ζηταμε με gps"

 

 

 

άλλο ένα ατράνταχτο επιχείρημα στα σκουλήκια του ΤΕΕ

 

 

παρκαλω να μην απαντηθεί απο κανενα τεχνολογο το συγκεκριμενο σχολιο ..σαν στοχο εχει απλα να κλειδωσει το θεμα και δεν με θιγει ..αλλα αντιθετα οποιον το εγραψε και τον χαρακτιριζει προσωπικά

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

τι παρακαλάς ρε συνάδελφε?

προσβάλλεις μια ολόκληρη επιστήμη με αυτά που γράφεις και θες να το παίξεις και υπέρμαχος της τοπογραφίας

 

η απάντηση θα ήταν ίδια και για Π.Ε. και για Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.