Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όποιος μπορεί να βοηθήσει. Είμαι στην διαδικασία έκδοσης ΠΕΑ για ένα μικρό διώροφο ξενοδοχείο. 

Η απορία μου είναι οι κοινόχρηστοι διάδρομοι συμπεριλαμβάνονται στην θερμική ζώνη ή στον ΜΘΧ του κλιμακοστασίου; Αν ισχύει το δεύτερο θα έχω αρκετές διαχωριστικές επιφάνειες και κουφώματα σε αυτές ( πόρτες εισόδου δωματίων). 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναζήτηση έκανες ;

Δες το παρακάτω, πιστεύω βοηθάει αρκετά:

https://www.michanikos.gr/forums/topic/33028-ξενοδοχείο-και-ορισμός-ζωνών/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@akis73 ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας !

είχα κάνει αναζήτηση στο πεδίο πανω δεξια στο site αλλα μου βγάζει διαφορετικά θέματα ακόμα και τώρα γράφοντας ακριβώς την ονομασία του θέματος. Με συγχωρείτε αλλα γίνεται κάπως αλλιώς η αναζήτηση πέρα απο αυτόν τον τρόπο που ανάφερα προηγουμένος για να περιορίζει το πλήθος των αποτελεσμάτων;

Ευχαριστώ και πάλι  

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως ισχύει το εξής, ή θα θεωρήσεις έναν χώρο θερμική ζώνη, άρα πρέπει να τον ζεστάνεις - ψύξεις ή ΜΘΧ με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μου ανέθεσαν το ΠΕΑ σε ένα κτίριο με ενοικιαζόμενα δωμάτια τα οποία πλέον ο ιδιοκτήτης θα τα μισθώνει με τον χρόνο. Το κτίριο έχει 3 επίπεδα με ένα κεντρικό κλιμακοστάσιο. Στα 2 επίπεδα είναι τα δωμάτια και στο ισόγειο χώρος υποδοχής, κουζίνα και καθιστικό. Μου ζητήθηκε να γίνει ένα ΠΕΑ. Επειδή όμως τα δωμάτια θα έχουν μισθωτήρια μήπως είναι πιο σωστό να υπάρχει ένα ΠΕΑ για κάθε δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να το βγάλεις όλο μαζί. Θα ισχύει για 10 χρόνια ανεξαρτήτως των νέων μισθωτηρίων που θα γίνονται κάθε χρόνο.

Υποθέτω ότι η χρήση που σου ζητάνε είναι κατοικία. Βέβαια στην πραγματικότητα αυτό είναι επιχείρηση με λειτουργικά εξαρτώμενα δωμάτια σε κάθε όροφο.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.