Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι πρώτοι χάρτες για τα αυθαίρετα του Ν.4014/11


Engineer

Recommended Posts

Δεν θα το έλεγα...

Τα στρατόπεδα στην Αντίκυρα καθώς και οι δεξαμενές αλλά και τα αντλιοστάσια στα Άσπρα Σπίτια φαίνονται πεντακάθαρα... (και είναι βάση καυσίμων της Πολεμικής Αεροπορίας, ανήκει απ'ευθείας στη ΔΑΚ, δεν είναι κανένα ξεχασμένο φυλάκιο χωρίς λόγο ύπαρξης)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδελφε, στην Αθήνα έχω εντοπίσει πολλές περιοχές προφανώς διαβαθμισμένες οι οποίες δεν φαίνονται στους ορθοφωτοχαρτες και αντ'΄αυτών παρουσιάζεται έκταση ενιαίου δάσους 8-)

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω κάνει αίτηση στον Οκχε και μου απαντάνε ότι στην περιοχή ενδιαφέροντος δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες για μετά το 2010, εγώ τι πρέπει να κάνω;;;;;;;;;;

Θα πω στον πελάτη ότι δεν γίνεται αντε γενικά και αόριστα επειδή δεν μπορώ να βεβαιώσω, πως το κατασκευασε πρην την ισχύ του νόμου.

Από την αρχή ο νόμος έμπαζε από παντού.

Link to comment
Share on other sites

myri εμείς δηλώνουμε; Εγώ πάντως ο τυχαίος μηχανικός που είμαι άσχετος, ανίδεος από κατασκευή αλλά έχω το δικαίωμα να τακτοποιώ...θα πιστεύω το πελάτη μου και δεν μπορώ να του ζητάω αμοιβή από τη μία και από την άλλη να τον λέω ψεύτη...

Σαφώς και δεν θα γράψω προ 1983 ένα ολοκαίνουργιο κτίριο αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν το στέγαστρο στο δώμα είναι πριν ή μετά τον προηγούμενο Ιούλιο...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το νόμο έπρεπε να υπάρχουν αεροφωτογραφίες και να σταματήσει αυτή η τρομολαγνεία, που είναι και της μόδας....

Link to comment
Share on other sites

@ agios

Πολύ καλά το πιασες!!! Δίπλα σε Ταξιαρχία είναι αλλά το θέμα είναι γιατί να δημιουργείται όλο αυτό το θέμα από τη στιγμή που στο Google earth φαίνεται καθαρότατα η περιοχή (Στρατόπεδο κλπ κλπ)!

@ DIMITRIS80

Όντως το έχουν καλύψει με δασική έκταση και την ταξιαρχία και την ευρύτερη περιοχή...

 

Στον γεωγραφικό εντοπισμό κατά τη δήλωση μέσω ΤΕΕ, δεν θα φανεί το αυθαίρετο αλλά μια δασική έκταση. Τι θα κάνουν οι αρμόδιοι του Υπουργείου σε τέτοιες περιπτώσεις; Θα πουν ότι έγινε εκ των προτέρων τακτοποίηση; Ρητορική ερώτηση φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πουν τίποτα συνάδελφε, μην αγχώνεσαι. Θα ενημερωθούν πως το "Δασος" είναι τεχνητό στοιχείο επί της φωτογραφίας για να αποκρύψει διαβαθμισμένη περιοχή και όλα οκ. Απλά θα δυσκολευτείς εσύ λίγο γιατί θα πρέπει να κάνεις τον γεωγραφικό εντοπισμό με ανάγνωση συν/νων..

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το νόμο έπρεπε να υπάρχουν αεροφωτογραφίες και να σταματήσει αυτή η τρομολαγνεία, που είναι και της μόδας....

Μα δεν μπορείς να αποδείξεις όλες τις περιπτώσεις με αεροφωτογραφία.

 

Εκτός αν η όλη ιστορία γίνεται για να τ' αρπάξουν από τις αεροφωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

..... αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν το στέγαστρο στο δώμα είναι πριν ή μετά τον προηγούμενο Ιούλιο...

άμα σου πω πως υποψιάζομαι πως κάτι θα βγει και για τους μετά τον Ιούλιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.