Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση Δ σε οικισμό μικρότερο των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

On 5/3/2019 at 6:34 ΜΜ, Niki.papacharalampous said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εντος  οικισμού κατοίκων <2000, βρίσκεται γωνιακό οικόπεδο, αρτιο και οικοδομήσιμο, 202 τμ. . Οι δρόμοι που το περιβάλουν εχουν χαρακτηριστεί ως Κοινοτικοί. Στην περίπτωση αυτή, ισχύει ότι μπορεί το κτίριο να τοποθετηθεί στα όρια του οικοπέδου, ή θα πρέπει να οριστεί απόσταση 3μ όπως αυτή ορίζεται στο 208/98;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα. Μηοως είχες απαντηση για γωνιακό οικόπεδο? Γιατι έχω μια ανάλογη περίπτωση. Αν μπορεί να κολλήσει στο όριο με την δευτερεύουσα οδό πλάγια. 

Link to comment
Share on other sites

Η μια περίπτωση είναι να έχεις χαρακτηρισμένες κύριες κοινοτικές (νυν δημοτικές) οδούς, οπότε η γραμμή δόμησης υποχρεωτικά 3 μ από τα όρια των οδών όπως αυτά ορίζονται στο ΠΔ 209/98. Αν οι οδοί δεν είναι κύριες, συνήθως υπάρχουν σχετικές νομαρχιακές αποφάσεις που ορίζουν αποστάσεις  (π.χ 2 μ από τα όρια μη κύριων οδών οικισμών κλπ). Θα το ψάξεις για τους οριοθετημένους της Π.Ε. που ασχολείσαι. Τέλος, υπάρχουν περιπτώσεις όπου στη  θέση του ακινήτου υπάρχει τοις πράγμασι διαμορφωμένη οικοδομική γραμμή η οποία και επιβάλλεται να τηρηθεί κατά την έκδοση Ο.Α από την Υ.ΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω την περίπτωση ενός γηπέδου που μου έχει ζητηθεί η γνώμη μου, για την ορθότητα ενός τοπογραφικού. Το γήπεδο τέμνεται από το όριο του οικισμού και δημιουργεί και τμήμα το οποίο βρίσκεται εντός οικισμού, εμβαδού=3στρ. Αυτό έχει πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο πλάτους 2μ. και δημοτικό δρόμο πλάτους 6μ. και ψάχνω ποιά είναι η σωστή γραμμή δόμησης. Από το ΦΕΚ 293/Δ/1989, ορίζεται για οικόπεδα άνω των 500 τ.μ, ελάχιστη απόσταση των κτιρίων 2.5, από το όριο της οδού και απο το ΦΕΚ 169/Α/1998, απόσταση 3μ από τις κύριες δημοτικές-κοινοτικές οδούς. Έχω διαβάσει και το ΦΕΚ καθορισμού του οικισμού (απόφαση νομάρχη) και δεν αναφέρει τίποτα για τις αποστάσεις. Στο τοπογραφικό που έχω, ο προηγούμενος συνάδελφος θέτει την γραμμή δόμησης 3.5μ απο τις οδούς. Έχετε μήπως καμιά ιδέα γιατί το έχει πράξει αυτο;;  Λογικά, πρέπει να έχει γραφτεί λάθος στο τοπογραφικό και πρέπει να εννοεί 2.5μ γιατι φαίνεται και απο τις γραμμές.Κατά την άποψη μου, στο μέρος του οικοπεδου που έχει πρόσωπο στην δημοτική οδό ισχύουν τα 3μ αλλά στο πρόσωπο στην αγροτική, πρέπει να δωθεί λωρίδα πλάτους 1μ για να έχει απόσταση τουλάχιστον 2μ από τον άξονα της αγροτικής οδού όπως ορίζεται απο τα ΦΕΚ ή δεν ισχύει για τις αγροτικές οδούς;; Σας παραθέτω και εικόνα από το τοπογραφικό.

Σας ευχαριστώScreenshot_1.thumb.png.d46cdbee72fba149dd6e55b7494c5004.png

Edited by ΑlexTopo
Link to comment
Share on other sites

Για το βόρειο πρόσωπο του οικοπέδου τα 3,50 έχουν λογική, διότι έχεις δρόμο 2μ, άρα παραχωρεί 1 μ και άλλα 2,50 εσώτερα λόγω εμβαδού>500 τμ, ήτοι 3,50 μ συνολικά. Για το ανατολικό πρόσωπο τα 3,50 μ δεν προκύπτουν, διότι ήδη υπάρχει  δρόμος πλάτους 4 μ. Άρα, ανατολικά, αν ο δρόμος έχει χαρακτηριστεί ως κύριος η γραμμή δόμησης θα έπρεπε να είναι 3 μ από το όριο όπως αυτό ορίζεται στο ΠΔ 209/98, ενώ αν δεν έχει χαρακτηριστεί, ισχύουν τα 2,50 μ λόγω εμβαδού>500 τμ. Μήπως για το ανατολικό πρόσωπο, έχει συμπεριλάβει και κάποιο πλάτος πρανούς ή ορύγματος και έχει θέσει το όριο της οδού εσώτερα του προσώπου;

Αναζήτησε τυχόν απόφαση Νομάρχη για τους οικισμούς της περιοχής, όπου ορίζει κάποια απόσταση γραμμής δόμησης, σε περιπτώσεις όπου οι δρόμοι δεν έχουν χαρακτηριστεί ως κύριοι δημοτικοί.

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο το συνάδελφο να το συζητήσετε και να σου εξηγήσει το σκεπτικό του;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η παραχώρηση του 1μ λωρίδας πρέπει να γίνει με συμβολαιογραφική πράξη. Επομένως αυτή στην στιγμή που μιλάμε είναι μη οικοδομήσιμο το τμήμα αυτό εφόσον δεν έχει παραχωρήσει την λωρίδα αυτή. Σωστα;

Έχω διαβάσει το ΦΕΚ της απόφασης του Νομάρχη, δεν αναφέρει τίποτα για αποστάσεις κτλπ. Τα 3.5μ που γράφονται πρέπει να είναι τυπογραφικό λάθος γιατί έχω και παλαιότερα τοπογραφικά άλλων συναδέλφων που αναφέρουν κανονικά τα 2.5μ.

Εκτός απο τον συνάδελφο, μήπως να πάρω τηλ και την πολεοδομία να ρωτήσω για το άν η δημοτική αυτή οδός είναι κύρια ή οχι;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.