Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

να σας ρωτήσω λίγο το εξής:
έχω ΠΕΑ σε μονοκατοικία (υπόγειο-όροφος) που έγινε σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ.

Στο υπόγειο  (ΜΘΧ) ο ιδιοκτήτης έβαλε κουφώματα από έναν αλουμινά μη πιστοποιημένο ας πούμε, οπότε δεν έχει πιστοποιητικά για αυτά.
Και επιπλέον δεν έχει βάλει γκαραζόπορτα, είναι ανοιχτό.

Δεν ξέρει καν αν θα βάλει ποτέ δλδ....

 

Στον όροφο (ΘΧ) έχει βάλει κανονικά κουφώματα με πιστοποιητικά, όλα εντάξει.

Μπορώ εγώ τώρα να βγάλω ΠΕΑ για όλο το κτίριο; Βάζοντας στα κουφώματα υπογείου τα χείριστα επιτρεπτά κατά ΚΕνΑΚ; 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες είναι ανοιχτό το υπόγειο λόγω έλειψη γκαραζόπορτας, εννοείς οτι ο χώρος επικοινωνεί με το εξωτερικό περιβαλλον ?

 

Αν ναι, σ΄αυτή τη περίπτωση, θα πρέπει να πάρεις το δάπεδο του Α΄οροφου σε επαφή με πυλωτή και όχι σε επαφή με ΜΘΧ όπως έχει γίνει στη μελέτη ΚΕΝΑΚ.

 

Οπότε υποθέτω, οτι πιθανόν να μην πιάσεις τη κατηγορία Β λόγω ανεπαρκής μόνωσης του δαπέδου ...

 

Ελπίζω να έχω καταλαβει σωστά τα δεδομένα σου

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα κατάλαβες και χρήσιμη η παρατήρηση για το "επαφή με πυλωτή"!
Έχει μόνωση όμως αρκετή, οπότε ίσως πιάσει και Β...θα δούμε...

 

Για τα κουφώματα υπογείου (μη πιστοποιημένα) συμφωνείς να βάλω τα χείριστα κατά ΚΕΝΑΚ;

 

Ένας άλλος συνάδελφος μου είπε να βγάλω ΠΕΑ μόνο για τον όροφο, ως τμήμα κτίριου γιατί το άλλο είναι ημιτελές και ότι με αυτό θα μπορέσει να πάρει ρεύμα μόνο για τον όροφο. Και όταν τελειώσει (αν ποτέ) το υπόγειο βγάζω άλλο ΠΕΑ. 

 

Αυτό στέκει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνωση όμως αρκετή, οπότε ίσως πιάσει και Β...θα δούμε...

 

Το έχει αρκετή μόνωση , υποθέτω οτι είναι αρκετή για τη περίπτωση του υπογείου ως ΜΘΧ 2-3cm πάχος, άρα δεν αρκεί για την περίπτωση πυλωτής, έχεις δελτία αποστολής που να καλύπτουν και την επιφανεια του δαπέδου με 6-7cm πάχος ?

 

Για τα κουφώματα υπογείου (μη πιστοποιημένα) συμφωνείς να βάλω τα χείριστα κατά ΚΕΝΑΚ;

 

Εδώ δεν έχω καταλάβει, αν το υπόγειο σην οικ. άδεια είναι βοηθητικός χώρος ή χώρος κύριας χρήσης...ποιός ο λόγος να βάλεις τα κουφώματα του υπογείου όταν ο χώρος είναι ανοιχτός ?

 

Ένας άλλος συνάδελφος μου είπε να βγάλω ΠΕΑ μόνο για τον όροφο, ως τμήμα κτίριου γιατί το άλλο είναι ημιτελές και ότι με αυτό θα μπορέσει να πάρει ρεύμα μόνο για τον όροφο. Και όταν τελειώσει (αν ποτέ) το υπόγειο βγάζω άλλο ΠΕΑ. 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, αφού είναι μονοκατοικία νομίζω οτι δεν μπορεί να γίνει αυτό απο τη στιγμή που είναι ημιτελές το σύνολο του κτηρίου γιατί έτσι εξετάζεται)

 

Και πες οτι είναι έτσι όπως λέει ο συνάδελφος, μετά την αποπεράτωση του υπογείου θα βγάλεις ΠΕΑ για ΜΘΧ ?

