Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοκτονία στην πλατεία Συντάγματος!!!


LEO

Recommended Posts

Δυστυχώς το φαινόμενο των αυτοκτονιών έχει συνέχεια και πρέπει να σταματήσει τουλάχιστον σαν πολιτική διαμαρτυρία Πολιτική διαμαρτυρία κάνουμε με την ψήφο μας και με την παρουσία μας στους αγώνες της εργατικής τάξης και την συνεχή προσφορά στο κοινωνικό σύνολο από το μετερίζι του καθενός

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=191974

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρε μάγκες, οι αυτόχειρες είναι άνθρωποι με χρόνια κατάθλιψη............. τους λείπει το ένστικτο επιβίωσης.

 

Πολιτικοί και Οικονομικοί λόγοι, πόσο μάλλον Μακροοικονομικοί, ΔΕΝ είναι ουσιαστικός λόγος αυτοκτονίας....επομένως ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

 

Αχ hans … που σου φαίνεται που ακριβώς έχεις υπηρετήσει τη στρατιωτική σου θητεία, εκεί που.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ

( το ακούγαμε εμείς οι 87Α ΕΣΟ, τότε )
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ναι η κριση εχει παιξει ρολο στην ψυχολογια ολων

μας αλλα στους πιο ευαισθητους ισως η επιδραση να`ναι πιο ισχυρη.

 

Δεν αμφιβάλλω ΚΑΘΟΛΟΥ ότι αυτά που συμβαίνουν σε αυτό το βόθρο επηρεάζουν το στομάχι όλων μας. Εξάλλου είναι υγιές να θλίβεται κάποιος με ό,τι συμβαίνει στη χώρα μας. Είναι δείγμα υγιούς ανθρώπου.

 

Γενικά όμως το θέμα δεν νομίζω ότι χωράει συζήτηση.

 

Πόσο μάλλον που αυτοκτονούν και μικρά παιδιά, όπως ένα παιδάκι φίλου την Τρίτη που μας πέρασε.

 

Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι κάποιοι αυτόχειρες αναδεικνύονται ήρωες. Στην Κέρκυρα υπάρχει η πλατεία Γεωργάκη προς τιμήν ενός πιτσιρικά φοιτητή που αυτοπυρπολήθηκε ως ένδειξη διαμαρτυρίας στη Δικτατορία. Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ανοησία να προσπαθεί να βρει κάποιος μία σοβαρή ηρωική πράξη σε αυτή ενός αυτόχειρα, εκτός κ αν μιλάμε για καμικάζι, εκεί αλλάζει το πράγμα.

 

Μάγκες, και ειδικά αυτός ο συνάδελφος εδώ μέσα που δικαιολόγησε την αυτοκτονία του συνταξιούχου, ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ το να κόβω το λαιμό μου για να διαμαρτυρηθώ, από το να μου τον κόβουν άλλοι με το ζόρι επειδή πιάστηκα αιχμάλωτος υπερασπιζόμενος τις ιδέες μου.

 

ΕΙΠΑΜΕ, οι αυτόχειρες, εκτός από αυτούς που πάσχουν από ανίατες ασθένειες με πολύ πόνο, είναι άνθρωποι με χρόνια κατάθλιψη. Η κατάθλιψη είναι η ασθένεια των καιρών μας, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ (χτύπα ξύλο παναγία μου με τις μαλακίες που αναγκάζομαι να γράφω).

 

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ

 

Φίλε αυτά δεν τα γράφω ως commando. Τα γράφω μπας κ βοηθηθεί κανένας ανισόρροπος συνέλληνας που διαβάζει κάτι δικαιολογίες σε αυτό το μαλακισμένο το ίντερνετ, να τρέξει να ζητήσει βοήθεια από ανθρώπους που τον αγαπάνε. Για να μην επεκταθώ και σε πιό προσωπικά του καθενός, σταματήστε όσοι γράφετε μαλακίες να τις γράφετε. Δεν είναι δικαίωμά σας να αυτοκτονείτε, είναι υποχρέωση να παραμείνετε ζωντανοί να πληρώσετε τους φόρους σας, να κάνετε τον όποιο αγώνα σας και να ευχαριστηθείτε όσο μπορείτε το ΔΩΡΟ που δίνεται ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά ανεπιστρεπτί στον καθένα σας.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικαίωμά σας να αυτοκτονείτε, είναι υποχρέωση να παραμείνετε ζωντανοί

 

Πας στο αλλο ακρο και διαφωνω. Η ζωη του καθενος ειναι δικια του και εχει το δικαιωμα ακομη και να

την τερματισει οταν και οπως αυτος νομιζει.

