Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία αρχείου PLT από DWG


deskar

Recommended Posts

Καλημέρα σας!Μήπως ξέρετε πως γίνεται 1 αρχείο DWG να το κάνω αρχείο PLT?Από το save as δεν βρίσκω κάτι πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε deskar καλημερα!

Λοιπον αφου το αρχειο ειναι dwg προφανως ειναι απο το acad.

Γραψε plot

Εκει στις επιλογες καπου εχει: plot to file

Αφου κανεις ολες τις ρυθμισεις σου (χαρτι, plotter, κτλ) πας εκει και ουσιαστικα δινεις την ονομασια του plt αρχειου.

Αν μετα θες να το εκτυπωσεις πας στο command prompt (γραμμη εντολων) [ειναι στα βοηθηματα] και γραφεις: copy 1.plt lpt1 [αν το αρχειου σου το ονομασες 1.plt]

Αυτο βεβαια ισχυει για μενα που εχω plotter στην παραλληλη θυρα. Ακομα δεν εχω καταφερει να τυπωσω plt αρχειο σε usb εκτυπωτη. Αν καποιος γνωριζει παρακαλω ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δηλώνω μη ειδικός για autocad μήπως βοηθάει κι αυτό.

Από τους οδηγούς χρήσης (how-to-manual) κατέβασε το pdf που έχει τίτλο: "Οδηγίες αποθήκευσης .plt αρχείου για εκτύπωση".

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον σχεδιογράφο πρέπει να έχεις και τους κατάλληλους οδηγούς.

Εγώ π.χ. έχω πάρει από τον φωτοτυπά που συνεργάζομαι τους drivers και ετοιμάζω κανονικά το σχέδιο για εκτύπωση (πενακια, χαρτί κλπ) σαν να θέλω να τυπώσω στον συγκεκριμένο plotter (του φωτοτυπά μου).

Όταν είμαι έτοιμος επιλέγω plot to file και στέλνω το σχέδιο για εκτύπωση. Μετά παίρνω το αρχείο *.plt και το στέλνω mail στο φωτοτυπάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εχω το εξης προβλημα.

Εστω οτι θελω να τυπωσω ενα σχεδιο σε εναν εκτυπωτη usb.

Κανω plot, ρυθμισεις και τυπωνω. Δηλαδη ο εκτυπωτης δουλευει κανονικα με ολες τις εφαρμογες. Αν ομως το κανω plot to file, μετα πως το στελνω στον συγκεκριμενο εκτυπωτη?

Αυτη ειναι η απορια μου.

Για τον plotter που ειναι συνδεδεμενος στην παραλληλη γραφω: copy *.plt lpt1

Τι πρεπει να γραψω για τον εκτυπωτη που ειναι στη usb?

Με αλλα λογια πως στελνω αρχεια .plt σε οποιοδηποτε εκτυπωτη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εννοείται ότι έχεις καταχωρήσει τον plotter σου μέσω του plotter manager .

Πας Plot επιλέγεις τα γνωστά ( κλίμακα , plotter , πενάκια κτλ. ) και κλικάρεις Window επιλέγοντας το σχέδιο που θέλεις να τυπώσεις . Επιλέγεις Full preview ( και οχι Partial Preview ) και στην συνέχεια κλικάρεις plot to file και λαμβάνεις αρχείο της μορφής ****.plt . Προσοχή !! . Δεν μπορείς να επέμβεις στο αρχείο plt . Για οποιαδήποτε αλλαγή πρέπει να ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία .

Καλές εκτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.