Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνο οι ΤΕ Μηχανικοί να γίνουν ελεγκτές δόμησης!!!


Recommended Posts

Αφ΄ ενός μου κάνει μεγάλη εντύπωση που επισκέφτηκε κάποιος μετά από τόσο καιρό το παρόν thread...

Αφ' ετέρου θα διαφωνήσω σε μερικά πράγματα....

 

1. Κανείς δεν ζήτησε εξίσωση των ΤΕΙ και των ΑΕΙ... Απλώς να δεχτούν το ΑΤΕΙ ως ιδιότητα... Δηλαδή να υπάρχουν διακριτές διαφορές αλλά να υπάρχουν ως ανώτατες σχολές με συγκεκριμένα δικαιώματα τα ΤΕΙ.... Δεν φταίνε τα ΤΕΙ που όλος ο επιστημονικός κόσμος αναλώνεται σε μικρο-κτιριάκια στην ελλάδα, ενώ στο εξωτερικό οι κατασκευές τόσο σε όγκο αλλά και σε ενδιαφέρον και σε επιστημονικό περιεχόμενο είναι σε άλλο σύμπαν...

Δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ ότι η 4-όροφη με οροφοδιαμέρισμα και τυπικό όροφο αποτελεί αντικείμενο ΜΟΝΟ του σούπερ αρχιτέκτονα του ΕΜΠ ενώ ξέρω 100άδες περιπτώσεις που τελικά το εφαρμοζόμενο σχέδιο το βγάζει ο μαναβο-κατασκευαστής και απλώς ο άλλος προχωρά την άδεια...

 

2. Αλλο υπολοχαγός - άλλο υποσταθμός - άλλο υποβρύχιο αλλά υπομηχανικός;;; Υπό τίνος; Τί σημαίνει τουλάχιστον να σου δώσει κάποια δικαιώματα φίλε μου;;; Δεν σπούδασες ένα αντικείμενο;;; Αν δεν είναι αρκετό, να το αλλάξει... αν είναι λίγο να το αυξήσει...ΟΤΙ σπούδασες να μπορείς να το εφαρμόσεις ως επαγγελματίας... Για να μη σχολιάσω το ανεπίτρεπτο του να μην υπάρχουν δικαιώματα όπως σωστά λες για τόσα χρόνια.

 

3. Αν αποκτήσεις λίγο ακόμη εμπειρία εδώ και διαβάσεις αρκετά threads θα δεις ότι άλλο ο μηχανικός - επαγγελματίας και άλλο οι χαρτογιακάδες του ΤΕΕ... Πώς γίνεται τώρα αυτό, δεν ξέρω... πώς ξαναβγαίνουν και στελεχώνουν το ΤΕΕ τα ίδια φυντάνια... επίσης άγνωστο... Πώς έχουμε εμείς τόσους καλούς συναδέλφους αλλά όλοι σχεδόν στην ΕΕΤΕΜ είναι σε άλλο κόσμο;;; Ετσι... ακριβώς...

 

4. Κάποια άλλα σημεία περί συναδέλφων του εξωτερικού δεν θα τα σχολιάσω γιατί δεν έχω εμπειρία αν και νομίζω ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα... Πρέπει να μάθουμε να μη θέλουμε όλους τους άλλους να δέχονται τα πάντα κι εμείς τίποτα... Σαφώς και θα δεχτούμε τους συναδέλφους του εξωτερικού... σαφώς και θα δεχτούμε ελεύθερη αγορά... αλλά με προϋποθέσεις... όχι ΔΙΚΑΤΣΑ και τέτοιες βλακείες... αυτά είναι απάτη... απλώς να διασφαλίσουμε τον απλό άνθρωπο, τον πελάτη μας παρέχοντας τέτοιες διαδικασίες που εξασφαλίζουν τη ποιότητα των υπηρεσιών... αυτό έχει σημασία και όχι τί πολυτεχνείο γράφει η σφραγίδα...

Link to comment
Share on other sites

Μια λέξη μόνο θα πω...Ελλαδιστάν, αν και τα πράματα τώτα με τα προγράμματα σπουδών 3+2 θα επηρεάσουν και το Ελλαδιστάν και αργά ή γρήγορα θα το κάνουν και εδώ...

 

1. Κανείς δεν ζήτησε εξίσωση των ΤΕΙ και των ΑΕΙ.

 

Αυτά είναι από το ΤΕΕ...δεν είναι εξίσωση...εξίσωση είναι ρε καραβλάχο σχολή 4 ετών να του δώσεις αυτά που έχει η σχολή 5 ετών.

Αλλά δεν είναι έτσι...η 4ετές σχολή των Πολ. Μηχανικών Δομ. Εργων ζητά τα κτιρικά και μόνο αυτά...ούτε λιμενικά ούτε γεφυροποιία, ούτε οδοποιία...καταλάβατε τώρα ή να σας το πω και στα αγγλικά ??

 

 

όχι ΔΙΚΑΤΣΑ και τέτοιες βλακείες.

 

Τι ΔΙΚΑΤΣΑ και πράσινα άλογα ???

Εδώ υπάρχει λέμε ΣΑΕΠ !!!

 

 

Δεν προσβάλουμε τους συνομιλητές μας...

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω τοσο καιρο για τα ανυπαρκτα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων ΤΕΙ.

