Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Στα Αδειαφανή τα περιμετρικά στοιχεία που είναι σε επαφή με αέρα και αυτά που είναι σε επαφή με το έδαφος.

Στα Διαφανή, βάλε σε όλα τα κουτάκια που δέχονται αριθμούς 0.00001!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, PPW said:

Βάλε παράθυρο με τσιμεντένιο U συνάδελφε.

 

Πρωτάρης είσαι;

Thanks!

Τόσο καιρό μετά και ακόμα δεν έχουν φτιάξει τα αυτονόητα... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχω πάλι...

Κατάστημα. 

Μπροστά από το ένα κούφωμα μεταλλική κατασκευή σε απόσταση ~ 50cm το 50% με λαμαρίνα (οπότε σκίαση) και το 50% με διάτρητη λαμαρίνα = σκίαση; 

Τι λέτε; Μια διάτρητη λαμαρίνα μπορεί να θεωρηθεί σκίαση; Θεωρώ πως ναι ως έξης.

Για παράδειγμα, λαμαρίνα διάτρητη με αέρα 30% σημαίνει πως έχω 70% λαμαρίνα κι άρα σκίαση. 

Πως το βάζουμε στο ΠΕΑ; 

Δύο τρόποι. ένας θεωρώντας το 70% του τζαμιού με σκίαση και το άλλο 30% χωρίς και ο άλλος τρόπος παίζοντας με τους συντελεστές. Θεωρώ τον 1ο καλύτερο.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Μετά την εκτέλεση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ βγάζει την εξής προειδοποίηση:

Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης <> 1 του συστήματος παραγωγής θερμότητας στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο

Τι μπορεί να έχει συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

wild guess...

Το άθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης του συστήματος παραγωγής θερμότητας στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο είναι δίαφορο του 1.

Thank me later...

 

(πόσο πιο ξεκάθαρα να στο πει το πο πρόγραμμα δηλαδή;)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αν μπορείτε την βοήθεια σας στην παρακάτω περίπτωση.

Ποιμνιοστάσιο με χώρους διαφορετικών χρήσεων που χρειάζεται ΜΕΑ (χώροι ανάπαυσης εργαζομένων, γραφεία, λουτρά και αποδυτήρια, κτηνιατρείο). Ωρες λειτουργίας θα είναι 24-7, κοινή θέρμανση-ψύξη με VRV. Σαν θερμοκρασίες η διαφορά την χειμερινή περίοδο δεν θα είναι πάνω απο 4 βαθμούς, αν υποθέσουμε διάδρομοι και κοινόχρηστοι βοηθητικοί  χώροι θέλουν 18°, γραφείο 20° και το ιατρείο 22°. Θα θεωρούσατε μια ενιαία Θ.Ζ και με τι χρήση ή θα το χωρίζατε σε περισσότερες και αν ναι διαφορετική ΜΕΑ για την κάθε χρήση;

 

I1.pdf

Edited by angeloskal
ορθογραφικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κληρωθεί για το πρώτο μου Β ΠΕΑ και αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση. 

Κάλεσα τον ιδιοκτήτη για να συνενοηθούμε για την ημέρα της αυτόψιας και με ενημέρωσε ότι δεν έχει γίνει σχεδόν τίποτα από τις εργασίες που έπρεπε να γίνουν. Πως το αντιμετωπίζω; Έχω ήδη αποδεχθεί στο σύστημα, περιμένω να περάσουν 15 εργάσιμες και δεν καταθέτω τίποτα; Έχει κάποια ζημιά ο ιδιοκτήτης αν δεν αναφέρω τίποτα; Χάνω μία απο τις 10 ζωές μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.