Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για την έκδοση έγκρισης αποπεράτωσης αυθαιρέτου ? Ποια είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ(Ν.4014/2011)

 

 

Απαιτούμενα για τον Έλεγχο Πληρότητας

 

1 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

 

2 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

3 ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

 

4 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

 

5 ΜΕΛΕΤΗ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

 

6 ΜΕΛΕΤΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ

 

7 ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ

 

8 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ

 

9 ΜΕΛΕΤΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ - ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ

 

10 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ

 

11 ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΚΑΛΥΠΤΟΥ ΧΩΡΟΥ

 

 

Τα παραπάνω είναι από e-poleodomia http://www.poleodomi...t.aspx?tabid=62

 

Έχω μπερδετεί!!! Με το 3 ή το 5 να ξεκινήσω? Λογικά όπου 3 το συμπληρωμένο έντυπο της αδείας όπως όταν βγαίνει άδεια. Φορολογικά θα έχει? Και όπου 5 παθητική-ενεργητική πυροπροστασία αναλόγως.

 

Βεβαίωση του ΤΕΕ για την περαίωση της διαδικασίας υπαγωγής της κατασκευής στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το 3 εννοεί την άδεια αν υπάρχει του υφισταμένου ας πούμε που εκεί έγιναν οι παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω περιπτωση διαμερισμα με αδεια του 2006 το οποιο ειχε αυθαιρεσιες που τακτοποιησα με 4014 .Το εν λογω δεν εχει κουφωματα δαπεδα πλακακια και ειδη υγιεινης,θα πρεπει να παρω εγκριση αποπερατωσης με οτι αυτο συνεπαγεται (μελετες 4030 & 4014) αρθρο2 ΦΕΚ43β/12 η μπορει ο ιδιοκτητης να κανει αιτηση για αδεια εγκρισης επισκευης και να καταθεσουμε τα σχεδια του 4014 και τα χαρτι περαιωσης 4014 οπως προβλεπεται στο αρθρο 1 φεκ 43Β/12 αφου η εν λογω εργασιες περιλαμβανονται στο αρθρο 1.?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχω ισόγειο με υπόγειο σε εκτός σχεδίου που έχει ανεγερθεί με ο.α.

Το υπόγειο συμφωνα με την άδεια ήταν αποθηκευτικός χώρος (βοηθητικής χρήσης).

Ενα τμήμα του υπογείου , όμως , δεν έχει ολοκληρωθεί, είναι στα μπετα δηλαδη είναι πυλωτη.

Στα εκτός όμως δεν επιτρεπεται η pilotis.

Ο ιδιοκτήτης σήμερα θέλει να το ρυθμίσει ως κύριο χώρο και να βγάλει έγκριση εργασιών αποπεράτωσης μέσω του 4014.

Μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου συνάδελφε "chase_durer" πρέπει να πας στο άρθρο 2 του ΦΕΚ συνέχισης εργασιών, αφού δεν έχουν τοποθετηθεί δάπεδα. Επιβεβαίωσε ότι χρειάζεται ή ότι δε χρειάζεται επιθεωρητής δόμησης και στείλε PM ή αρθογράφησε.

Link to comment
Share on other sites

εχω ισόγειο με υπόγειο σε εκτός σχεδίου που έχει ανεγερθεί με ο.α.

Το υπόγειο συμφωνα με την άδεια ήταν αποθηκευτικός χώρος (βοηθητικής χρήσης).

Ενα τμήμα του υπογείου , όμως , δεν έχει ολοκληρωθεί, είναι στα μπετα δηλαδη είναι πυλωτη.

Στα εκτός όμως δεν επιτρεπεται η pilotis.

Ο ιδιοκτήτης σήμερα θέλει να το ρυθμίσει ως κύριο χώρο και να βγάλει έγκριση εργασιών αποπεράτωσης μέσω του 4014.

Μπορώ?

καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ανάσταση του θέματος... :smile:

 

Ισόγειο με άδεια και κάποιες τακτοποιημένες αυθαιρεσίες ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

1ος όροφος με άδεια και κάποιες τακτοποιημένες αυθαιρεσίες ΚΑΤΟΙΚΙΑ

2ος όροφος... ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΣ

 

Ο 2ος όροφος λοιπόν, έχει μπετά, τούβλα, σοβάδες και στέγη.

 

Τώρα θέλουμε να συνεχίσουμε τις εργασίες.

 

Μετά από ερώτηση στην οικεία πολεοδομία, πάμε με το άρθρο 2 και ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ αυθαιρέτου.

Το θέμα μου είναι οι μελέτες που θα πρέπει να γίνουν... είναι αυτές που αναφέρονται παραπάνω?

 

Να φανταστώ ότι έχουμε ΠΑΘΗΤΙΚΗ πυροπροστασία και όχι ενεργητική. Επίσης, ως διαμόρφωση ακάλυπτου χώρου τι μελέτη να κάνω, αφού ο ακάλυπτος είναι ήδη διαμορφωμένος???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.