Δεν προβλέπεται απο την νομοθεσία αυτό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει τιμολόγιο για 7 εκ. μόνωση ναι.

Το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος στην άδεια. (λεβητοστάσιο,αποθήκες και γκαράζ).
 

Για τα κουφώματα υπογείου έχεις δίκιο...αλλά πως θα τα δηλώσω τα ανοίγματα στο υπόγειο;

Και στην τελική τι να κάνω, να προτείνω στον ιδιοκτήτη να κλείσει το υπόγειο και μετά να κάνω ΠΕΑ:

Link to comment
Share on other sites

Έχει τιμολόγιο για 7 εκ. μόνωση ναι.

Ναι έχεις δελτία αποστολής 7εκ. για τους εξ. τοίχους όχι όμως ΚΑΙ για το δάπεδο γιατί στο ΚΕΝΑΚ δεν είχε υπολογίσει οτι το δάπεδο θα είναι τύπου πυλωτης , συνεπως πρόσεξε μην βγεις εκτεθειμένη σε πιθανό έλγχο...

 

Το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος στην άδεια. (λεβητοστάσιο,αποθήκες και γκαράζ).

Αρά δεν σε αφορά ο χώρος

 

Για τα κουφώματα υπογείου έχεις δίκιο...αλλά πως θα τα δηλώσω τα ανοίγματα στο υπόγειο;

Για μένα το κλειστο υπόγειο θα πρέπει να δηλωθεί ως ΜΘΧ όταν αποπερατώσει όλο το κτήριο, ούτως ή άλλως μέχρι τώρα με εργοταξιακό ρεύμα λειτουργεί, το ίδιο μπορεί να κανει και μεχρι να τελειώσει το υπόγειο, δηλαδή το ισόγειοπ θα λειτουργεί με το εργοταξιακό 

........... να προτείνω στον ιδιοκτήτη να κλείσει το υπόγειο και μετά να κάνω ΠΕΑ:

 

Αυτό ακριβώς να του πείς εκτός και αν θέλεις να βάλεις το κεφάλι σου στο ντορβά για 200-300ευρώ...εσύ ξέρεις καλύτερα

 

edit

Καταρχήν για να πάρεις ρεύμα, πρέπει να εκδοθεί ΠΕΚ (πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής) απο ελεκτή ΥΔΟΜ, έχει περάσει και έχει δώσει το ΟΚ ?

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεγκτής ΥΔΟΜ δεν έχει περάσει ακόμη... κι εγώ λέω να το αφήσω να περάσει αυτός πρώτα και μετά βλέπουμε...

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που μου έγραψες :

"Το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος στην άδεια. (λεβητοστάσιο,αποθήκες και γκαράζ).

Αρά δεν σε αφορά ο χώρος" 

 

Τι θα πει δε με αφορά ο χώρος. Δεν το δηλώνω κανονικά ως Μ.Θ.Χ, με τα ανοίγματα του και τη διείσδυσή αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον δηλώνεις κανονικά, αλλα στη περίπτωση που θα κάνεις ΠΕΑ για όλο το κτήριο και όχι χωριστά για το υπόγειο.

 

Αυτό εννούσα όταν έγραψα δεν σε αφορά, δηλ. δεν κάνεις ΠΕΑ μόνο για τον ΜΘΧ (υπόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Μιά μικρή επισήμανση 

Για τους ΜΘΧ ο υπολογισμός για αερισμό γίνεται από ξεχωριστό πίνακα.

 

ΤΟΤΕΕ -1 σελ.83

post-31791-0-27747400-1383894861_thumb.png

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.