 

Το θεμα της καταθλιψης που ειναι μια συνηθισμενη αιτια που οδηγει στην αυτοκτονια ειναι παρα πολυ

σοβαρο και πρεπει να υπαρξει μεγαλυτερη ενημερωση αλλα δε καμια περιπτωση ολοι οσοι αυτοκτονουν

δεν εχουν καταθλιψη.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Πας στο αλλο ακρο και διαφωνω. Η ζωη του καθενος ειναι δικια του και εχει το δικαιωμα ακομη και να

την τερματισει οταν και οπως αυτος νομιζει.

 

Φίλε σίγουρα γράφω εκ του ασφαλούς. Χρέη δεν έχω, δεν με κυνηγάνε τοκογλύφοι, με μαφία δεν έχω μπλέξει, άρρωστος δόξα τω θεώ δεν είμαι. Επειδή δεν θέλω να αναλύσω, ας μείνει το εξής: τουλάχιστον οι άνθρωποι με χρόνια κατάθλιψη ΜΠΟΡΟΥΝ να αποκτήσουν φυσιολογική ζωή και η αυτοχειρία δεν είναι μονόδρομος.

 

Από κει κ πέρα, δεν νομίζω ότι οφελεί να αναπτύξουμε ένα θέμα, που ΟΥΤΕ ψυχίατροι/ψυχοθεραπευτές/ψυχολόγοι είμαστε, ούτε ειδικοί στα προσωπικά του καθενός. Μην ξεχνάτε όμως οι υπόλοιποι, ΕΙΔΙΚΑ πάλι λέω όσοι υπερασπίζεστε τέτοιες αντιλήψεις, ότι εδώ είναι ΙΝΤΕΡΝΕΤ και μπορεί να διαβάζουν και ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

 

Αυτό λέω κ τέλος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr...tera-tous-nekri

 

26χρονη κρεμαστηκε και την βρηκαν τα παιδια της...

 

 

Οσο αυξανεται η φορτιση η/και το περιβαλλον λειτουργιας ενος εξαρτηματος τοσο πιο πιθανο ειναι

αυτο να αστοχησει ιδιαιτερα οταν προυπαρχουν "ρωγμες" σε αυτο. Ενας πολυ πεζος τροπος να

περιγραφει τι συμβαινει.

 

Φερουν μεγαλη ευθυνη εδω και τα Μ.Μ.εξημερωσης που εχουν χρησιμοποιησει τον φοβο/τρομο

σαν ενα αλλο οπλο μαζικης καταστροφης για να μειωσουν τις αντιδρασεις σε συνεργασια παντα

με τους υπευθυνους κυβερνοντες. Δεν υπολογισαν βεβαια, ουτε νοιαστηκαν ιδιαιτερα, τι επιπτωσεις

θα εχει αυτο στις ψυχες των ανθρωπων...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Αυτοχειρίες υπήρχαν και στο παρελθόν....και αρκετές μάλιστα. Τότε θεωρούνταν παράπλευρες απώλειες....Σήμερα τα πάντα γύρω μας συνδέονται με την κρίση και φυσικά τα ΜΜΕ (καθότι η τρομοκρατία πουλάει εξίσου με το σεξ), το προβάλλουν και πιο πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

«kalhspera!!!epidi den me 3ereis kai den se 3erw … gia na min paragnwristoume 8a protimousa na min 3anasxoliaseis ston teixo mou …. sta @@ mou an pe8anan – autoktonisan – skwto8ikan …. opws kai esena sta @@ sou an skwto8ikan 1000 stin tinisia ton perasmeno mhna!!! mporeis na kaneis oti goustareis stis ekloges apla min me enoxleis….. euxaristw gia ton xrono sou!»»

 

 

 

Το παραπάνω αποτελεί σχόλιο-απάντηση υποψήφιου βουλευτή τής ΝΔ σε ερώτηση πολίτη για τις αυτοκτονίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.