Πραγματικα δεν ξερω ποια ειναι η τρεχουσα νομοθεσια. Εκεινο που γνωριζω και καθημερινα διαπιστωνω ειναι οτι ενας αντιστοιχος μηχανολογος ΤΕ εχει ΤΑ ΙΔΙΑ επαγγελματικα δικαιωματα με εμενα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων. Τις εξαιρεσεις τις εχω δει σε κατι μελετες ανελκυστηρων και υποσταθμους ΜΤ και ΜΟΝΟ αν ενδιαφερθει ο αντιστοιχος ΔΥ. Δεν θυμαμαι κολυμμα σε καποια αλλη περιπτωση. Τοσα χρονια τοσο στη μελετη οσο και στην κατασκευη εγω αυτο εχω διαπιστωσει.

ΝΑ υποθεσω οτι αυτο ολως τυχαιως συμβαινει μονο τοπικα?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά πως έχει τα ίδια ΕΔ όταν δεν έχει καθόλου ηλεκτρολογικά, ενώ εσύ έχεις τα πάντα στα ηλεκτρολογικά (πιο πολλά και από μένα δηλαδή); Μην διαστρεβλώνουμε τα πράγματα λοιπόν. ΕΔ δικαιώματα οι Μηχανικοί ΤΕ παίρνουν μόνο με ΦΕΚ που αφορά αυτούς. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ΦΕΚ μόνο για τους ηλεκτρονικούς. Κανένας άλλος Μηχανικός ΤΕ δεν έχει ΕΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ maneni

 

τα λες ωραία και χαριτωμένα...από το ΤΕΕ σε βάλανε να κάνεις τέτοιο θεοάστοχο post ?

 

ενώ εσύ έχεις τα πάντα στα ηλεκτρολογικά (πιο πολλά και από μένα δηλαδή);

 

Και είναι και μηχανολόγος...δηλαδή άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.

 

Ότι να ναι...δώτε μπανάνες λέμε !!!

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω ότι ξεκίνησε μία γενικού περιεχομένου συζήτηση σε ένα νήμα με πολύ συγκεκριμένο θέμα.

Το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων Μηχανικών ΤΕ είναι ευαίσθητο και χρειάζεται προσοχή.

Συνεχίστε την συζήτηση στο κατάλληλο νήμα και μόνο αν τα ήδη γραμμένα δεν σας καλύπτουν.

Τα τελευταία μηνυματάκια θα διαγραφούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο moderator ΑlexisPap έχει δίκιο. Το γυρίσαμε πάλι στα Ε.Δ. το θέμα. Αν και κάπως έτσι ξεκίνησε το όλο thread...

Οφείλω όμως να απαντήσω στον JTB. Θα το πιάσω από το τέλος προς την αρχή.

4) Δεν έχω προσωπικό θέμα με τους αποφοίτους του εξωτερικού. Ίσα ίσα γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους που τελείωσαν στο εξωτερικό ή δια της πλαγίας οδού (σε κάποιες περιπτώσεις μέσω παραθύρων που άφησε το υπουργείο) μπήκαν σε κάποιο πολυτεχνείο εδώ και εν κατακλείδι τελείωσαν στην Ελλάδα. Το ανάφερα παρόλα αυτά ως το οξύμωρο του γεγονότος, ότι δέχονται αμφιβόλου ποιότητος πτυχιούχους εξωτερικού με περισσή ευκολία και πολλές φορές το δικαιολογούν ως "5ετής φοίτησης εκπαίδευση"! Πώς διασφαλίζει το ΤΕΕ, μελλοντικούς πελάτες αυτών και όχι εμάς (δεν μας κάνει μέλη του δηλαδή) που γνωρίζει ότι μας διδάσκουν απόφοιτοι των σχολών τους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά?

3) Όταν αποκτήσω εμπειρία το συζητάμε :Ρ

2) Δεν με ενδιαφέρει να λέγομαι και Υποβρύχιο ακόμα, αρκεί, όπως πολύ σωστά λες, να μπορώ να έχω το δικαίωμα να εφαρμόσω ως επαγγελματίας αυτό που σπούδασα. Αυτή τη στιγμή το κράτος που λέγεται Ελλάδα, από τη μια μου έδωσε την ευκαιρία να σπουδάσω ένα συγκεκριμένο αντικείμενο, από την άλλη μου στερεί το δικαίωμα να το ασκήσω ως επάγγελμα...

1) Κι όμως, δυστυχώς για μας, υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν στην πλήρη εξίσωση! Σωστά μιλάς για διακριτές διαφορές και όντως ανήκουμε στην Ανώτατη εκπαιδευτική βαθμίδα όσο κι αν δεν θέλουν κάποιοι να το πιστέψουν. Κι επειδή διαβάζω αρκετά συχνά την καραμέλα "εγώ πέρασα με 19 στο ΑΕΙ, πως εσύ με 14 του ΤΕΙ θέλεις να λες πως ανήκεις στην ανώτατη εκπαίδευση", να υπενθυμίσω πως αρκετά ΑΕΙ έχουν βάσεις μικρότερες από αρκετά ΤΕΙ. Για εκείνους όμως δεν ισχύει το ίδιος με μας...(ο ρατσισμός σε όλο του το μεγαλείο). Τι ανώτερος τι ανώτατος τι υπέρτατος τι τρισμέγιστος και κουραφέξαλα. Η ουσία είναι να βγεις από τη σχολή σου με τα απαραίτητα εφόδια, με πολλή μελέτη, στη πορεία να ενημερώνεσαι και αν μελετάς τα κεκτημένα του κλάδου και τέλος να είσαι όσο πιο σχολαστικός και σωστός γίνεται στην εκάστοτε μελέτη-εργασία που αναλαμβάνεις! Αν δεν μπορούν να το καταλάβουν μερικοί, είναι πραγματικά πολύ πολύ κρίμα...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.